Když se řekne Spojené arabské emiráty, vybaví se nám Dubaj. A přesto má hlavní město země také co nabídnout. Abú Zabí (také Abú Dhabí) láká turisty na kombinaci arabské kultury a nepředstavitelné nádhery.

Abú Zabí, ačkoli je menší než Dubaj, je ohromující metropolí – je to koneckonců hlavní město velmi bohaté země. Stojí však za to toto jedenapůlmilionové město navštívit? Určitě! Objevte 5 z mnoha důvodů, proč je ideálním místem pro dovolenou v jakémkoli ročním období.

1. Marea Moschee Sheikh Zayed

Ačkoli by se mohlo zdát, že doba monumentální sakrální architektury je dávno pryč, moderní doba přináší stejně působivé stavby. Příkladem je svatyně v Abú Zabí, jejíž měřítko a umělecké provedení budí respekt. Velká mešita šejka Zayeda byla postavena v letech 1996-2007 a věrna svému jménu, nuže, je skutečně velkolepá: pojme více než 40 000 věřících. A co je důležité: mešita je přístupná i nemuslimským návštěvníkům.

Zvenku celý komplex působí impozantně svou rozlohou (má neuvěřitelných 12 hektarů!) a sněhově bílou barvou. Uvnitř je úchvatně vyzdoben, včetně (pravděpodobně) největšího koberce na světě a třetího největšího lustru. Mešita je však nejen krásnou ukázkou moderní islámské architektury, ale také významným místem z hlediska politických dějin. Je to místo, kde odpočívá šejk Zájid bin Sultán Ál Nahján, první prezident Spojených arabských emirátů.

© Shutterstock

2. Louvre Abu Dhabi

Ano, přesně tak: při návštěvě Abú Zabí můžete navštívit Louvre. Svým způsobem samozřejmě. Stejně jako jeho pařížský prototyp je i Louvre v Abú Zabí muzeem umění – jen s důsledně současnou architekturou. Ale proč je v názvu „Louvre”? Je to výsledek dohody mezi vládami SAE a Francie, která arabskému muzeu umožňuje používat tuto značku. Nutno podotknout, že za tučný poplatek. Jen licence na používání názvu stála 400 milionů eur a dohoda počítala s řadou dalších výdajů.

Přestože projekt vyvolal kontroverze, dnes je muzeum výkladní skříní umění celého arabského světa. Na více než 8 000 metrech čtverečních výstavní plochy v Louvru Abu Dhabí uvidíte umění z Východu i Západu – včetně děl zapůjčených z původního francouzského Louvru.

© Shutterstock

3. Ferrari World Abu Dhabi

Skvělé umění, působivá architektura… To není všechno! Abú Zabí má také řadu příležitostí pro milovníky aktivního odpočinku a vzrušení. Patří mezi ně Ferrari World Abu Dhabi, první zábavní park na světě pod značkou italské automobilky.

A když je řeč o Ferrari, musí to být rychlé. A to také je! V parku se svezete na Formuli Rossa, což je nejrychlejší horská dráha na světě – vaše vozítko dosáhne maximální rychlosti 240 km/h! Pokud dáváte přednost o něco klidnějším jízdám, budete mít také z čeho vybírat. Nedaleko zábavního parku se nachází okruh Yas Marina Circuit – trať, na které se od roku 2009 konají závody Formule 1.

4. Jubail Mangrove Park

Ačkoli Arabský poloostrov není spojován s lesy, Abú Zabí v tomto ohledu tak trochu zaskočí. Navíc se zde nachází velmi neobvyklý les – mangrovový les, tedy pobřežní les zalévaný dokonale čistou vodou Arabského moře. Putování mezi stromy umožňují dřevěné stezky vyvýšené nad hladinu moře. Pohodová procházka po těchto konstrukcích je nejen příležitostí uniknout ruchu města, ale také pozorovat místní druhy ptáků.

Pro ty, kteří hledají dynamičtější způsob odpočinku, je zajímavý také park na ostrově Jubail. Zde se můžete zúčastnit plavby na kánoích a proplouvat mezi stromy tohoto jedinečného lesa. Tato aktivita je možná i v noci! Ekosystém mangrovového lesa není přístupný větším lodím ani vodním skútrům, takže je skutečnou oázou klidu!

© Shutterstock

5. Město samotné

Historie intenzivního rozvoje SAE je neoddělitelně spjata s bohatstvím, které přinesla naleziště ropy. Vedení země však hledí mnohem dál: do světa, v němž fosilní paliva již nebudou zdrojem obživy. SAE se proto stále více otevírají světu a stávají se obchodním, uměleckým a turistickým centrem arabského kulturního okruhu. Hlavní město země tyto procesy v sobě soustřeďuje.

Proto vás v Abú Zabí zaujme množství mrakodrapů, často s velmi futuristickou architekturou. Odtud se jistě budete chvíli kochat – i když jen zvenčí! – Emirates Palace, který je nejluxusnějším hotelem na celém světě. Poté vás k zamyšlení vyprovokuje Abrahamic Family House, unikátní komplex tří chrámů: mešity, synagogy a katolického kostela. Abú Zabí je příběh o moudrém využívání příležitostí. Stojí za to to všechno zažít!

© Shutterstock

Abú Zabí – příjemné po celý rok

O zajímavostech hlavního města Spojených arabských emirátů by se toho dalo napsat mnohem více. Metropole láká také na vodní parky, oceanária, skanzen arabské vesnice nebo velmi širokou nabídku restaurací. Snad největší výhodou Abú Zabí jako prázdninové destinace je jeho rozmanitost. Je to město, kde si přijdou na své jak milovníci rozjímání nad uměním, tak příznivci rušných metropolí i ti, kteří si nejvíce cení aktivního odpočinku.

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu hlavního města SAE jsou zimní měsíce, kdy teploty v Abú Zabí klesají na příjemných 21 °C. Ale co ostatní roční období? Nezapomínejme, že se jedná o hlavní město velmi bohaté a moderní země – klimatizace je zde standardem.

Pokud sníte o „arabských nocích” a „arabských dnech” jako v písni z filmu Aladin, neomezujte své plány na dovolenou jen na Dubaj – vezměte v úvahu i Abú Zabí. V každém případě vám nic nebrání navštívit obě metropole během jedné dovolené – jejich centra jsou od sebe vzdálena pouhých 140 km.


Instagram

Hledáte konkrétní místo?