kanary el hierro hero.jpg

Pokud vám chybí slunce, teplo, úžasné výhledy a odpočinek, Kanárské ostrovy jsou jako stvořené na dovolenou v zimě. Toto španělské souostroví leží v Atlantiku a přezdívá se mu Ostrovy požehnaných nebo také země „věčného jara“. Je to dokonalý útěk ze zimní krajiny – léto je od vás jen pár hodin letadlem. Podívejte se, co vás tam čeká a vydejte se na výlet!

Kanárské ostrovy – jaký ostrov vybrat?

Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote nebo méně známá La Gomera či El Hierro? Každý z těchto vulkanických ostrovů se může pochlubit jinou krajinou a jedinečnými atrakcemi. Na své si na Kanárských ostrovech přijdou jak nadšenci aktivní dovolené, tak i příznivci blaženého odpočinku all inclusive. Zjistěte, který z nich nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Camino viejo al Pico del Inglés in Anaga park, Tenerife © iStock
Tenerife © iStock

Tenerife – ostrov plný kontrastů

Pohoří, které ostrovem Tenerife prochází, jej rozděluje na dvě části: severní (zelenější, tropická) a jižní (se zlatistými plážemi a většími městy). Během cestování po Tenerife si všimnete jeho rozmanitosti a neustále se měnící krajiny – skalnatá pobřeží zde vytvářejí kontrast s písečnými plážemi, horami a údolími, divokou zvěří a letovisky. Navštivte obrovský vodní park Siam, prohlédněte si obrovské útesy Los Gigantes, rušné hlavní město Santa Cruz nebo historické město Taganana s komornější atmosférou. Milovníci pěší turistiky najdou v úžasném pohoří Anaga trasy o různé náročnosti a délce. Můžete také vylézt na sopku Teide – nejvyšší vrchol Španělska, který se nachází v srdci Tenerife.

Pescante De Hermigua, La Gomera © Magda Uherek @uherek
Pescante De Hermigua, La Gomera © Magda Uherek @uherek

La Gomera – ochutnávka ostrovního života v zeleném ráji

La Gomera je malý zelený ostrov, na který se můžete dostat trajektem z Tenerife. Nenajdete zde velká města a večírky, ale naopak se připravte na idylku, ticho, panenskou přírodu a úžasné výhledy. Pokud hledáte autentičtější zážitek z Kanárských ostrovů, pak je La Gomera to pravé. Mnohé cestovatele sem přitahuje nádherná příroda národního parku Garajonay s charakteristickým tisíc let starým vavřínovým lesem. Mezi další výjimečné atrakce patří Los Órganos, obrovské útesy ve tvaru varhan, svěží zelené Velké královské údolí s černými plážemi a vyhlídka Los Roques. Nepřehlédnutelným místem během cestování po La Gomera by mělo být také městečko Hermigua s impozantními betonovými sloupy, které se týčí z pláže. Dále můžete pokračovat v Agulo, které je plné barev a kde zažijete klidný život na ostrově.

Maspalomas dunes na Gran Canarii © iStock
Maspalomas, Gran Canaria © iStock

Gran Canaria – mix zábavy a aktivního odpočinku

Gran Canaria není jen o oceánu, lenošení na pláži a rušném nočním životě v letoviscích. Nabízí mnoho zajímavých aktivit pro volný čas, od prohlídek památek a vodních sportů až po horské stezky s malebnými výhledy. V rezervaci Maspalomas uvidíte rozlehlé duny, kde si budete připadat jako ve velké poušti. Doporučujeme také túru na Pico de las Nieves. Z tohoto nejvyššího vrcholu ostrova uvidíte jeden z nejznámějších krajinných prvků na Gran Canarii – Roque Nublo, působivou sopečnou skálu o výšce 80 metrů. Mnoho turistů přitahuje také rokle Guayadeque a domy vestavěné do přírodních jeskyní. Milovníky architektury potěší nejstarší čtvrť Las Palmas – Vegueta.

Charco Azul cave na El Hierro island © iStock
Charco Azul © iStock

El Hierro – odpočinek v srdci přírody

Pro cestovatele, kteří milují kontakt s přírodou a klid, doporučujeme lávou pokrytý ostrov El Hierro, který si zachoval nádech divočiny a nedotkl se ho ani turistický ruch. Dostanete se tam trajektem nebo letadlem z Tenerife, Gran Canarie nebo La Gomery. Jednou z aktivit, která by během vašeho pobytu na El Hierro neměla chybět, je pěší turistika po stezkách borového lesa El Pinar. Turisté zde vyhledávají také přírodní bazény, jako je Charco Azul, který vznikl v jeskyni zaplavené lávou. Milovníci koupání najdou na celém ostrově celou řadu takových nádrží. Pak mohou zamířit do Tamaduste nebo La Caleta, kde se nacházejí veřejnosti přístupná archeologická naleziště. V El Hierro máte také možnost pozorovat podmořskou faunu a flóru – rybářská vesnice La Restinga je nejnavštěvovanější mezi potápěči.

La Pared beach, Fuerteventura © iStock
Fuerteventura © iStock

Fuerteventura – větrná pláž Kanárských ostrovů

Rajské pláže, skalnatá pobřeží, hory, panenská příroda a podmínky jako stvořeny pro vodní sporty – to je Fuerteventura v kostce. Mezi charakteristické prvky tohoto ostrova patří kozy pasoucí se na červených kopcích, sopky a mírně měsíční scenérie. Kromě kaktusů a palem zde moc zeleně nenajdete, zato jsou tu vyhaslé sopky, divočina a četné pláže. Pláž Barca s lagunou Sotavento, Morro Jable a Costa Calma jsou místa, která by měl navštívit každý nadšenec windsurfingu a opalování. Pláž La Pared nabízí skvělé podmínky pro surfaře a vyplatí se zde zůstat až do západu slunce. V severní části ostrova, hned vedle pláže Alzada v Corraleju, najdete široké písečné duny. Vesnice Ajuy s černou sopečnou pláží, útesy a jeskyněmi, které jsou přístupné veřejnosti, si získá vaše srdce.

Village El Golfo, Lanzarote © iStock
El Golfo, Lanzarote © iStock

Lanzarote – díla sopek a slavného umělce

Na ostrov Lanzarote se můžete dostat přímým letem z některých evropských měst nebo trajektem z Fuerteventury. Doporučujeme podniknout nenáročnou dvouhodinovou túru na sopku Caldera Blanca, odkud si můžete vychutnat úžasné výhledy na národní park Timanfaya. Kromě sopečných výhledů je Lanzarote známý také svou architekturou. Ostrov za to vděčí malíři a architektovi Césaru Manriquemu, který se na ostrově postaral o zachování tradičních nízkopodlažních domů, které jsou pomalované bílou barvou. Zajímavým zážitkem bude jistě návštěva umělcova domu, který je vestavěný do jeskyní a přírodních tunelů, které zde vznikly po erupci sopky. Lanzarote mu také vděčí za mnoho dalších atrakcí, jako je Kaktusová zahrada, sopečný tunel Jameos del Agua a vyhlídka Mirador del Rio. Na své si přijdou i nadšenci vodních sportů – surfaři by měli zamířit na pláž Famara a milovníci potápění mohou navštívit podvodní muzeum Museo Atlántico.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?