Hlavu vzhůru k obloze! Hvězdná noční obloha nemusí být pouze součástí romantických komedií. Pozorování hvězd se může stát také skvělým odpočinkem po náročném dni. Proměňte pracovní přetížení na vysněné sezení v tichu.

Jaká jsou nejlepší místa pro sledování tajemství vesmíru? Připravili jsme si pro vás seznam nejtemnějších míst na světě, která jsou zárukou nejkvalitnějších zážitků z pozorování jak pro zkušené astronomy, tak i pro milovníky oblohy poseté hvězdami.

La Palma, Roque de los Muchachos observatory © iStock
La Palma, Roque de los Muchachos observatory © iStock

La Palma, Kanárské ostrovy

Na začátku tohoto seznamu nesmí chybět právě tato destinace. La Palma je ostrov s rozmanitou krajinou a UNESCO ho označilo za biosférickou rezervaci. Sopky, lesy, pláže a četné turistické stezky – každý si zde najde své oblíbené aktivity na volný čas. To však ani zdaleka není vše. Podmínky na ostrově a jeho poloha v Atlantickém oceánu jsou jako stvořeny pro pozorování hvězdné oblohy – ostrov patří mezi nejlepší místa na světě. Dokonalou astronomickou kvalitu La Palmy potvrzuje certifikát Starlight, pomocí něhož se označují kvalitní místa a který je zárukou toho, že nic nenaruší pozorování hvězd – za tímto účelem zde byly uplatněny například speciální právní předpisy o obloze.

The sky above La Palma © iStock
The sky above La Palma © iStock

Právě na tomto ostrově funguje od roku 1985 astrofyzikální observatoř Roque de los Muchachos, která se nachází na vrcholu ostrova, více než 2400 m nad mořem, takže během návštěvy budete mít pocit, že létáte v oblacích. Obloha nad observatoří má v noci minimální světelné znečištění. Pozorování Mléčné dráhy z tohoto místa je zážitek na celý život. Na ostrově jsou samozřejmě i další observatoře, umístěny mnohem níže, jako například ta na sopce San Antonio v jižní části La Palma (něco přes 600 m n. m.), která umožňuje obdivovat hvězdy podle vašich potřeb a možností – můžete je pozorovat sami nebo s průvodcem.

The sunset in Westhavelland © iStock
The sunset in Westhavelland © iStock

Přírodní park Westhavelland, Německo

Kde se nachází nejlepší místo pro pozorování hvězd, aniž byste museli plánovat dlouhou cestu v předstihu? Skvělou možností je výlet do Německa, přesněji do přírodního parku Westhavelland, který se nachází asi 70 kilometrů od Berlína. Region o rozloze přes 1300 km2 je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat a rostlin. Na řece Havel můžete pozorovat bobry, vydry a orly mořské. Vyplatí se zde jít na procházku, abyste mohli naplno obdivovat divokou zvěř.

The sky above Havel river © iStock
The sky above Havel river © iStock

Zmíněný přírodní park úzce souvisí s parkem hvězd. Toto místo nese název Oblast tmavé oblohy, protože se proslavilo svým nízkým světelným znečištěním. V parku jsou vyhlídková místa jako Zootzen nebo sportoviště Gülpe s kempem. Nachází se zde také pozorovací stanice Sternenblick Parey, kde se můžete zúčastnit přednášek nebo skupinových pozorování oblohy s průvodcem.

The sunset in Hortobágy © iStock
The sunset in Hortobágy © iStock

Hortobágy, Maďarsko

Nyní nadešel čas na Maďarsko a jeho území poblíž východní hranice s Rumunskem. Nachází se zde národní park Hortobágy. Je to nejstarší maďarský národní park s rozlohou přes 800 km2. Krajinu tvoří zásadité bažiny, louky a suché pastviny. Rozlehlé roviny jsou domovem mnoha živočišných druhů, zejména ptáků. Z tohoto důvodu má Hortobágy zasloužené místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Racka sheep in Hortobágy © iStock
Racka sheep in Hortobágy © iStock

Tato oblast byla také oceněna titulem Park tmavé oblohy, čímž si vysloužila pověst dokonalého místa pro pozorování hvězd. V parku najdete veřejnou astronomickou observatoř a mnoho návštěvníků si zde v rámci astronomických programů pro turisty objednává noční procházky pod hvězdnou oblohou. Právě zde můžete obdivovat Mléčnou dráhu nebo Zvířetníkové světlo. Úřady vynakládají veškeré úsilí, aby toto místo chránily před světelným znečištěním a zajistily tak nejen dokonalé podmínky pro pozorování hvězd, ale zároveň pečovaly o poklidný život divokých zvířat.

The sky above Cherry Springs State Park © iStock
The sky above Cherry Springs State Park © iStock

Cherry Springs State Park, Pensylvánie

Státní park Cherry Springs na východě Spojených států je dalším „temným místem“, které si zkušení astronomové a začátečníci v pozorování hvězd zamilují. Rozsáhlá oblast ve výšce 700 m nad mořem je obklopena lesem Susquehannock, který poskytuje dodatečnou ochranu před světelným znečištěním. V parku se nacházejí také kempy a turistické stezky.

Susquehanna river near Cherry Springs State Park © iStock
Susquehanna river near Cherry Springs State Park © iStock

Návštěvníci mají možnost pozorovat hvězdy sami nebo za doprovodu průvodce. Turisté mohou také využít jak veřejně přístupná místa (vhodná pro krátké, několikahodinové pozorování oblohy), tak i místa ke stanování nebo noční astronomická pozorovací pole (místo je nutné rezervovat předem). Cherry Springs State Park je místem, které zaručuje 360stupňový výhled a dokonalé podmínky pro obdivování Mléčné dráhy či jiných zajímavých astronomických úkazů, jak se na místo s certifikátem Park tmavé oblohy patří.

La Silla observatory in Chile © iStock
La Silla observatory in Chile © iStock

Atacama, Chile

Atacama je nejsušší poušť na světě. Převládající povětrnostní podmínky zde umožnily vytvořit ideální místo pro pozorování hvězd a celou řadu dalších aktivit. Přestože popraskaná zemská kůra ukrývá vegetaci, zdrojem vláhy zde nejsou srážky, ale mlhy. Suchý vzduch, žádná oblačnost a prakticky nulové světelné znečištění jsou hlavní důvody, proč se v této oblasti nachází četné astronomické observatoře.

The sky above Atacama desert © iStock
The sky above Atacama desert © iStock

Největší a nejznámější z nich je samozřejmě observatoř ALMA, která je vybavená nejmodernějšími a největšími dalekohledy. Zařízení se nachází v nadmořské výšce 5000 m n. m., je tedy pro amatéry nepřístupné, ale všichni milovníci hvězdné oblohy mohou navštívit další níže umístěná pozorovací místa a využít pomoci odborníků. Astroturistika se zde rychle rozvíjí již řadu let a není pochyb, že každý, kdo se na tomto místě rozhodne obdivovat noční oblohu, se domů vrátí s výjimečnými vzpomínkami.

The sunset in Tromsø © iStock
The sunset in Tromsø © iStock

Tromsø, Norsko

Na závěr nás čeká výlet za polární kruh a norské město Tromsø. Skandinávská krajina zde vytváří harmonické duo s poměrně mírným klimatem – to vše díky Golfskému proudu. Tromsø je skvělým místem na zimní dovolenou, a nejen tu. Všichni milovníci krásné hvězdné oblohy a polární záře se zde budou cítit skvěle. Polární noc v Tromsø trvá od listopadu do ledna. Toto období vám zaručí výborné podmínky pro pozorování noční oblohy.

Aurora borealis above Tromsø © iStock
Aurora borealis above Tromsø © iStock

Za bezmračných nocí je šance sledovat tento kouzelný astronomický úkaz vysoká. Někdy je potřeba se jen obrnit trpělivostí nebo se vydat na výlet po okolí, ale jedno je jisté – i když se v danou noc polární záře neobjeví, pohled na nespočet hvězd na obloze vám to zaručeně vynahradí. Jedinečné vzpomínky vám zaručí také účast na profesionálním pozorování oblohy pod dohledem odborníka. Zavede vás nejen na místa s nejlepším výhledem, ale pořídí vám také nádherné fotografie na památku.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?