hero pola siarkowe islandia c kaja wolnicka.jpg

Když se mě někdo zeptá, zda je možné cestovat s dětmi, moje odpověď zní, že je to nejen možné, ale opravdu to vřele doporučuji! Děti rády poznávají různé kultury a mají tendenci vytěžit maximum z míst, která navštíví. Zde je pět jedinečných destinací, které vyvolávají mnoho nádherných vzpomínek z mých vlastních rodinných výletů.

Iceland © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Island © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Ponořte se do přírody na Islandu

Když si vzpomenu na všechna ta ohromující místa, Island je jedním z nejdostupnějších a nejúžasnějších a má toho hodně co nabídnout rodinám na cestách.
Island je podmanivý, rozmanitý, drsný a velkolepý. Skvěle se hodí i na rodinný výlet. Nenajdete zde typické zábavní parky nebo dětská hřiště, a pokud jsou vaše děti nejšťastnější v přírodě, pak je to místo, kde můžete směle vyrazit. Pozorujte delfíny a velryby, obdivujte tuleně na plovoucích ledových krách a okouzlující papuchalky, kteří se vyskytují pouze na dalekém severu. Přibližte se k liškám, ovcím a koním, kteří se pasou na islandských zvlněných zelených loukách nedaleko vysokých vodopádů, a zblízka sledujte stáda sobů, která kráčejí podél silnice – Island je rájem pro milovníky zvířat.

Iceland, Glacial River Lagoon © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Island © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Mezi naše nejcennější islandské vzpomínky patří ty z výletu lodí, kde jsme pozorovali keporkaky. Také jsme si rádi hráli s černým pískem, stavěli věže z kulatých kamenů, které byly černé jako uhlí na pláži Reynisfjara a koupali se v horkých pramenech – celá rodina byla šťastná a spokojená a toto dobrodružství zastínilo všechny předchozí návštěvy koupališť a aquaparků! Nemůžu zapomenout na lezení po ledovci – je to zážitek, který bere dech.
Bez ohledu na to, zda jsme jeli autem nebo šli pěšky nedaleko majestátních islandských sopek a vodopádů, vždy nás ohromila okolní příroda i proměnlivé počasí. Během hodiny jsme zažili duhu, sníh, slunce, déšť a kroupy!

Iceland with kids © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Island © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Na německé stezce hraček v Bavorsku

Bavorsko je proslulé díky lahodným preclíkům a nabízí o něco méně slavný (a tedy méně přeplněný) LEGOLAND. Rodinám na cestách však nabízí mnohem více než občerstvení a kostky LEGO! Nejpamátnější zastávkou během našeho bavorského výletu byl bezpochyby zámek Neuschwanstein, známý také jako Disney Castle. Říká se, že je inspirací Walta Disneyho pro Popelčin hrad, budova se majestátně tyčí nad okolím a je nejfotografovanějším místem v Německu.

Neuschwanstein © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Neuschwanstein © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Malebný Norimberk je okouzlující v každém ročním období. Dospělé potěší staré město a jeho úzké kamenné uličky, zatímco děti si zamilují místní Muzeum hraček a zábavní park Playmobil. I navzdory tomu, že tato atrakce je méně známá než Legoland, podle mých dětí to byla mnohem větší legrace. Park je tematicky rozdělen na části věnované pirátům, rytířům, dinosaurům a Divokému západu spolu s vodním hřištěm, kterého se děti nemohly nabažit! Vzhledem ke své rozloze vám nabídne celý den skvělé zábavy se spoustou barů a restaurací s pohodlnými sedadly.

Paris © iStock
Paříž © iStock

Paris Avec La Famille

Pokud plánujete rodinnou dovolenou v Paříži, rozhodně byste měli navštívit Eiffelovu věž a Disneyland. Nicméně, město světel se může pochlubit celou řadou atrakcí, které vaše děti budou bavit. Paříž jsme navštívili dvakrát – s ročním a pak dvouletým dítětem – ale tuto zkušenost moc nedoporučuji. Toto město miluji, ale bohužel je velmi špatně uzpůsobeno na pohyb s kočárkem, proto ho doporučuji obdivovat s kojencem v nosítku, případně s dítětem, které již chodí.

Paris © iStock
Paříž © iStock

Děti si zamilují jízdu na kolotoči ve Forum les Halles u Eiffelovy věže nebo v Boloňském lesíku. Na četných pařížských náměstích a v parcích je také spousta dalších kolotočů. Vyplatí se také naplánovat si odpoledne v Lucemburských zahradách. P’tits Voiliers, místní tradice tlačení historických modelů člunů kolem rybníka, zabaví děti, zatímco rodiče si mohou odpočinout na nedalekých lehátkách. Na místě si lze pronajmout lodě i lehátka. Jardin d’Acclimatation je dětským rájem s houpačkami, čluny, opičím hájem, sálem s trikovým zrcadlem, a dokonce i ZOO. Pozoruhodné jsou také Palác objevů (Palais de la découverte), Muzeum čokolády a Muzeum zábavních parků. Pokud se vašim dětem unaví nožičky, nasedněte do dvoupatrového autobusu a vychutnejte si pomalejší pohled na městský život.

Occitania © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Okcitánie © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Okcitánie – méně známý útěk na jih Francie

Okcitánie byla založena jako správní region Francie jen před několika lety po sloučení Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées. Provence sice přitahuje davy už léta, Okcitánie je podle mě stále nedoceněná. Je to úchvatné místo, více než třetinu jeho rozlohy tvoří regionální a národní parky a zbytek tvoří historická malebná města, v nichž vane osvěžující mořský vánek. Toto místo se může pochlubit kulturou, uměním, chutným jídlem a nejvřelejší pohostinností v celé Francii. Na jihu život plyne pomaleji – lidé nikam nespěchají a dokážou se radovat i z maličkostí. Když si vzpomenu na kouzelnou dovolenou na tomto místě, jako první mě napadají krásné písečné pláže Frontignan a Seté, které se táhnou až daleko za obzor.

Occitania with kids © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl
Okcitánie © Kaja Wolnicka / moi-mili.pl

Moc se nám líbilo také v Carcassonne – největším evropském středověkém městě. Nikdy jsme neviděli působivější městské hradby a procházka v oblasti La Cité Médiéval pro nás byla přímo cestováním v čase. Podobnou zkušenost jsme měli na Pont du Gard – nejstarším akvaduktovém mostě na světě. Samotná stavba je nádherná, ale okolní krajina je opravdu ohromující. Camargue je fascinující zastávkou, kde se můžete dozvědět o solném květu a těžbě mořské soli. Oblast řeky Gard je dobrým místem pro rodinné opalování a odpočinek. Třešničkou na dortu je celá oblast delty Rhony, která se nachází na hranici Provence a Okcitánie. Je to jediné místo v Evropě, kde můžete pozorovat pobíhající stáda divokých koní a také krásné růžové plameňáky.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?