mediolan featured.jpg

Do Milána jsme jeli v polovině prosince a strávili jsme tam dva dny. Myslím, že je to dost času na to ho poznat a pocítit jeho atmosféru. Nemusíte nikam spěchat a plánovat podrobný seznam památek, které chcete navštívit. V tomto článku vám ukážu, jak naplánovat levný a rychlý výlet do Milána!

Vittorio Emanuele II
Vittorio Emanuele © Plaamkaa

Katedrála Narození Panny Marie a Piazza del Duomo v Miláně

Z letiště Malpensa se na hlavní nádraží ve městě (Stazione Milano Centrale) dostanete autobusy. Po výstupu na stanici metra Duomo se nám doslova zatočila hlava! První, co jsme po odchodu z metra viděli, byla TATO katedrála! Jedná se o jednu z největších katedrál na světě a jeden z nejfotografovanějších objektů. I když jsme katedrálu na Instagramu viděli už mnohokrát, i tak nás zcela okouzlila. Bohatá výzdoba a její majestátnost v kombinaci s vánoční výzdobou (byla polovina prosince) způsobila, že jsme z ní nemohli spustit zrak.

Piazza del Duomo
Piazza del Duomo ©Plaamkaa

Druhý den jsme se samozřejmě vrátili a šli navštívit katedrálu. Vstupenky do Duomo di Milano s přístupem na vyhlídkovou plošinu výtahem jsme zakoupili měsíc předem (cena: 13,50 eur na osobu) prostřednictvím stránky www.ticketone.it a rozhodně nelitujeme, protože jsme měli zaručený přístup do katedrály a mohli jsme se kochat nádherným výhledem. Zajímá vás, jestli to stojí za to? Podívejte se sami!

Katedrála Narození Panny Marie
©Plaamkaa

Galerie Viktora Emanuela II

Prohlídka působivých budov na náměstí Piazza del Duomo nekončí. Na levé straně náměstí se nachází velkolepá budova jednoho z nejstarších nákupních center na světě – Galerie Viktora Emanuela II., otevřená v roce 1867. Charakteristickou budovu, která je postavená na půdorysu kříže, zdobí obrovská kupole.

Galerie Viktora Emanuela II
Galerie Viktora Emanuela II ©Plaamkaa

Pod samotnou kupolí se nachází mozaika s erbem Turína, který znázorňuje býka. Stará milánská legenda praví, že trojnásobné otočení na podpatku na jeho genitáliích přináší štěstí. To jsme si, samozřejmě, nemohli odepřít a doufáme, že to zafungovalo 🙂

Galerie je plná luxusních butiků těch nejznámějších módních domů a drahých restaurací. No, vyfotili jsme ji… a šli jsme dál.

Operní dům La Scala

Galerie Viktora Emanuele II. sousedí s nejvýznamnější milánskou operou, světoznámou La Scala. Vstupenka stojí 7 eur a zahrnuje návštěvu této nenápadné budovy zvenčí a muzejní expozice uvnitř. Z časových důvodů jsme ji však nenavštívili, možná příště.

Operní dům La Scala
Operní dům La Scala ©Plaamkaa

Castella Sforzesco a Parco Sempione

Z opery La Scala jsme se vydali směrem k rodovému sídlu milánských knížat – hradu Sforza. Tentokrát jsme také nešli dovnitř a upřednostnili jsme procházku po parku Sempione. Toto je jedno z těch míst v Miláně, které přitahuje místní i turisty. Za hezkého počasí je zde plno lidí, kteří zde tráví volný čas.

Castella Sforzesco
Castella Sforzesco ©Plaamkaa

Procházku po Parco Sempione jsme zakončili u Arch of Peace – monumentální brány která označuje začátek cesty z Milána do Paříže.

Slavoluka mira
Slavoluka mira ©Plaamkaa

Nákupy v Miláně

Po prohlídce plánovaných památek nadešel čas vyrazit na nákupy! Jak se na světovou metropoli módy patří, Milán je plný luxusních butiků – především v Quadrilatero d’Oro, tedy čtvrti Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni a Via Sant’Andrea. Pokud hledáte něco, co příliš nenaruší váš rozpočet, vždy se můžete podívat do obchodních řetězců, které se nacházejí v okolí náměstí Piazza del Duomo.

Doprava v Miláně

Jak se pohybovat po Miláně? Nejlépe pěšky! Tu a tam můžete vidět něco, co vás potěší a zároveň dokonale pocítíte atmosféru tohoto města na vlastní kůži. Přesně takový je Milán! Pokud však plánujete další výlety nebo chcete navštívit co nejvíce památek, využijte metro. Jedna jízda stojí 1,50 eur.

©Plaamkaa
©Plaamkaa

Nejlepší (a nejlevnější) způsob, jak se dostat z letiště Malpensa do centra města je využít autobusy Terravision nebo vlaky Malpensa Express. Jízdenky si můžete zakoupit předem online a ušetřit pár eur. Po příjezdu jsme si na místě koupili lístky na autobus a vyšlo nás to na 8 eur na osobu. Jízdenky na autobus z centra města na letiště jsme si koupili měsíc dříve přes internet a v tomto případě byla cena jedné jízdenky 5 eur.

Tip: Nebojte se, pokud zmeškáte autobus, který odjíždí v čas uvedený na vaší jízdence. Můžete klidně nastoupit na další, který odjíždí o 15 minut později.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?