Představte si, že jedete na kole a všude kolem vás jsou olivové háje. Jedete na pláž a před vámi se rozprostírá křišťálově čisté moře. Nedaleko je slyšet přátelské rozhovory, cítíte vůni ouzo a grilovaných mořských plodů. Nádherný ráj je blízko – čeká vás na ostrově Kos.

Tato zelená oáza v Egejském moři patří mezi nejpoklidnější řecké ostrovy. Může se pochlubit bujnou vegetací, díky níž se jí někdy přezdívá i plovoucí zahrada. Díky méně hornatému terénu je jako stvořená na kratší i delší výlety na kole, které lze propojit s lenošením u moře. Objevte 5 nejkrásnějších pláží na Kosu, na které se dostanete na kole.

Pláž Psalidi – odpočinek s výhledem na Turecko

Nedaleko města Kos (asi 6 kilometrů od hlavního města ostrova) se nachází oblázková pláž Psalidi. Snadno se sem dostanete na kole ve stínu impozantních platanů a palem. Na pláži můžete obdivovat průzračné vody Egejského moře, výhled na celé pobřeží Kosu, okolní hory a Turecko. Můžete si vypůjčit lehátka a slunečníky a oddávat se blaženému lenošení. Psadali je méně přeplněná a klidnější než městské pláže, protože se nachází mimo město Kos.

V okolí je mnoho taveren a barů, které podávají místní kuchyni. Po dni stráveném na pláži se můžete zastavit v nedaleké přírodní rezervaci Psadali. Je to opravdové království zeleně a můžete zde obdivovat pistácie, třtiny a spoustu bažinných rostlin. Je zde také laguna a duny. Vizuální i zvukový zážitek poskytne několik druhů ptactva – racci, volavky a kormoráni.

Hodnocení pláže z Map Google: 5/5

Lehátka na pláži Tigaki
Lehátka na pláži Tigaki © shutterstock

Pláž Tigaki – kouzelné západy slunce

Tato široká písečná pláž s klidnými vodami Egejského moře se nachází přibližně 11 kilometrů od města Kos. Na výběr máte dvě cyklotrasy. První vás zavede přímo na pláž podél pobřeží – díky rovinatému terénu si budete moci vychutnat výhled na moře. Druhá trasa je o něco delší. Vede přes vesnice Asfendiou a Zipari – objevíte nádherné řecké vesnice, malebnou krajinu a zažijete pohodový způsob života místních obyvatel.

Na pláž Tigaki vás dovede stezka obklopena nádhernými květinami a bohatou zelení. Po sestupu k mořskému pobřeží na vás čeká měkký bílý písek, půjčovny lehátek a slunečníků, taverny a hospůdky. Toto místo je jako stvořeno pro opalování a plavání bez spěchu a davů lidí. Zůstaňte zde až do večera, protože se rozhodně vyplatí počkat na ten nejkrásnější západ slunce na celém ostrově Kos, který můžete obdivovat se sklenkou vína v ruce.

Hodnocení pláže z Map Google: 4,5/5

Západ slunce na Polemi pláži
Západ slunce na Polemi pláži © iStock

Pláž Polemi (Magic Beach) – divoká pláž mezi stromy

Na tuto pláž není až tak snadné se dostat, ale rozhodně to stojí za to. Po náročnější 30kilometrové stezce se vám naskytne výhled jako z pohádky. Je to jedna z mála takových pláží na Kosu. Zlatý písek a azurová voda, klid a ticho – co víc si přát? V blízkosti pláže nejsou žádné budovy, takže je to tu opravdu divoké. Není divu, že zde můžete potkat i nudisty a kdo ví – možná to zkusíte i sami?

V blízkosti pláže se často prochází páv a ochotně pózuje na fotografiích s turisty. Cestou na pláž Polemi se můžete zastavit v okolních vesnicích a ochutnat místní pochoutky. Výlet na kole vám umožní obdivovat okouzlující krajinu jednoho z nejzelenějších řeckých ostrovů. Hned u vchodu na pláž si navíc můžete koupit pravý a lahodný řecký med.

Hodnocení pláže z Map Google: 4,7/5

Agios Stefanos © shutterstock
Agios Stefanos © shutterstock

Pláž Agios Stefanos – k moři mezi květinami

Téměř na druhém konci ostrova, asi 30 kilometrů jihozápadně od města Kos, se mezi útesy a skalami ukrývá opravdový drahokam – pláž, která patří městečku Agios Stefanos. Cestou na břeh můžete navštívit zříceninu baziliky svatého Štěpána z 5. století. Město vás okouzlí zelení a krásnými květinami.

Na pláži můžete nejen odpočívat, opalovat se a plavat. Okolní krajina vás zaručeně okouzlí – ze břehu je totiž nádherný výhled na nedaleký ostrůvek Kastri s opuštěným hradem. Můžete si dokonce půjčit šlapadlo a vyrazit tam – nebo pokud máte dost odvahy, můžete si tam i zaplavat! Ve vodě zas můžete obdivovat minikorálové útesy.

Hodnocení pláže z Map Google: 4,6/5

Pláž Lambi, Kos
Pláž Lambi, Kos © shutterstock

Pláž Lambi – odpočinek v srdci města

Tato pláž se nachází ve městě Kos. Dostanete se sem na kole po malebné promenádě a samotná pláž je také rovinatá – na projížďku můžete vyrazit večer nebo ráno v paprscích vycházejícího slunce. Tyrkysová voda vybízí k plavání. V okolí je mnoho taveren a barů. Můžete odpočívat, jíst mořské plody a obdivovat západ slunce se sklenkou ouzo v ruce.

Pláž Lambi nabízí působivý výhled na Egejské moře, zelené hory a okolní pobřeží. Za krásného slunečného počasí uvidíte i nedaleké ostrovy jako Pserimos a Kalymnos. Po západu slunce si na pláži užijete spoustu zábavy, protože je zde velice bohatý noční život – pochopíte, že zelený ostrov není jen krásná krajina, ale také autentický řecký způsob života.

Hodnocení pláže z Map Google: 4,4/5

Pohled na Egejské moře
Pohled na Egejské moře © shutterstock

Odpočívejte na Kosu a (ne)předstírejte, že jste Řekové

Na Kosu se nachází mnoho krásných pláží. Během objevování ostrova na kole narazíte také na méně oblíbené pláže nebo i dost divoká pobřeží, seznámíte se s řeckou kulturou a pochopíte, proč se Kosu přezdívá plovoucí egejská zahrada.

Výlet na tento nejzelenější řecký ostrov si můžete naplánovat sami nebo využít nabídky cestovní kanceláře. Na Kosu spojíte aktivní odpočinek s lenošením. Na nádhernou krajinu nikdy nezapomenete a rozhodně se sem budete rádi vracet.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?