Řecko – zdánlivě blízké, zdánlivě známé… a přesto stále dokáže překvapit. Nejsou tu jen starověké ruiny a krásné pláže, ale také skutečný kulinářský ráj a prosperující centrum moderní kultury. Prozkoumejte 5 tváří Hellady a zjistěte, zda je Řecko tou pravou destinací i pro vás.

1. Řecko pro milovníky velké historie

Kolébka filozofie, demokracie a olympijských her. Když si představíte Řecko, pravděpodobně se vám jako první vybaví velkolepá historie plná soch. Není divu – pro milovníky dávné minulosti by se těžko hledala lepší prázdninová destinace. A často opravdu, ale opravdu dávné minulosti. Ve městě Knossos na Krétě můžete navštívit ruiny paláce, který údajně patřil legendárnímu králi Mínosovi.

© iStock

Možná legenda, možná historie: podle odhadů je palác starý 3 400 až 4 000 let. To je dokonce o 1 500 let více než Parthenón v Aténách! Minojská kultura, neboť právě jejím vládcům palác patřil, je však jen jednou z mnoha fascinujících kapitol krétské historie. Po 465 let patřil ostrov Benátkám. Dalších 239 let patřil Osmanské říši. Každá z těchto epizod (lze-li takto označit několik století) zanechala četné stopy v hmotném i nehmotném dědictví největšího řeckého ostrova.

2. Řecko pro foodies

Možná to také dobře znáte: když už se cestuje, tak rozhodně i po restauracích a hospůdkách! Přestože řecká kuchyně neproslula tak jako třeba italská nebo francouzská, gurmáni na dovolené v Řecku i tak nebudou mít na co naříkat. Čerstvé ryby? Na dosah ruky. Suvlaki nebo gyros v pitě? To už jsou klasiky řeckého street foodu. Ne tak samozřejmou, ale skvělou volbou pro milovníky dobrého jídla by mohl být ostrov Kos. Kulinářská kultura je vždy odrazem historie daného místa. Nejinak je tomu i na tomto ostrově nedaleko tureckého pobřeží, kde se volně mísí vlivy dodekanéské ostrovní kuchyně a orientálních tradic Malé Asie.

Co stojí za vyzkoušení v tavernách na Kosu? Mořské plody – například chobotnice nebo kalamáry – jsou jasnou volbou. Ale není to jediná možnost! V kuchyni ostrova se odráží také jeho zemědělská a pastevecká historie. Proto zde ochutnáte například krasotyri – sýr z ovčího a kozího mléka, který je potažený vinnými kaly (a proto je oblíbený jako chuťovka k vínu). Mezi přední jídla ostrova patří pitaridia (domácí těstoviny podávané s masem) a katimeria (sýrové placky, často podávané s místním medem, například tymiánovým). Ke kulinářskému bohatství ostrova patří samozřejmě i vynikající a kvalitní olivový olej.

©iStock

3. Řecko pro milovníky přírody

Řecko si spojujeme hlavně s nesčetnými středomořskými ostrovy, takže je snadné zapomenout, jak je hornaté. Není náhodou, že horský masiv – Olymp – zaujímal ve starověké víře Helénů tak důležité místo. Mytikas, nejvyšší vrchol tohoto masivu i celé země, stále zůstává poměrně obtížným horolezeckým cílem. Naštěstí díky velkému množství trekových tras v Řecku určitě najdete takovou, která bude vyhovovat vašim potřebám a schopnostem.

Za zmínku stojí, že hory čekají na své dobyvatele nejen v pevninském Řecku. Skvělým nápadem na výlet může být pohoří na Krétě – například pohoří Lefka Ori se slavnou soutěskou Samaria. Rozmanitost krajiny okusíte také na Korfu. Tento ostrov, který se nachází nedaleko albánského pobřeží, potěší mírnými horskými masivy, bílými útesy, četnými olivovými háji, zelenými lesy a, samozřejmě, plážemi s azurovým mořem. Pokud budete mít štěstí, spatříte z něj vyskakovat delfíny!

© iStock

4. Řecko pro znalce současné kultury

Vedle ruin chrámů a mramorových soch i moderní řecká kultura má co nabídnout. Pokud ji chcete poznat, pak je – jak už to tak bývá – vhodným cílem hlavní město. Právě v Aténách se nachází EMST, Národní muzeum současného umění. O moderní umění není nouze ani v samotné městské zástavbě, a to díky bohatě zastoupenému street artu. Trochu překvapivé je, že v Aténách kvete techno scéna – milovníci celonočních raveů nebudou zklamáni.

Pokud je pro vás hlavní město příliš mainstreamové, je zde alternativa – Soluň. Je to město s velmi dlouhou, multikulturní historií (což v Řecku není nic neobvyklého), a přesto paradoxně jaksi „mladé”. Rozmanitý noční život, umělci zabírající postindustriální prostory a hudební a filmové festivaly dělají ze Soluně nejen druhé největší město v Řecku, ale také kreativní centrum země.

© shutterstock

5. Řecko pro milovníky vzrušení

Pokud patříte k cestovatelům, pro které dovolená bez adrenalinových zážitků není dovolenou, bude pro vás Řecko trefou do černého. Vezměte si například Santorini. Tento ostrov je spojován především s bílými stavbami a černými plážemi, přitom toho může nabídnout mnohem víc! Potápění v postvulkanické jeskyni nebo u vraku lodi? Jistě! Windsurfing, kitesurfing nebo plachtění? Ale samozřejmě! Možností je mnoho, takže milovníci vodních sportů by měli být spokojeni.

Oblíbeným cílem ze Santorini je Nea Kameni – nedaleký ostrůvek, který vznikl teprve v 16. století sopečnou erupcí. Právě měsíční krajina sopečného kráteru – a nádherný výhled na záliv – je cílem návštěvníků. Pozor: Nea Kameni je stále, alespoň teoreticky, aktivní sopkou. Její poslední (a poměrně malá) erupce sice proběhla v roce 1950, přesto je neustále seismologicky monitorována.

Widok z hotelowego okna na Santorini
Santorini © iStock

6. Řecko pro vás

Řecko není nijak zvlášť velká země, a to ani rozlohou, ani počtem obyvatel. Zároveň je to země s mnoha cestovatelskými příležitostmi. Pokud vás do Hellady láká dědictví tisíciletí – najdete tam přesně to, co hledáte. Pokud se však raději soustředíte na současnost (městský život a odpočinek na pláži), má vám Řecko také co nabídnout: gurmánské stravování na Kosu, malebné horské stezky nebo snad tvůrčí kvas v Soluni? Volba je jen na vás.


Instagram

Hledáte konkrétní místo?