czeskie browary featured.jpg

Česká republika je krásná země, která nabízí mnoho atrakcí. Turisty láká rozmanitost krajiny, památky, specifická kultura a výborné pivo. Ležáky, plzeňská a pšeničná piva… Češi milují setkávání u piva, vzkvétá tu opravdová kultura rozhovorů nad krýgly plnými zlatavého moku. S pěnou na tři prsty, samozřejmě!

V průběhu roku se v České republice koná mnoho pivních festivalů, včetně Mezinárodního pivního festivalu, Českého pivního festivalu, AleFestivAle a Pilsner Fest. Každý z nich hostí davy a vybírá se zde pivo roku. V zemi je skoro 500 pivovarů, včetně mnoha prosperujících minipivovarů. Bez návštěvy alespoň jednoho z nich nebudete moci pocítit pravou atmosféru České republiky. Proto jsme pro vás připravili seznam pivovarů, které stojí za to během návštěvy České republiky navštívit nebo alespoň ochutnat jejich piva!

5 doporučených pivovarů v ČR

Pivovar Štramberk

Štramberk nedaleko Ostravy je neuvěřitelně malebné historické město, které leží na svahu kopce se zříceninou středověkého hradu. Již několik let zde funguje Městský pivovar, který po 150leté přestávce obnovil svou činnost. V současné době se zde vaří nefiltrované plné pivo plzeňského typu Trubač a tmavé perníkově-karamelové pivo Ušák. Po prohlídce tohoto půvabného města nebo před ním si můžete vychutnat skvělé jídlo přímo v pivovaru.

Zimowa panorama Štramberku ©iStock
© iStock

Pivovar Litovel

Litovelské pivo, známé také v zahraničí, se vaří od roku 1893. Kvalitu piva z tohoto pivovaru nedaleko Olomouce opakovaně oceňují profesionálové na nejprestižnějších soutěžích a mezinárodních veletrzích. Pivo z Litovle se jako jedno z mála v České republice vaří klasickou metodou podle tradičních místních receptur. Samotný pivovar je přístupný veřejnosti, takže můžete sledovat proces výroby piva a vyzkoušet piva během degustace. Navíc si díky minipivovaru působícímu v rámci závodu může každý návštěvník uvařit vlastní pivo – podle vlastní receptury!

Kadź do warzenia piwa ©iStock
© iStock

Browar Staropramen

Staropramen je nejvíce pražské pivo v Česku. Tento pivovar na Smíchově vyrábí slavný zlatavý mok již od roku 1869 a již řadu let je kultovním místem. Smíchovský speciál je dokonce zmíněn v knize Osudy dobrého vojáka Švejka od spisovatele Jaroslava Haška. Staropramen ale není jen historie, ale i moderní expozice věnovaná pražskému pivovarnictví. Ve starých prostorách je multimediální centrum, kde se můžete seznámit s celou tradicí vaření piva v České republice. Na interaktivní cestu časem vás vezme virtuální průvodce, postava Josefa Paspy, předválečného sládka, který modernizoval smíchovský závod. Výlet je bohatý na mnoho vizuálních atrakcí, včetně návštěv interiérů, které věrně odrážejí atmosféru minulých let.

Panorama Pragi ©iStock
© iStock

Pivovar ve Svijanech

Jedná se o jeden z nejstarších a možná i nejzajímavějších pivovarů v České republice. Byl založen v polovině 16. století a sousedí s nedávno zrekonstruovaným zámkem Svijany. Historie tohoto pivovaru je dlouhá a zajímavá, i když plná zvratů – změn majitelů nebo i hrozeb krachu. Naštěstí si od konce 90. let a modernizace pivovaru Svijany získaly zpět svou slávu. Z malé lokální značky se proměnily v celostátně známého výrobce piva. Dnes je tento bývalý klášterní závod největším samostatným pivovarem v České republice. Po příjezdu do Svijan můžete obdivovat nejen zámek, ale také se vydat na prohlídku pivovaru, podívat se, jak se vyrábí místní pivo a ochutnat ho během degustace.

Warzenie piwa ©iStock
© iStock

Pivovar Gambrinus v Plzni

Historický pivovar, který se nachází v hlavním městě piva České republiky – Plzni, byl otevřen v roce 1869. Piva Gambrinus na zdejším trhu léta konkurovala pivům z jiných pivovarů v tomto městě. To způsobilo, že se Gambrinus mnohokrát přiblížil pádu. Ve 20. století se mnoho malých místních pivovarů spojilo a vytvořilo známý pivovar Plzeňský Prazdroj. Samotné historické budovy v Plzni jsou zase lahůdkou pro milovníky prohlídek pivních stezek. Během návštěvy pivovaru se můžete seznámit nejen s technologií výroby, ale také s historií plzeňského pivovarnictví.

Plac Republiki i katedra św. Bartłomieja w Pilźnie ©iStock
© iStock

Instagram

Hledáte konkrétní místo?