top5 christmas markets hero.jpg

Rychlá jízda po kluzišti, horký nápoj, který zahřeje i během nejchladnější zimy, sladké vánoční pochoutky či tradiční řemesla. Evropské vánoční trhy vás ohromí svými bohatými tradicemi.

Kdy se konají vánoční trhy?

Vánoční trhy se obvykle pořádají od poloviny listopadu do konce prosince. V tomto období se konají známé vánoční trhy pod širým nebem, které se staly tradicí v mnoha městech v Rakousku, Švýcarsku a Německu.

Které trhy navštívíte letos? Vyberte si z našeho seznamu!

Návštěvnice obdivující výzdobu na vánočním trhu
Návštěvnice obdivující výzdobu na vánočním trhu © iStock

Vánoční trhy v Basileji

Prvním místem na našem seznamu je Basilej. Právě v tomto městě se podle CNN koná jeden z 10 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Každý rok od 26. listopadu do 23. prosince se v Basileji konají tradiční adventní trhy. Největší a nejreprezentativnější se nachází na náměstí Barfüsserplatz. Více než 150 stánků v bílých dřevěných domcích dotváří sváteční atmosféru. Stánky jsou tematicky uspořádány, takže každý návštěvník má okamžitě přehled o tom, kde si může pořídit ozdoby na vánoční stromeček a kde si může dát švýcarskou čokoládu.

Vánoční trh v Basileji
Vánoční trh v Basileji © iStock

Pokud navštívíte basilejské vánoční trhy, určitě ochutnejte pikantní svařené víno a nejznámější švýcarský sýr raclette. Nejlépe chutná s kulinářskou specialitou regionu, vařenými bramborami, nakládanou cibulí a okurkami. Trh je výbornou příležitostí k prohlídce města, protože se pořádá na více místech Basileje po obou stranách Rýna. Tyto trhy ve Švýcarsku jsou zároveň živým panoramatem středověké historie. Můžete si zde vyzkoušet kování železných zbraní přímo u mistra kováře nebo vyzkoušet sílu luku či kuše na tradiční střelnici.

Vánoční trhy ve Vídni

Vánoční trhy ve Vídni se mohou pochlubit skutečně starobylou tradicí, která sahá až do středověkých dob. Na začátku 13. století udělil Albert I. obyvatelům města privilegium organizovat prosincový trh a od té doby popularita této akce výrazně vzrostla. Nejlepším důkazem toho je skutečnost, že v současnosti se po celé Vídni koná více než dvacet adventních trhů, které každoročně navštíví 3 miliony turistů z celého světa.

Ledová plocha na trzích ve Vídni
Ledová plocha na trzích ve Vídni @ Krzysztof Kowalik on unsplash

Prodávají se zde sezónní speciality jako punč a kaštany, ale také hand-made výrobky, které navodí pravou vánoční atmosféru. Jedním z nejoblíbenějších vídeňských trhů je tzv. vídeňský trh. Vánoční vesnička u zámku Belvedere. Svátečně vyzdobené stánky zde nabízí tradiční řemeslné výrobky, nádherné vánoční ozdoby a opravdové kulinářské speciality. Glühwein (svařené víno) můžete ochutnat v areálu Vídeňské univerzity, která podobně jako mnohé jiné památky slouží během svátečního období právě vánočním trhům. Vánoční kluziště na trhu Christkindlmarkt je zase ideálním místem k obdivování nádherně vyzdobeného parku Rathauspark.

Vratislavské vánoční trhy

Každoroční Dominikánský jarmark je největší akcí pod širým nebem v Polsku. Spolu s vánočním trhem a Oktoberfestem je nejnavštěvovanější akcí svého druhu v Evropě. Nejoblíbenější polský vánoční jarmark se již několik let koná v hlavním městě Dolního Slezska. Náměstí s tržnicí tradičně nabízí širokou škálu atrakcí pro rodiny a děti: od pohádkového lesa až po vánoční větrný mlýn a kolotoč. Letos bude na náměstí Plac Solny postaven pohádkový domek s hodinovou věží a terasou s výhledem na svátečně vyzdobené Staré město.

Vánoční trh ve Vratislavi
Vánoční trh ve Vratislavi © iStock

Kromě regionálních řemeslných výrobků a vánočních ozdob nabízí vánoční trh ve Vratislavi také širokou škálu gastronomických specialit. Ochutnejte sýry od horalů a klobásy, vynikající marmelády a džemy a klasický okurkový koláč se slaninou. Nebudou chybět ani vánoční nápoje v podobě místních likérů a svařeného vína. Mezi pestrými stánky najdete také litevské speciality, jako například chutný kindziuk.

Vánoční trhy v Londýně

Místo číslo 4 je skutečnou lahůdkou pro ty, kteří chtějí zažít vánoční atmosféru s moderním nádechem. V Zimní krajině zázraků můžete bruslit na největším vnějším kluzišti ve Spojeném království, které je osvětleno více než 100 000 světly. Organizují se zde koncerty živé hudby a rozvášněný dav se baví ve velkolepém Ledovém království. K dispozici je také velké kolo, cirkus, bavorská vesnice a workshopy, kde vás naučí jak vyřezávat z ledu.

Pár na trhu Winter Wonderland v Londýně
Pár na trhu Winter Wonderland v Londýně © iStock

Pro ty, kteří mají chuť na teplé jídlo, je připravena jedinečná gastronomická nabídka hamburgerů, kořeněných brambor, belgické čokolády a marcipánových koláčků. Přestože to všechno zní dost exoticky, v mnoha stáncích se prodává svařené víno, které právě v zimě chutná nejlépe. Ve srovnání s německými a rakouskými trhy připomíná londýnský Winter Wonderland spíše zimní zábavní park s vánočním nádechem.

Vánoční trhy v Norimberku

Náš seznam vánočních trhů uzavíráme městem našeho vzdáleného západního souseda. Norimberský Christkindlesmarkt má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do 17. století. Název je přímým odkazem na luteránskou kulturu a znamená „jarmark Ježíška“. Návštěvníci zde najdou téměř 200 stánků, ve kterých se prodává vše krásné a chutné pro sváteční období. Norimberk je hlavním městem německého perníku a domovem slavných Drei im Weckel, pečených klobás v housce, které se obvykle podávají s bramborovým salátem.

Vánoční trh v Norimberku
Vánoční trh v Norimberku © iStock

Ve vánočních stáncích se prodává také výborné svařené víno, pražené mandle a ovocný chléb. V nabídce jsou také ozdoby na vánoční stromek ze sušených fíků. Klasikou jsou Zwetschgen-Männle, figurky ze švestek nebo sušeného ovoce. Nejoblíbenější vánoční trh v Německu trvá od konce listopadu až do Štědrého dne. Návštěva norimberského trhu je jako návrat v čase do středověku; v tom nejlepším slova smyslu.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?