Podzim je sice krásný a romantický, ale většina termínů během tohoto období může být rychle obsazená – není divu, protože cestovatelé chtějí vyměnit déšť a chladné počasí za něco trochu veselejšího a teplejšího. Jaká je tedy nejlepší destinace na útěk? Tentokrát bychom vás rádi pozvali k prozkoumání míst vzdálených jen pár hodin. Hned po přistání pocítíte hřejivé sluneční paprsky. Zde je našich 5 nejlepších exotických destinací, které se vyplatí navštívit na podzim.

Burj Khalifa and Dubai city center © iStock
Dubaj © iStock

Dubaj

Začneme ve velkém stylu! Co takhle největší město Spojených arabských emirátů – Dubaj? Je to oblíbená destinace se zárukou nádherného počasí. Návštěva Dubaje na podzim může být dokonce příjemnější než v létě, protože teploty se pohybují ne kolem 45 °C, ale v rozmezí 25-30 °C.

Dubaj je moderní metropolí s mrakodrapy, obrovskými nákupními centry a spoustou zábavy. Nejnavštěvovanější budovou je Burj Khalifa, protože se jedná o jednu z nejvyšších budov na světě. Za zmínku stojí také jedinečný ostrov ve tvaru palmy Palm Jumeirah. Najdete zde také skvělé hotely a celou řadu aktivit pro volný čas.

Palma Jumeirah © iStock
Palma Jumeirah © iStock

Odvážnější návštěvníky může Dubaj potěšit i outdoorovými aktivitami, jako je založení pouštního tábora nebo výlet do terénu. Pokud milujete vodní sporty, pak doporučujeme vyrazit na Jumeirah nebo Kite Beach. Ti, kteří se chtějí ponořit do historie Dubaje, mohou prozkoumat nejstarší dubajskou čtvrť – Deira. Vyplatí se navštívit také Bazar s kořením a zároveň prozkoumat Deiru. Další historická čtvrť Al Fahidi okouzlí ty, kteří rádi obdivují architektonické a kulturní památky. Suvenýry a vysoce kvalitní látky lze zakoupit na textilním trhu. Plavba Abrou (místní plavidlo) přes Dubajskou zátoku zas bude perfektní způsob, jak zakončit den.

Jemaa el-Fnaa © iStock
Jemaa el-Fnaa © iStock

Marrákeš

Maroko je potěšením pro smysly, doporučujeme navštívit především Marrákeš. Červené město, jak se mu běžně přezdívá, je známé díky své architektuře. Nejvýznamnější památkou je Jemaa el-Fnaa, které je jedním z nejznámějších náměstí v Africe a centrem městského ruchu a obchodu. Okouzlí vás zejména po setmění, kdy ožívá po líných horkých dnech. Marrákeš je také známý pro tradiční bazary – neboli tematické trhy. Můžete si zde koupit všechno, ale nezapomeňte vždy smlouvat – na tomto trhu se jedná přímo o tradici. Historické centrum města Medina obklopují hradby. Najdete zde ty nejvýznamnější památky, včetně paláců El Badi a Bahia a také Saadské hrobky – postavené v 16. století.

Koutoubia Mosque © iStock
Mešita Kutubiyya © iStock

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí je mešita Kutubiyya. Vstoupit mohou pouze muslimové, ale působivou budovu s minaretem o výšce 77 metrů stojí za to vidět. Pokud si po dlouhých procházkách potřebujete odpočinout, v Marrákeši najdete také místa, kde můžete jen tak lenošit. Místní kuchyně zahrnuje čerstvé a chutné suroviny, které jsou k dispozici v několika restauracích. Procházka v krásné zahradě Majorelle vám zaručí klidný odpočinek s několika překvapeními, jako je muzeum Yves Saint Laurent v areálu zahrady. Stojí za zmínku, že Marrákeš je velmi výhodnou základnou pro ty, kteří chtějí prozkoumat pohoří Atlas.

Seashore in Jeffa © iStock
Jaffa © iStock

Tel Aviv

Další destinací, která také nesmí chybět na tomto seznamu, je jedno z největších izraelských měst – Tel Aviv. Tato mladá metropole Středního východu je ideální volbou pro dovolenou. Tel Aviv nabízí četné restaurace, hospody, písečné pláže a moderní architekturu. Přestože město obvykle ožívá v noci, přes den můžete obdivovat jeho památky. Poznávání historie by mělo začít ve čtvrti Jaffa, která byla kdysi samostatným městem. Najdete tu krásná místa jako například starý přístav, hodinovou věž Jaffa a mešitu Al-Mahmudijja. Nachází se zde také několik muzeí, která vřele doporučujeme navštívit: Telavivské muzeum umění, muzeum Palmach a muzeum země izraelské. Pokud chcete historii Tel Avivu poznat blíže, nemůžete vynechat ani Bílé město – tato oblast se může pochlubit více než 4000 budovami, které byly postaveny v evropském stylu během 30. let 20. století se silným prvkem Bauhaus. Budovy byly v roce 2003 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

White City, Tel Aviv © iStock
Tel Aviv © iStock

Tel Aviv je bohatý na historické prvky, ale jeho hlavním lákadlem je také moderní kultura a radost ze života, která zde na vás čeká na každém kroku. Každodenní život můžete pozorovat na trzích – bleším trhu Jaffa nebo trhu Bezalel či Carmel. Najdete zde nádhernou mozaiku místní kuchyně, koření, látek a čerstvých surovin. Po její prohlídce doporučujeme navštívit park Yarkon, který je plný těch nejzajímavějších atrakcí. Mezi hlavní patří botanické zahrady, hřiště a další. Tel Aviv je skvělý pro každého, kdo hledá teplé a příjemné počasí a chce prozkoumat řadu nejrůznějších atrakcí.

Finikoudes beach in Larnaca © iStock
Larnaca © iStock

Larnaca

Na jižním pobřeží Kypru se nachází další nádherné město – Larnaca. Patří mezi poměrně vyhledávané destinace, což může být nepříjemné zejména v létě. Na podzim však město není až natolik přeplněné a na ty, kteří by chtěli poznat jeho méně známou tvář, tam čeká poklidná a okouzlující atmosféra. Larnaca nabízí nezapomenutelný historický výlet s památkami, jako je kostel svatého Lazara, Hala Sultan Tekke a akvadukt Kamares. Památek je více a hrad Larnaca je jednou z nejdůležitějších. Poznávání jeho historie lze dokončit návštěvou několika muzeí – Archeologické muzeum Larnaca District Archeological Museum nebo Pierides Museum.

St Lazarus Church © iStock
Larnaca © iStock

Vyplatí se projít městem a prozkoumat architekturu a místní zvyky. V oblasti Skala jsou ukázky místní tradiční architektury. Pláž a promenáda Finikoudes je plná kaváren a obchodů. Další z mnoha krásných pláží je pláž Mackenzie. Najdete zde i síť čtyř jezer, známou jako Larnacké slané jezero, kde můžete spatřit plameňáky. Larnaca je rozhodně pro ty, kteří si chtějí dopřát poklidnější podzimní výlet. Pokud si chcete dokonale odpočinout, Larnaca rozhodně nesmí chybět na vašem seznamu!


Instagram

Hledáte konkrétní místo?