Plyšoví medvídci, květiny, čokoláda – to všechno už tu bylo. Letos překvapte svou drahou polovičku společným výletem. Říká se, že láska je o společném pohledu stejným směrem. Takže si na letošního Valentýna naplánujte výlet do… no vlastně, kam?

Mijas – kočáry, jaké jste ještě neviděli

Mezi bílými domky tu najdete stanoviště oslích taxíků. Již v 60. letech 20. století si obyvatelé Costa del Sol uvědomili zájem turistů o oslíky. A brzy z toho rozvinuli byznys, dnes známý jako Burro Taxi. Během valentýnského výletu si tak můžete chytit oslí taxi a projet se ulicemi města v kočáře.

Burro taxi, Mijas © shutterstock
Burro taxi, Mijas © shutterstock

Během jízdy nebo procházky městem si můžete všimnout kvetoucích bugenvileí a barevných květináčů, které dodávají úzkým bílým uličkám na barevnosti. Na náměstí Plaza de la Constitución, obklopeném kavárnami a malými obchůdky, uslyšíte rytmy flamenca a ucítíte vůni čerstvě usmažených churros. Posaďte se zde do jedné z místních restaurací a ochutnejte paellu. Odtud je to také kousek do malé továrny na čokoládu. Tou se později můžete vzájemně obdarovat. Nebude to totiž jen tak ledajaká čokoláda, v téhle továrně si můžete vyrobit svoji vlastní.

Jezero Como – jako hrdinové romantického příběhu

„Až budete psát příběh o šťastné lásce, ať se odehrává na břehu jezera Como,“ řekl kdysi slavný maďarský skladatel a klavírista Franz Liszt. Byl jedním z mnoha umělců, kteří v 19. a 20. století často navštěvovali jezero Como. Inspiraci z tohoto místa čerpali mimo jiné Stendhal, Mark Twain, Alessandro Manzoni nebo Flaubert. Pokud si pro svůj valentýnský výlet vyberete jezero Como, můžete se i vy cítit jako hrdinové romantického příběhu.

Como
Como © shutterstock

Nachází se zde desítky vesnic a městeček. A v každém z nich se život soustředí na samotném břehu jezera Como. Na návštěvu většiny jeden výlet nestačí, je lepší zaměřit se na 2-3 městečka a při tom důkladně nasát jejich atmosféru. Během procházek dlážděnými uličkami Bellagia objevíte historické vily, jako je Villa Melzi, a v tavernách na břehu jezera ochutnáte čerstvé ryby a místní víno. V půvabném rybářském městečku Varenna se zase barevné domky odrážejí ve vodní hladině. Na nábřeží se nachází romantická promenáda, která je ideální pro procházky při západu slunce. Můžete si také pronajmout loďku nebo se projet trajektem. Při pomalém klouzání po hladině jezera si odpočinete a uvidíte okolní městečka a vesnice z nové perspektivy.

Lisabon – odpočinek na slunci ve městě sedmi kopců

Žlutá tramvaj číslo 28 se proplétá ulicemi Alfamy. Každou chvíli se měnící výhled za oknem a míjející památky vám poskytnou dokonalou kulisu pro společné rozhovory. Jaké romantické zajímavosti nabízí Lisabon a jeho okolí? V první řadě malebné výhledy, které si nejlépe vychutnáte se sklenkou vína v ruce z několika velmi vhodně umístěných vyhlídek– doporučujeme zejména vyhlídku svaté Lucie a da Graça. Při západu slunce se můžete vydat na plavbu po řece Tejo, abyste si Lisabon prohlédli z trochu jiné perspektivy.

Lizbona © Creativeroamers
Lisabon © Creativeroamers

O Cabo da Roca se říká, že je to ideální místo, kde můžete požádat svoji drahou polovičku o ruku. Jedná se o nejzápadnější bod kontinentální Evropy, který je od Lisabonu, co by kamenem dohodil. Na vysokém útesu zde stojí maják, z okolních cest je vidět širý oceán. Je slyšet, jak se vlny rozbíjejí o skály. Pokud ne kvůli zásnubám, rozhodně stojí za to sem zajet alespoň na procházku. Odtud to není daleko do atmosférické a pohádkami opředené Sintry plné hradů a zámků. Určitě navštivte Palacio de Pena, rezidenci Quinta da Regaleira a Maurský hrad, ze kterého je nádherný výhled na Atlantický oceán.

Vídeň – ve městě umění

Celé město připomíná jedno velké muzeum – je plné půvabných uliček, budov a kaváren. Je to skvělé místo pro bezcílné toulání se ulicemi. Každou chvíli objevíte zajímavé, a ještě zajímavější uličky, budete míjet památky a obdivovat barokní architekturu nebo pouliční umění. Na výběr máte z více než 100 muzeí. V Belvederu si můžete prohlédnout například „Polibek“ od Gustava Klimta, v galerii Albertina zase díla Moneta, Dürera nebo Picassa.

Vídeň
Vídeň © Creativeroamers

Zahrady zámku Schönbrunn se stanou ještě půvabnějšími, když okolí zasype sníh, který vám bude křupat pod nohama. Večer můžete strávit na romantické plavbě po Dunaji a vychutnat si večeři při světle hvězd a svíček s panoramatem Vídně v pozadí. Další možností je zajít na kluziště pod radnicí, kde si můžete pod svátečním osvětlením, držíc se za ruce, vyzkoušet své bruslařské dovednosti. Můžete také zajít na některý z valentýnských koncertů, které se ve městě konají.

Dolomity – Valentýn na sjezdovkách

Zde můžete spojit odpočinek s aktivním vyžitím. Čeká na vás nespočet sjezdovek i pěších tras. Doporučujeme lyžařská střediska jako Kronplatz, Cortina d’Ampezzo nebo Val di Fiemme. Po aktivním dni si nezapomeňte odpočinout v některém z místních spa center. Tento region je proslulý wellness hotely. Zajděte si na párovou masáž nebo relaxujte ve vířivce. Můžete také posnídat ve vyhřívaném venkovním bazénu nebo se vydat na procházku s alpakami.

Dolomity © Creativeroamers
Dolomity © Creativeroamers

A pokud nejste zrovna příznivci zimních sportů, navštivte romantické jezero Lago di Braies nebo vystoupejte do průsmyku Passo Rolle, odkud je mimo jiné nádherný výhled na vrchol Cimon della Pala. Ten je označován jako Matterhorn Dolomit. Stejně romantická bude i procházka po Alpe di Siusi, nejvýše položené louce v Evropě, odkud můžete obdivovat Langkofel.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?