Co vás napadne jako první, když se řekne Chorvatsko? Krásná krajina, teplé moře, malebná pobřeží a nádherná města ležící přímo u vod Jaderského moře. Zadar všechny tyto podmínky splňuje! Proč nezkusit něco nového a nevyrazit na dovolenou do tohoto méně známého městečka na dalmatském pobřeží?

Slavný anglický filmový režisér Alfred Hitchcock v roce 1964, již jako hvězda světové kinematografie, prý o Zadaru prohlásil, že je to město s nejkrásnějším západem slunce na světě. Je to úžasný kompliment od někoho, kdo až příliš dobře znal ikonická místa Spojených států. Hitchcock tvrdil, že zadarský západ slunce porazil i ten z Key West na Floridě!

Pozdrav Suncu and the sunset in Zadar © iStock
© iStock

Co se v Zadaru a okolí vyplatí vidět?

Zadar je intimní, i když poměrně velké město v Dalmácii. Jedná se o region známý především svými oblíbenými turistickými středisky, jako je Makarska, a také hlavním městem – Splitem a mekkou jadranských námořníků, tedy Trogirem. V Dalmácii však nalezneme více než jen ta nejznámější místa. Například je tu již zmiňovaný Zadar, který má tu velkou výhodu, že se zde nachází mezinárodní letiště a řada krásných atrakcí, které jsou typické pro místní letoviska.

Zadar Riva © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Procházka po Zadaru

Začali jsme západy slunce, takže naše virtuální procházka městem začne na Rivě – přímořské promenádě, odkud můžete obdivovat nejen barevné paprsky rozlévající se nad Jaderským mořem a kochat se výhledem na moře, ale také… poslouchat hudbu z jeho vod! Instalaci Mořské varhany tvoří soustava píšťal, které jsou zabudovány do schodů přístaviště sestupujícího přímo do Jaderského moře. Voda tlačí vzduch do potrubí, které proudí celým složitým systémem a tvoří tak zvuky neobyčejné mořské symfonie!

Zadar port and marina © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Nedaleko, na samém okraji poloostrova, na kterém se nachází centrum Zadaru, najdete další zajímavou městskou instalaci. Je to Pozdrav Suncu (neboli Pozdrav Slunci) – solární panely umístěné pod skleněnými deskami akumulují během dne energii, aby po setmění svítily různobarevnými světelnými paprsky! Riva však není jen moderní veřejná atrakce se skvělou atmosférou, jsou zde také četné hospody a restaurace, kde můžete ochutnat místní speciality a zadarskou specialitu – likér maraschino!

St. Donatus church in Zadar © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Staré město a královská minulost Zadaru

Riva je nedílnou součástí starého města Zadaru. Jde o hustě zastavěnou oblast, která se nachází na poloostrově. I přes jistou těsnost se jedná o velmi malebné místo. Zdejší stavby jsou svědky dlouhé a pohnuté historie, pamatují benátské a rakouské časy, kdy byl Zadar hlavním městem Dalmatského království, závislého na Rakouském císařství, později Rakousko-Uhersku.

Samotné město má svůj původ… v 9. století před naším letopočtem, což z něj činí jedno z nejstarších dosud obydlených měst na světě! Zadarské staré město však vděčí za svou konečnou podobu dobám druhé světové války – tehdy se město, které bylo po rozpadu Rakouska-Uherska stále součástí Itálie, stalo cílem spojeneckého bombardování. Naštěstí bylo po válce přestavěno a dnes si můžete naplno vychutnávat jeho specifickou atmosféru.

Fragment of the Roman Forum in Zadar © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Staré město se může pochlubit četnými památkami. Nejstarší z nich jsou pozůstatky zdejšího Fora Romana, ležícího mezi Rivou a románským kostelem svatého Donáta a katedrálou svaté Anastázie. Hned vedle vede hlavní ulice Široka. Je centrem městského života a fantastickým místem pro nasávání místní atmosféry. Doporučujeme však vyrazit na procházku ráno, kdy zde není tolik lidí a můžete si naplno vychutnat výhled na okolní městské domy a kostely.

Z pevninské strany můžete obdivovat impozantní benátské obranné zdi s působivou bránou Porta di Terraferma zdobenou obrazem lva svatého Marka – symbolem Benátské republiky, k níž Zadar patřil více než pět století. Za návštěvu stojí i místní muzea – Archeologické muzeum (není divu, když se zamyslíte nad historií města, která trvala více než třicet století!) a Muzeum iluzí.

Narodni trg in Zadar seen from Široka street © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Ostrov Pag a přímořská letoviska

Zadar je ale lahůdkou nejen pro příznivce městské turistiky a návštěvníky muzeí a kostelů. Okolí Zadaru jistě potěší i ty, kteří upřednostňují odpočinek u vody a dávají přednost kontaktu s přírodou před pohledem na kamenné budovy. Hned vedle je ostrov Pag – se skalnatou krajinou, ale i plážemi, které se zařezávají mezi skály vstupující do moře.

Nedaleko je také Biograd na Moru – jedno z nejznámějších a nejdéle fungujících letovisek na Jadranu, které je samo o sobě také zajímavým a okouzlujícím městem s historickým centrem. Nedaleko je Pakoštane – také malé a okouzlující město, které je jako stvořeno pro blažený odpočinek na Jadranu nebo na největším jezeře v Chorvatsku – Vransko jezero.

Zadar area © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Národní parky v okolí Zadaru

Pokud jde o kontakt s přírodou a obdivování divů chorvatské přírody, hitem bude také návštěva Zadaru a jeho okolí. Několik desítek kilometrů jihovýchodně od města se nachází Národní park Krka, kde můžete obdivovat malebné vodopády a kaskády. Severně od Zadaru se zase nacházejí krasové kaňony chráněné jako součást národního parku Paklenica.

Tato fantastická místa se nacházejí v pohoří Velebit, které je také lahůdkou pro milovníky turistiky. Řeky a hory v takové oblasti však nemohou být jedinou přírodní atrakcí v okolí Zadaru. Nedaleko jsou ostrovy Kornati, které jsou také chráněny jako národní park. Ze samotného Zadaru se můžete vydat na výlet lodí na Kornati!

Islands near Zadar © Paweł Szczepański
© Paweł Szczepański

Zadar a okolí má co nabídnout, takže při zvažování výletu do Chorvatska se toto krásné dalmatské město rozhodně vyplatí navštívit!


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?