City breaky jsou skvělé po celý rok. V zimě a na jaře se vyhnete únavným davům, zatímco v létě si budete moci vychutnat (ale ne vždy!) skvělé počasí. Na podzim si zas můžete vychutnávat výhody všech ročních období. Nezáleží na tom, kdy se rozhodnete cestovat, vždy se vyplatí prozkoumat i další destinace kromě Londýna, Berlína, Paříže nebo Milána.

V tomto článku se podíváme na pět (ve skutečnosti šest, ale kdo to počítá?) nejlepších a nejmenších evropských měst a zjistíme, proč vám i krátký city break dokáže nabídnout spoustu skvělé zábavy!

Wybrzeże w Cinque Terre © iStock
Wybrzeże w Cinque Terre © iStock

5. Corniglia a Manarola, Cinque Terre, Itálie

Cinque Terre je okouzlující destinace, která se nachází nedaleko ligurské La Spezia na severozápadě Itálie. Je známá pro své dechberoucí výhledy, strmé útesy a řadu malebných vesniček s výhledem na krásné Ligurské moře. Tato oblast patří mezi nejznámější turistické regiony Itálie. Cinque Terre v doslovném překladu znamená „Pět zemí“ díky své síti malebných městeček — Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore.

Widok na Manarolę © iStock
Widok na Manarolę © iStock

Milovníci muzeí možná budou chtít Cinque Terre přeskočit, protože kouzlo této oblasti spočívá ve fantastických výhledech na pobřeží a jedinečné atmosféře a charakteru, které si uchovala po mnoho let. Cinque Terre se ve skutečnosti může pochlubit dvěma nejmenšími městy Evropy – město Manarola, které obývá něco málo přes 350 obyvatel, a Corniglia, kde bydlí pouhých 200 obyvatel. Obě města jsou velice malebná, s vesnickými domy nad azurovým mořem v Manarole, zatímco Corniglia se nad mořem tyčí jako neporazitelná pevnost na vrcholu vysoké skály, která je obklopena strmými kamennými schody.

Widok na Corniglię © iStock
Widok na Corniglię © iStock
Reine, Norwegia © iStock
Reine, Norwegia © iStock

4. Reine, Lofoty, Norsko

Ze slunné Ligurie se přesouváme k polárnímu kruhu. Podle sčítání lidu z roku 2018 je město Reine – na úpatí hory Reinebringen, na ostrově Moskenesøya v souostroví Lofoty – domovem pouhých 314 lidí. Norský region Nordland je dokonalou destinací pro ty, kteří milují divokou drsnou přírodu a netradiční výhledy. Najdete zde skalní útvary, které vyčnívají z moře a jsou obklopeny malebnými horskými pásmy, které, i když nejsou vysoké, nabízejí ze svých vrcholů neuvěřitelná panoramata.

Reine i fiordy widziane z góry © iStock
Reine i fiordy widziane z góry © iStock

Výlet na horu Reinebringen stanovil donedávna spíše nebezpečnou stezku. Nedávné úpravy však zahrnují bezpečnější, i když únavnější možnost výstupu na vrchol. 90minutová túra po 1600 kamenných schodech vás zavede na vrchol Reinebringen, kde na vás bude čekat nádherný výhled na souostroví.

Saint-Cirq-Lapopie i urwisko nad rzeką Lot © iStock
Saint-Cirq-Lapopie i urwisko nad rzeką Lot © iStock

3. Saint-Cirq-Lapopie, Okcitánie, Francie

Další na seznamu je Saint-Cirq-Lapopie. S pouhými 198 obyvateli se nachází v departementu Lot na jihozápadě Francie. Navzdory své vnitrozemské poloze má toho hodně společného s Cinque Terre díky svému pozoruhodnému umístění na strmém útesu s výhledem na řeku Lot. Tato poloha ve středověku poskytovala obyvatelům města Saint-Cirq-Lapopie bezpečí – dnes je zárukou značného turistického ruchu, který se od roku 2012 zvýšil, protože bylo zvoleno za nejoblíbenější město Francie.

Uliczka w Saint-Cirq-Lapopie © iStock
Uliczka w Saint-Cirq-Lapopie © iStock

Saint-Cirq-Lapopie ale nabízí mnohem víc než jen výhled jako z pohlednic, stometrový útes a bujnou flóru. Město je také živým muzeem, kde si můžete prohlédnout staleté budovy, které místní obyvatelé obývají dodnes. Když se budete procházet úzkými uličkami, budete se cítit stejně jako slavný malíř Henri Martin a básník Andre Breton, kteří bydleli v bývalém domě Martina v padesátých letech minulého století.

Portmagee, Irlandia © iStock
Portmagee, Irlandia © iStock

2. Portmagee, Kerry, Irsko

Směrem na malebný poloostrov Iveragh na samém západě ostrova Emerald Isle je Portmagee domovem pouhých 120 obyvatel. Toto hrdé rybářské městečko se nachází nedaleko ostrova Valentia a má jedinečnou atmosféru. Původní irský název Portmagee, An Caladh, znamená trajekt, což dává dokonalý smysl, když vezmete v úvahu jeho polohu přímo u Atlantského oceánu. Častěji používaný anglický název je odvozen od kapitána Theobalda Magee z 18. století, který poté, co opustil královskou flotilu, rozvinul významný pašerácký byznys a mnoho let se vyhýbal spravedlnosti ve svém vzdáleném úkrytu na západním pobřeží.

Dawne pustelnie Skellig Michael © iStock
Dawne pustelnie Skellig Michael © iStock

Dnes je Portmagee poklidným městem a zaměřuje se na rybolov a cestovní ruch. Během návštěvy se projděte podél pobřeží, abyste viděli lodě, které připlouvají z moře – přivážejí úlovek dne nebo návštěvníky z nedalekých ostrovů Skellig. Větší z ostrovů, Skellig Michael, není jen útočištěm mořských ptáků, ale také skutečnou lahůdkou pro milovníky historie… a fanoušky Star Wars! Ti první si užijí návštěvu ruin kláštera sv. Fionana ze 6. století, zatímco filmoví nadšenci poznají drsnou krajinu jako místo návratu Luka Skywalkera ve filmu Síla se probouzí.

Najmniejsze miasto świata - Hum © iStock
Najmniejsze miasto świata – Hum © iStock

1. Hum, Istrie, Chorvatsko

Jaké je nejmenší město nejen v Evropě, ale na celém světě? Okouzlující historické město Hum se nachází na chorvatském poloostrově Istrie a je domovem méně než 30 obyvatel, přičemž některé zdroje uvádějí, že pouze 14 obyvatel nazývá toto malé městečko svým stálým domovem. Bez ohledu na skutečné číslo obyvatel je Hum nesporným držitelem rekordu, což potvrzuje také Guinessova kniha světových rekordů!

Uliczka w Hum © iStock
Uliczka w Hum © iStock

Proč je malinké město Hum tak zajímavé? Město, původně známé jako Cholm, bylo poprvé zaznamenáno na začátku 12. století a na místním kostele jsou plakety psané ranou slovanskou abecedou, hlaholicí. Jedná se o některé z nejstarších písemných příkladů jazyka, a proto mají obrovský kulturní význam.

Widok Hum z lotu ptaka © iStock
Widok Hum z lotu ptaka © iStock

Hum není jen jazykovou raritou, je to také úžasně vypadající město propojených kamenných domů na kopci, které působí jako malá a neporazitelná pevnost. Nejstarší dochovanou památkou města je jeho zvonice ze 16. století s původními budovami z 19. století. Pokud se chcete vydat na nezapomenutelný výlet, vsaďte na Hum.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?