Říká se, že plánování dovolené přináší více spokojenosti a endorfinů než samotný zážitek z ní. Tak proč nezačít myslet na letní dovolenou během chladných dnů? Zejména proto, že rezervací předem můžete značně ušetřit!

Pokud plánujete dovolenou nejpozději v říjnu – nečekejte a rezervujte si ji už v lednu, protože v tomto období jsou nabídky balíčků letů s ubytováním. Kam se vyplatí vyrazit? Více informací najdete níže.

Fiesta a siesta aneb léto 2024 ve Španělsku

Pokud sníte o dovolené, na které si můžete odpočinout, pobavit se i chodit po památkách, pak je Mallorca, největší z Baleárských ostrovů, ideální volbou. Slunečné dny můžete strávit na pláži – Es Trenc a Cala Agulla jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na ostrově. Večer můžete obdivovat osvětlenou katedrálu La Seu v Palma de Mallorca – mistrovské dílo gotické architektury s působivou fasádou i interiérem. Za návštěvu stojí také hrad Bellver, který se tyčí na kopci s panoramatickým výhledem na město a okolí.

Valencie je španělské město na východním pobřeží, které v sobě spojuje bohatou historii, moderní architekturu a středomořskou atmosféru. Jednou z největších atrakcí je Město umění a věd, moderní komplex, který zahrnuje interaktivní muzeum vědy, oceanárium, a dokonce i operu.

Po náročném dni plném památek si můžete odpočinout na pláži Malvarrosa. Rodiny s dětmi a milovníci přírody by si měli na seznam zapsat také Biopark Valencie – jedná se o unikátní zoologickou zahradu, kde zvířata žijí v podmínkách blízkých jejich přirozenému prostředí. Nedaleko Valencie, ve městě Buñol, se každoročně koná rajčatová bitva – La Tomatina. Jedná se o jednu z nejneobvyklejších akcí ve Španělsku.

Dovolená ve vlasti Afrodity – Kypr

Podle legendy se na Kypru měla narodit řecká bohyně krásy a plodnosti Afrodita. A je to tu cítit na každém kroku – husté lesy, vinice, městečka a vesničky rozeseté v údolích i jedinečné pláže mají v sobě cosi z božské krásy a tajemna. Kromě toho vám starověké ruiny, například v Pafosu nebo Salamis, umožní poznat fascinující historii tohoto ostrova. Pevnost v Larnace nebo hlavní město Nikósie s krásným historickým centrem – to vše můžete prozkoumat a zároveň si vychutnat přátelský přístup místních obyvatel, kterým je Kypr proslulý po celém světě.

Vápencové skály u Ayia Napa na Kypru © shutterstock
Vápencové skály u Ayia Napa na Kypru © shutterstock

Pohoří Troodos nabízí skvělé trekingové trasy a jezero Akrotiri zase zve k vodním dobrodružstvím. Můžete si vyzkoušet potápění, windsurfing nebo třeba plachtění. Kyperská kuchyně je skutečným festivalem středomořských chutí. Objevíte zde jídla jako souvlaki (kousky masa, často kuřecího nebo vepřového, opečené na rožni), mezze (kolekce malých předkrmů z různých produktů, kterými je kyperská kuchyně proslulá, např. mořské plody nebo sýr) nebo halloumi (kyperský sýr z ovčího mléka nebo směsi ovčího, kozího a kravského mléka, často s přídavkem máty).

Luxusní dovolená ve Spojených arabských emirátech

Dubaj nebo Abú Zabí jsou relativně nové prázdninové destinace. Dovolená v těchto arabských městech není jen příležitostí k exkluzivnímu odpočinku v moderních letoviscích – dovolenou v Emirátech si otevíráte dveře do budoucnosti. Futuristické, vysoké a velmi drahé budovy ukazují, že se správným množstvím peněz není pro lidi nic nemožné.

Přesto si SAE zachovávají své kořeny a bohatou kulturu. Ukázkovým příkladem je dubajská čtvrť Al Fahidi. Nahlédnutím sem si trochu odpočinete od atmosféry velkoměsta – tradiční větrné věže, úzké uličky a nízké budovy vám umožní nahlédnout do života v Emirátech tak, jak vypadal ještě před několika desítkami let, a zažít pohostinnost beduínů. Můžete se také vydat na pouštní safari a při projížďce dunami sledovat západ slunce nad nekonečnými písky.

Dubajský přístav © iStock
Dubajský přístav © iStock

V exkluzivních restauracích se podávají jídla mezinárodní kuchyně, například vyhlášené steaky připravované přímo před vašima očima. Tradiční taverny pak zvou k ochutnání originálních arabských pokrmů – čerstvých i sušených ryb, datlí a velbloudího mléka a masa, které jsou základem beduínské kuchyně. Dubaj je také skutečným nákupním centrem – od tradičních tržišť až po exkluzivní butiky slavných návrhářů.

Památky i pláže, to je dovolená v Rimini a na Sardinii

Sardinie, která se nachází u západního pobřeží Itálie, je klenotem Středozemního moře, proslulým především svou rozmanitou krajinou, do níž můžeme zařadit především čisté a udržované pláže. Costa Smeralda neboli Smaragdové pobřeží je jedním z těch nejznámějších míst. Na ostrově se však nemusíte omezovat pouze na „plážování“. Výlet do pohoří Gennargentu s jeho nejvyšším vrcholem Punta La Marmora vám poskytne příležitost unavit se a pokochat se malebnými výhledy.

Určitě se vydejte také do Grotte di Nettuno – tyto mořské jeskyně patří k nejneobvyklejším místům na ostrově. Historii Sardinie objevíte ve starobylých ruinách, vesnicích a památkách. Městečko Alghero bývá někdy označováno za malou Barcelonu, katalánský vliv je zde totiž dokonale patrný v architektuře i umění. Po celém ostrově jsou roztroušeny nuragy, což jsou kuželovité věže postavené nad kamennými oltáři již v 15. století př. n. l.

Rimini, malebné město na východním pobřeží Itálie, je dalším ideálním cílem pro vydařenou dovolenou. Je proslulé svými širokými písečnými plážemi, dokonale vybavenými pro relaxaci i vodní sporty. Večer se Rimini stává centrem nočního života s mnoha kluby, bary a restauracemi. Historické centrum je plné památek, jako je například triumfální oblouk Archo di Augusto a římský Tiberiův most. Na své si zde přijdou i rodiny s dětmi – například ve známém parku Italia in Miniatura, kde si můžete prohlédnout miniatury nejvýznamnějších italských památek.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?