Jsem tak trochu bojácná lyžařka. Šílené rychlosti, davy lidí a technicky složité sjezdovky mě nikdy nelákaly, a tak už několik let pečlivě testuji rakouská lyžařská střediska pro ty, jejichž srdce bijí pro modré sjezdovky.
Mohlo by se zdát, že stačí hledat střediska, v jejichž nabídce převažují modré sjezdovky. Bohužel ale můžete být nemile překvapeni, protože neexistuje celosvětově jednotný systém hodnocení obtížnosti sjezdovek, a tak nikdy nevíte, co najdete.
V Rakousku se modré sjezdovky klasifikují takto: sklon v podélném a příčném profilu obvykle nepřesahuje 25 %, s výjimkou krátkých úseků na volných plochách. Ty mohou být někdy opravdu strmé. Podle mého názoru je nejpříjemnější lyžování na sjezdovkách se sklonem maximálně 20 %.
Jak se tedy vyhnout nepříjemným překvapením? Nejlepším způsobem je samozřejmě vyzkoušet a posoudit, kde se vám to líbí nejvíce. Ale pro ty, kteří stále váhají, jsem připravila seznam několika středisek, kde se příznivci modrých sjezdovek budou cítit jako doma. A také je tu jedno varování.
1. Skiwelt, Tyrolsko – nepřeberné množství možností
Skiwelt je druhé největší a nejmodernější lyžařské středisko v Rakousku (270 km sjezdovek, z toho více než 100 km modrých!). Propojuje 9 měst, ze kterých se snadno dostanete na sjezdovky: Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll a Westendorf.

Nejzajímavější sjezdovky pro milovníky modrých tras se nacházejí v Scheffau a Ellmau v nadmořské výšce 1500-1600 metrů. V Söllu je to o něco výš, sjezdovky jsou náročnější, ale je zde i večerní lyžování na vyznačených modrých a červených sjezdovkách.
Pokud pojedete autem, pravděpodobně nebudete mít problémy s parkováním – parkoviště jsou zdarma, pohodlně umístěná v blízkosti vleků.
Ty, kteří rádi v mezičase poznávají okolí, Skiwelt rozhodně nezklame. Nedaleko jsou Innsbruck a Salcburk a také se můžete vydat do Swarovski Crystal Worlds ve Wattens (se slevou, pokud váš hostitel poskytuje Kitzbüheler Alpen guest card).
2. Sölden a Gurgl v Tyrolsku – pro fanoušky Jamese Bonda
Sölden jistě budou znát fanoušci filmů o Jamesi Bondovi. V zimě 2014/2015 se zde natáčely některé scény filmu Spectre a středisko této skutečnosti šikovně využilo při své propagaci. Na místě najdete muzeum spojené s filmem (007 Elements James Bond Adventure World, v ceně šestidenního skipasu), i když mě nejvíc bavila představa, že se svezu stejným vlekem jako Q.

Je to středisko, které leží poměrně vysoko (některé sjezdovky jsou přes 3 000 m vysoko), takže je ideální pro lyžařský výlet na konci sezony – jaro v údolí a slunce, sníh a ledovec (nebo i dva) nahoře. Navíc ta zcela neobvyklá jízda tunelem – cesta k ledovci zabere nějaký čas, ale stojí za to!
Je zde kolem 144 km sjezdovek (z toho téměř 70 km modrých) a k tomu nejdelší sjezdovka v Rakousku – 15 km modré a červené sjezdovky z vrcholu Schwarze Schneid přes ledovec a údolí Rettenbach.
V březnu nebyl žádný problém s přeplněností ani s parkováním a skipas si můžete vyzvednout velmi pohodlně v automatu bez nutnosti stát frontu.
Se skipasem do Söldenu na více než dva dny můžete využít i středisko Gurgl (spojení Ober a Hochgurgl – 112 km sjezdovek, více než 50 % modrých). Některé sjezdovky jsou poměrně úzké, což při větší návštěvnosti nemusí být úplně pohodlné, ale je tu i dost širokých, pohodlných sjezdovek se šílenými výhledy (sjezdovky 26 a 27).
A pokud si plánujete od lyžování odpočinout, můžete relaxovat v termálním komplexu Aqua Dome v Langenfeldu, jen pár minut jízdy od Söldenu, nebo se vydat na malebnou procházku kolem jezera Piburger, případně se nechat zlákat trochu delší procházkou na vyhlídku.
3. Nassfeld, Korutany – pro ty, kteří touží po slunci
Největší korutanské středisko, 110 kilometrů sjezdovek, z nichž 30 je modrých, i když některé červené jsou také docela příjemné. Doporučuji zejména malebnou trasu 71, která vede zčásti lesem. K dispozici je 30 vleků, z nichž některé jsou staršího typu a stoupají do kopce dost v náklonu, takže pokud máte strach z výšek, musíte být při výběru sjezdovek opatrní.

Nassfeld je známý tím, že patří mezi slunečnější střediska, zejména ve srovnání se severní částí Alp (uvádí se, že zde slunce svítí o více než 100 hodin déle). A jeho blízkost k Itálii mu dodává i specifickou prázdninovou atmosféru. Středisko se nachází v nižší části hor (většina sjezdovek ve výšce 1500-2000 metrů), takže na konec sezony nemusí být tou nejlepší volbou.
V Tröpolachu je velké parkoviště (na jiných parkovištích může být parkování obtížnější, zejména pokud neradi vstáváte za svítání), odkud vás ke stanici vleku (gondoly) vyveze „kyvadlová doprava“.
Ačkoli je největší v Korutanech, nachází se mimo první desítku největších lyžařských středisek v Rakousku, takže při delším pobytu se zde můžete začít nudit. Na 5-7 dní však bude tak akorát.

4. Saalbach-Hinterglemm, Salcbursko a Tyrolsko – pro dobrodružnější povahy
Tohle je zatím největší zklamání z mého výběru lyžařských středisek. Je třetí největší mezi rakouskými lyžařskými středisky, má statisticky více než 50 % modrých sjezdovek a v mnoha žebříčcích a shrnutích je popisováno jako vynikající středisko pro začátečníky. Nešťastný výběr sjezdovek vás však může nepříjemně zaskočit.
Vzpomínám si, jak se mé nadšení vypařilo hned první den pobytu, sotva po několika kilometrech trápení nad stoupáními a muldami. Den jsem zakončila na menším svahu a večer jsem strávila plánováním tras na další dny. Nejpříjemnější sjezdovky jsem objevila ve Fieberbrunnu – mou oblíbenou 104, ale výbornou zábavu zaručují i sjezdovky 105, 108 (docela rovná, pro snowboardisty méně pohodlná), 104 a 102 v okolí střediska. V Leogangu jsou příjemné sjezdovky 217 a 219. Pohodový den se dá strávit i na sjezdovkách 163,164, 169, které se dají spojit do okružní trasy.
Zde je to trochu složitější s parkováním – v Saalbachu a Hinterglemmu jsou parkoviště placená, poměrně pohodlné a bezplatné parkování je k dispozici v Leogangu, Fieberbrunnu a Vorderglemmu.

5. Lofer – ideální na rozcvičku
Toto maličké středisko (jen 46 km sjezdovek, ale 32 km modrých!) jsem vlastně objevila úplnou náhodou díky letáku v mém apartmánu – při příjezdu jsem si ani nevšimla, že v Loferu jsou sjezdovky. Při hledání oddechu po pro mě poměrně náročných sjezdovkách v Saalbachu jsem se rozhodla to zkusit. A byla jsem úplně uchvácená – krásné, široké svahy s mírným sklonem a nepříliš velkým provozem. Na delší výlet by to mohlo být nudné, ale jako zahřívací nebo odpočinkové místo je to ideální.
Co ještě můžete udělat pro to, aby se vám zimní výlet do Alp ještě více vydařil?
- Rozcvičit se v prvních dnech vydejte na lehčí sjezdovky – postupem času se budete zdokonalovat a rádi vyzkoušíte delší nebo složitější tratě. A než vyrazíte na sjezdovku, můžete se podívat na YouTube, jak sjezdovka vypadá, abyste posoudili úroveň obtížnosti a zhodnotili, zda je pro vás vhodná.
- Než vyrazíte na sjezdovku, zkontrolujte si povětrnostní podmínky. V místě vašeho ubytování (zejména pokud dojíždíte z okolí) mohou být úplně jiné než vysoko v horách. Informace o tom, které vleky jsou v provozu a jaké je lavinové nebezpečí, najdete na webových stránkách lyžařských středisek, na samotných sjezdovkách pak získáte informace o uzavření jednotlivých vleků a sjezdovek na tabulích u vleků.
- Pokud jedete do Alp v zimě poprvé, možná vás překvapí otevírací doba sjezdovek. Zatímco u nás si můžete zalyžovat i večer, v Rakousku se sjezdovky zavírají kolem 16. nebo 17. hodiny a vyplatí se zkontrolovat časy posledních jízd.
- Skipasy je nejlepší objednat předem online, protože tak můžete využít několikaprocentní slevy.
- Vysoko v horách vás může překvapit slunce – nezapomeňte na opalovací krém, nejlépe s ochranným faktorem 50! A nezapomeňte na pojištění. Let vrtulníkem se může zdát vzrušující, ale je lepší neplatit ho z vlastní kapsy.
Tak co, jste rozhodnuti vyrazit na zimní dovolenou do Alp?