Exotika za skvělé ceny, jen pár hodin letu. Po vystoupení z letadla se rozhlédnete a uvidíte zcela jiný ráz krajiny. Teplé sluneční paprsky hladí váš obličej. Zní to dobře? Podívejte se na naše návrhy!

Dubaj

Začneme ve velkém stylu! Co takhle největší město Spojených arabských emirátů – Dubaj? Je to oblíbená destinace se zárukou nádherného počasí. Návštěva Dubaje na podzim může být dokonce příjemnější než v létě, protože teploty se pohybují ne kolem 45 °C, ale v rozmezí 25-30 °C.

Dubaj je moderní metropolí s mrakodrapy, obrovskými nákupními centry a spoustou zábavy. Nejnavštěvovanější budovou je Burj Khalifa, protože se jedná o jednu z nejvyšších budov na světě. Za zmínku stojí také jedinečný ostrov ve tvaru palmy Palm Jumeirah. Najdete zde také skvělé hotely a celou řadu aktivit pro volný čas.

Palma Jumeirah © iStock
Palma Jumeirah © iStock

Odvážnější návštěvníky může Dubaj potěšit i outdoorovými aktivitami, jako je založení pouštního tábora nebo výlet do terénu. Pokud milujete vodní sporty, pak doporučujeme vyrazit na Jumeirah nebo Kite Beach. Ti, kteří se chtějí ponořit do historie Dubaje, mohou prozkoumat nejstarší dubajskou čtvrť – Deira. Vyplatí se navštívit také Bazar s kořením a zároveň prozkoumat Deiru. Další historická čtvrť Al Fahidi okouzlí ty, kteří rádi obdivují architektonické a kulturní památky. Suvenýry a vysoce kvalitní látky lze zakoupit na textilním trhu. Plavba Abrou (místní plavidlo) přes Dubajskou zátoku zas bude perfektní způsob, jak zakončit den.

Finikoudes beach in Larnaca © iStock
Larnaca © iStock

Larnaca

Na jižním pobřeží Kypru se nachází další nádherné město – Larnaca. Patří mezi poměrně vyhledávané destinace, což může být nepříjemné zejména v létě. Na podzim však město není až natolik přeplněné a na ty, kteří by chtěli poznat jeho méně známou tvář, tam čeká poklidná a okouzlující atmosféra. Larnaca nabízí nezapomenutelný historický výlet s památkami, jako je kostel svatého Lazara, Hala Sultan Tekke a akvadukt Kamares. Památek je více a hrad Larnaca je jednou z nejdůležitějších. Poznávání jeho historie lze dokončit návštěvou několika muzeí – Archeologické muzeum Larnaca District Archeological Museum nebo Pierides Museum.

St Lazarus Church © iStock
Larnaca © iStock

Vyplatí se projít městem a prozkoumat architekturu a místní zvyky. V oblasti Skala jsou ukázky místní tradiční architektury. Pláž a promenáda Finikoudes je plná kaváren a obchodů. Další z mnoha krásných pláží je pláž Mackenzie. Najdete zde i síť čtyř jezer, známou jako Larnacké slané jezero, kde můžete spatřit plameňáky. Larnaca je rozhodně pro ty, kteří si chtějí dopřát poklidnější podzimní výlet. Pokud si chcete dokonale odpočinout, Larnaca rozhodně nesmí chybět na vašem seznamu!

Antalya

Ulice ve městě Kaş u Antalyi
Ulice ve městě Kaş u Antalyi © iStock

Tak tady ji máme – Antalya. Ne nadarmo bývá označována za perlu Turecké riviéry. Čtvrtě Lara a Konyaalti se širokými písčitými plážemi a perfektní infrastrukturou jsou mekkou pro ty, kteří upřednostňují plážové aktivity, vodní sporty a opalování. Antalya však nenabízí jen dokonalý odpočinek u vody. Chcete-li znát historii centra města, vydejte se do čtvrti Kaleici, kde se nad ulicemi tyčí monumentální obranné zdi z pradávných dob. Jedinou dochovanou vstupní branou v těchto hradbách je tzv. . Hadriánova brána, postavená kolem roku 130. 38 metrů vysoký minaret Yivli se zase řadí k doslova největším památkám v této oblasti.

Pokud opustíte centrum města a navštívíte antalyjský přístav, dostanete se například k věži Hidirlik Kulesi. Antalya však nabízí také velké množství jiných atrakcí. Patří k nim například veselá Deštníková ulice s barevnými deštníky visícími ve vzduchu. Nevšední pestrobarevná výstavka může být jedním z nejromantičtějších a zároveň nejradostnějších pohledů, které se vám při toulkách městem naskytnou. Na druhé straně, velký park – Karaalioğlu Park – v centru města plný zeleně a dětských hřišť využijete jako klidné útočiště před městským ruchem a uspěchanou dopravou.

Pokud toužíte po rozmanitosti a akci, Antalya by mohla být tím pravým místem pro vás. Vodní sporty v kombinaci se zážitky z ulic v balíčku s krásným počasím jsou jasnou volbou zejména pro aktivnější cestovatele.

Jemaa el-Fnaa © iStock
Jemaa el-Fnaa © iStock

Marrákeš

Maroko je potěšením pro smysly, doporučujeme navštívit především Marrákeš. Červené město, jak se mu běžně přezdívá, je známé díky své architektuře. Nejvýznamnější památkou je Jemaa el-Fnaa, které je jedním z nejznámějších náměstí v Africe a centrem městského ruchu a obchodu. Okouzlí vás zejména po setmění, kdy ožívá po líných horkých dnech. Marrákeš je také známý pro tradiční bazary – neboli tematické trhy. Můžete si zde koupit všechno, ale nezapomeňte vždy smlouvat – na tomto trhu se jedná přímo o tradici. Historické centrum města Medina obklopují hradby. Najdete zde ty nejvýznamnější památky, včetně paláců El Badi a Bahia a také Saadské hrobky – postavené v 16. století.

Koutoubia Mosque © iStock
Mešita Kutubiyya © iStock

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí je mešita Kutubiyya. Vstoupit mohou pouze muslimové, ale působivou budovu s minaretem o výšce 77 metrů stojí za to vidět. Pokud si po dlouhých procházkách potřebujete odpočinout, v Marrákeši najdete také místa, kde můžete jen tak lenošit. Místní kuchyně zahrnuje čerstvé a chutné suroviny, které jsou k dispozici v několika restauracích. Procházka v krásné zahradě Majorelle vám zaručí klidný odpočinek s několika překvapeními, jako je muzeum Yves Saint Laurent v areálu zahrady. Stojí za zmínku, že Marrákeš je velmi výhodnou základnou pro ty, kteří chtějí prozkoumat pohoří Atlas.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?