herocitybreakAteny.jpg

Pokud plánujete nízkorozpočtový zimní výlet ve městě, pak se vydejte do historických Athén! Zde je pět nejlepších bezplatných atrakcí a nejlepších tipů, jak ušetřit peníze za pobyt. Pokud chcete obdivovat starobylou architekturu, ochutnat výbornou kuchyni a zažít mnohem lepší počasí než v severní Evropě, vsaďte na Athény!

Athény jsou oblíbeným levným městem pro milovníky starověké historie i gurmány. Město je známé jako jedno z nejlevnějších evropských hlavních měst. K dispozici máte spoustu levných letů a mnoho atrakcí, které můžete navštívit zdarma, pokud víte, kdy a kam jet. Jste připraveni dokonale ušetřit během dovolené? Začínáme!

Woman admiring the ruins of the amphitheater © iStock
© iStock

Anfiotika a Psirí

Kde pocítíte pravou atmosféru Athén? Vydejte se do dvou tradičních, ale výrazně odlišných čtvrtí – Anfiotika a Psirí. První se nachází na severních svazích Akropole a někdy se jí přezdívá i čtvrť kostek cukru kvůli charakteristickým bílým domům ve stylu řeckých ostrovů, které jsou postaveny těsně vedle sebe. Jejich stavitelé pocházeli z Kyklad, konkrétně z ostrova Anafi, a legenda praví, že jejich domy byly postaveny za jednu noc! Dnes je to jedna z nejnavštěvovanějších čtvrtí města a procházka klikatými úzkými uličkami vám umožní odpočinout si od athénského shonu.

View of the Anafiotika district © iStock
© iStock

Atmosféra čtvrti Psirí připomíná římskou Trastevere nebo pařížský Montmartre. Dříve známá jako spíše nevábná oblast, dnes její asi tucet ulic, hlavní náměstí a bílé budovy přitahují nejen turisty, ale i místní – což je vždy dobré znamení! Čtvrt je vhodným místem na něco k jídlu a sklenku vína, můžete zde poslouchat živou hudbu, pozorovat každodenní athénský život a vychutnávat si poklidnou atmosféru.

Ceny v restauracích a barech jsou relativně nízké a speciality jsou opravdu vynikající! Zastavte se zde na ranní kávu, oběd nebo cenově výhodnou večerní hostinu. Psirí je také rájem pro ty, kteří milují starožitnosti, protože v této malé čtvrti se nachází zajímavý trh se starožitnostmi plný nábytku, starých knih, map a dalších jedinečných předmětů. Najdete ho na ulici Ermou, která je hranicí mezi Psirí a neméně módní a hojně navštěvovanou čtvrtí Plaka.

A traditional, atmospheric street in Athens © iStock
© iStock

Starověké Athény – prohlídka památek zdarma

Nemůžete navštívit Athény a nevidět Akropoli, ale bohužel mnoho turistů odrazuje drahé vstupné. Máme pro vás však dobrou zprávu. Pokud plánujete dopředu, můžete vidět starověké poklady zdarma! Bezplatné prohlídky Akropole jsou dostupné několikrát ročně: 6. března (Melina Mercouri Památný den), 18. dubna (Mezinárodní den památek a sídel), 18. května (Mezinárodní den muzeí), poslední víkend v září (Dny evropského dědictví) a 28. října (Den Ochi). Kromě toho od 1. listopadu do 31. března můžete Akropoli navštívit každou první neděli v měsíci zdarma.

Woman photographing the Acropolis © iStock
© iStock

Ale co zbytek týdne? Po sezóně jsou vstupenky o polovinu levnější! Návštěva vrchu Akropolis a jeho severního svahu (včetně Dionýsova divadla) pak stojí 10 nebo 15 €. Pokud plánujete navštívit Akropoli s jejími svahy a šesti dalšími historickými budovami, jako je Athénská Agora, Aristotelovo lyceum, Kerameikos, Hadriánova knihovna, chrám Dia Olympského a římská Agora, máte skvělou příležitost.

Druhá vstupenka platí po dobu pěti dnů, takže máte čas na to, abyste ze vstupného vytěžili maximum. Potěšíme také mladší návštěvníky – vstup do Akropole je pro mládež do 25 let a studenty (s platným občanským průkazem nebo studentským průkazem) celoročně zdarma. Starověké artefakty lze také bez placení obdivovat na stanicích metra Syntagma, Monastiraki a Evangelismos. Pokud chcete získat nejlepší záběry z Akropole, vydejte se na náměstí Monastereki a jeho terasovité restaurace.

View of the Acropolis © iStock
© iStock

Parlament a slavnostní střídání stráží

Znáte řecké vojáky v plisovaných bílých sukních a legračních botách s bambulemi? Sledujte je v jejich plisovaných bílých sukních a netradičních botách s bambulí na střídání stráží. Najdete je u hrobky neznámého vojína v řeckém parlamentu – nachází se nad stanicí metra Syntagma, takže je velmi snadné jej najít. Přestože se stráže střídají každý den o celé hodině, nejslavnostnější a nejvelkolepější podívaná se odehrává v neděli v 11:00. Poté je na hlavní ulici zastaven provoz a pochoduje zde přehlídka vojáků z elitní jednotky Evzone, oblečená do tradičních uniforem s červenou čepicí se střapcem a botami s bambulí. Tato událost je velmi vyhledávaná, zejména během hlavní sezóny, takže tam dorazte včas, abyste si zajistili nejlepší místo.

V blízkosti parlamentu jsou také některé vynikající vyhlídkové plošiny na kopci Lykavitos. Za návštěvu stojí také Národní zahrada, která má rozlohu 15 hektarů a najdete v ní téměř 500 druhů rostlin včetně řady palem. Cesty v parku se klikatí kolem rybníků, v nichž najdete želvy, a které vedou k botanickému muzeu, bezplatné minizoo a starořímským mozaikám objeveným během archeologických vykopávek.

A woman photographing one of the Athenian hills © iStock
© iStock

Nádherná panoramata Athén

Athény se nacházejí na kopcích, takže stejně jako Lisabon nebo Řím nabízejí skvělé výhledy. Nejznámější je výše zmíněná vyhlídková plošina na kopci Lykavitos, kde se před západem slunce schází obrovské davy. Kromě nádherných výhledů na Akropoli můžete opět obdivovat vojáky, kteří každý večer slavnostně sundávají řeckou vlajku ze stožáru u kostela Agios Georgios. Pokud zde dorazíte dříve, nezapomínejte, že vstup do chrámu je zdarma! Po setmění se Athéňané scházejí, aby si zazpívali, pokochali se výhledem a poseděli na dekách s lahví vína. Na kopec je to zdarma, ale pokud se tam chcete dostat rychleji, můžete jet lanovkou za cca 7,50 €.

Mezi další atrakce, které jsou méně známé, a tudíž méně přeplněné turisty, patří kopec Ares, který se nachází v blízkosti Akropole, a také Kopec múz, známý také jako Filopappou. První kopec – Areopagus, je jednou z oblíbených romantických míst ve městě. Pokud se chystáte na výlet do města se svou polovičkou, určitě tam zamiřte.

Můžete vidět nejen Akropoli, která je v noci nádherně osvětlená, ale i panorama celého města. Na Kopci múz, známém také jako Filopappou nebo Seggio, najdete římskou sochu Philopappa. Kolem areálu je mnoho laviček, z nichž můžete obdivovat výhled plný nádherných bílých fasád athénských domů.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?