5 craziest food festivals

Můžete se zúčastnit rajčatové bitvy, palačinkových běžeckých závodů nebo usmažit největší omeletu na světě. Není to vtip, ale ty nejšílenější (a mimochodem nejchutnější) kulinářské festivaly.

Zveme vás na neobyčejné dobrodružství po stopách jedinečných kulinářských festivalů. Pokud milujete dobrou zábavu a skvělé jídlo, tento článek je přesně pro vás. Nemusíte umět vařit, stačí, že se rádi dobře najíte, objevujete nové chutě a milujete šílené výzvy. Podívejte se, kde najdete nejlepší a nejoriginálnější food festivaly na světě.

La Tomatina, Bunol, Španělsko

Snad každý už někdy snil o tom, že po někom hodí rajče. Ve španělském městě Bunol nedaleko Valencie je můžete házet do sytosti a nikdo vám na to nic neřekne. La Tomatina – největší světová rajčatová bitva – se koná každý rok poslední srpnovou středu na náměstí Plaza Mayor. Jídlem se zde rozhodně neplýtvá, protože účastníci hry házejí přezrálá a měkká rajčata, která nejsou vhodná ke konzumaci. Když vás už zasáhne nějaké rajče, nic se vám nestane, jen se trochu ušpiníte.

La Tomatina, Bunol
La Tomatina, Bunol © iStock

Bitva začíná a končí výbuchem petardy. Trvá hodinu a maximální počet účastníků je 20000! Pokud se tedy chcete zúčastnit, musíte si předem rezervovat místo. Odměnou za účast je vynikající španělská šunka. Pokud ji chcete získat, musíte se snažit, protože je zavěšena na těžko dostupném místě. Po bitvě se festivaloví návštěvníci baví v místních hospodách a klubech dlouho do noci (samozřejmě se předem převléknou!).

Noche de Rábanos, Oaxaca, Mexiko

Nádherné čokoládové sochy nebo portréty z cestovin již pro většinu z vás nejsou ničím novým. Každý z vás již zřejmě ochutnal perníčky různých tvarů. Co však říkáte na figurky z ředkvičky nebo vánoční ozdoby vyřezávané z tohoto druhu zeleniny? Jedná se o vánoční tradici v mexické Oaxace, která potěší nejen vegany. Každý rok 23. prosince se zde pořádá Noc ředkviček, během níž místní umělci z přebytečné úrody zeleniny vyřezávají různá umělecká díla.

Radish
Ředkvičky © Shutterstock

V četných stáncích najdete postavičky z ředkviček, které jsou inspirovány mexickou historií a kulturou, ředkvičková zvířata, domy, a dokonce i vánoční výjevy nebo Jezulátko. Pokud chcete, můžete si toto neobyčejné umění vyzkoušet i sami. Nejlepší umělci soutěží o ceny a Noc ředkviček doprovází ohňostroj a koncerty.

Největší omelety na světě, Bessieres, Francie

V Česku se na Velikonoce malují kraslice a ve Francii se v tuto dobu můžete zúčastnit přípravy největší omelety na světě. Každý rok ve francouzském městě Bessieres Bratrstvo obří omelety rozbije 15000 vajec a pustí se do práce. Pomocí obřích vařeček, které vypadají jako vesla, míchá největší omeletu na světě, kterou po usmažení rozdělí na tisíce porcí.

Preparation of a giant omelette
Obří omeleta © iStock

Tato velikonoční tradice souvisí s legendou o Napoleonovi. Císařovi prý zdejší vejce natolik chutnala, že požádal o obrovskou omeletu pro sebe a své vojáky. Od té doby začali místní kuchaři pravidelně připravovat největší porci tohoto jídla na světě. Nezbývá vám nic jiného, než se s tímto malým šílenstvím smířit a sníst velikonoční omeletu s tisícem dalších gurmánů.

Potato Days Festival, Barnesville, Minnesota, USA

Každý milovník brambor by měl zajít na Potato Days v Minnesotě. 😉 Městečko Barnesville je známé pěstováním brambor a každoročně během posledního srpnového víkendu oslavuje tuto zeleninu nejlepším bramborovým festivalem na světě. Představte si, že byste mohli zápasit v bramborové kaši nebo se zúčastnit soutěže v pojídání brambor. V rámci festivalu se pořádají také soutěže Potato Miss a soutěže ve sběru zeleniny na čas.

Potato harvesting
Sklizeň brambor © Shutterstock

Festival začíná tradičním průvodem za účasti obyvatel, turistů, místních organizací a vystavovatelů. Barnesville však nežije jen bramborami. Během festivalu si můžete poslechnout místní hudební kapely nebo ochutnat místní pochoutky (nejen z brambor).

Olney pancake race, Buckinghamshire, Anglie

Během festivalu v anglickém městečku Olney v Buckinghamshire si můžete vychutnat palačinky bez výčitek svědomí, protože zde máte možnost spálit spoustu kalorií. Podmínkou účasti ve festivalu Olney Pancake Race je, že musíte žít v Buckinghamshire alespoň 3 měsíce. Zajímavostí také je, že závody jsou určeny pouze pro ženy. Před začátkem dostanete speciální zástěru a pánev s palačinkou. Musíte uběhnout asi 415 metrů v co nejkratším čase. Po doběhnutí do cíle můžete svou palačinku sníst, abyste si doplnily energii. 😊

Pancakes
Palačinkové speciality © iStock

Tradice této akce sahá až do roku 1445, což z ní činí jednu z nejstarších soutěží na světě. Tento druh soutěže je mimořádně oblíbený i ve Spojených státech. Palačinkové běžecké závody se pořádají například v Liberalu v Kansasu. Soutěže v USA a Velké Británii jsou časově propojeny, takže tyto země mohou porovnat výkony účastnic.

Jezte, bavte se a vychutnávejte si cestování

Zajímavé food festivaly najdete po celém světě. Můžete se skvěle bavit, ochutnávat nebo házet jídlo. Na toto netradiční dobrodružství se vyplatí vydat kvůli nezapomenutelným zážitkům a objevování kulinářských tradic z různých koutů světa. 5 zmíněných festivalů je jen začátek. Téměř v každém koutě zeměkoule najdete více či méně originální akce s jídlem v hlavní roli. Doufáme, že jsme vaši chuť na cestování jen podpořili!


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?