Slunce, hory, oceán – co víc si přát? Madeira je perfektní prázdninovou destinací v kteroukoli roční dobu. Ostrov okouzluje návštěvníky svou rozmanitou faunou a flórou, krásným počasím a nezapomenutelnými zážitky. Pokud nechcete pouze lenošit na pláži a upřednostňujete aktivní odpočinek, podívejte se, jaké atrakce vás na Madeiře čekají!

Madeira – věčně zelený ostrov

Ostrov Madeira leží v Atlantském oceánu. Společně s ostrovy Porto Santo, Desertas a Selvagens tvoří souostroví Madeira. Zajímavostí je, že pouze dva z ostrovů – Porto Santo a Madeira – jsou obydlené. Ale zaměřme se na náš hlavní cíl. Madeira je ostrov vulkanického původu o rozloze 741 km2. Díky mírnému klimatu se mu přezdívá také stále zelený ostrov. Průměrná teplota v létě zde dosahuje přibližně 25 °C a v zimě 17 °C. Milujete vodní sporty? Máme pro vás skvělou zprávu, protože průměrná teplota vody v létě je 22 °C a v zimě 18 °C.

Porto Santo
Porto Santo © iStock

Madeira se může pochlubit nádhernou a rozmanitou vegetací, impozantními útesy, ale také vzácnými druhy zvířat a plážemi. Na ty, kteří si chtějí odpočinout, zde čekají oblázkové pláže, např. v Lido. Milovníci písečných pláží mohou být trochu zklamáni, protože na Madeiře se nachází jen málo pláží tohoto druhu (např. v Machico). Pokud však chcete navštívit písečnou pláž, stačí krátká jízda trajektem na nedaleký ostrov Porto Santo. Madeira se může pochlubit také zajímavými památkami, jako je katedrála Sé nebo Etnografické muzeum Madeiry. Fotbalové fanoušky zaručeně potěší muzeum Cristiana Ronalda a památník znázorňující CR7. Po krátké přestávce a prohlídce je čas na pořádné dobrodružství. Zde jsou naše tipy pro aktivní dovolenou na Madeiře.

Levády
Levády © Andre Carvalho

Turistické stezky na Madeiře

Hornatý terén je zárukou výborných podmínek pro trekking. Madeira je ostrov s mnoha turistickými stezkami a túry vám zaručí nejen obrovskou dávku endorfinů, ale umožní vám také obdivovat nádhernou krajinu. Jednou z hlavních atrakcí Madeiry jsou levády. Jedná se o síť malých zavlažovacích kanálů, které přivádějí vodu ze severu na jih ostrova. S jejich výstavbou se začalo v 16. století a poslední splavy pocházejí ze 40. let 20. století. Voda z levád pohání vodní elektrárny a také zavlažuje okolní pole. Túry po levádách na Madeiře přitahují turisty a tato atrakce je k dispozici celý rok. Některé kanály jsou vytesány ve strmých skalách, jiné v údolích. Během procházky budete míjet vodopády nebo tunely. Vyplatí se vzít si s sebou oběd, baterku a kvalitní boty, protože stezky mohou být kluzké. Návrh trasy? Z Ribeiro Frio do Balcões (20-30 minut).

Pico Ruivo
Pico Ruivo © iStock

Když už jsme u pěší turistiky, rozhodně vám doporučujeme prozkoumat některé z vrcholů ostrova s nádhernými panoramaty, které propojují výhled na zelené kopce a oceán. Jednou z možností je stezka z Achady do Teixeiry na Pico Ruivo – nejvyšší vrchol ostrova (1862 m n. m.). Dalším tipem pro dokonalou aktivitu na Madeiře je túra na Cabo Girão (580 m n. m.), kde se nachází vyhlídková plošina s prosklenou podlahou. Chcete obdivovat hornatý terén ostrova, ale nebaví vás turistika? Jízda na terénním kole, motorce nebo autě po nezpevněných cestách vám dodá obrovskou dávku adrenalinu! 

Funchal
Funchal © iStock

Co dělat na Madeiře

Pokud nechcete objevovat ostrov pěšky, co takto vyzkoušet lezení? Strmé útesy přímo vybízejí k dobývání, samozřejmě pod bedlivým dohledem profesionála. Příznivci rychlé jízdy mohou vyrazit do hlavního města Madeiry – Funchal – kde se nachází motokárová dráha. Paraglidingový let je také skvělý způsob, jak se na Madeiru podívat z jiné perspektivy. Výlet do nebes zaručí i lanovky. Jednou z nejoblíbenějších je ta z Funchal do Monte. Jak se dostat zpět? Vsaďte na oblíbenou atrakci Madeiry, tedy bobování (tobogganing).

Trasa vede z Monte směrem na Funchal. Proutěné saně pojmou dva lidi. Tlačí je a řídí dva místní obyvatelé v tradičních krojích a sestup trvá asi 10 minut.

Zajímavostí je, že v roce 1850 byly tyto saně hlavním dopravním prostředkem mezi těmito dvěma městy. Chcete si chvilku odpočinout? Navštivte golfové hřiště! Zahrajte si golf v krásné scenérii s oceánem v pozadí. Můžete si vybrat ze 2 hřišť – v Palheiro Golf (18 jamek) a Santo da Serra Golf Club (27 jamek).

Madeira
Madeira © Henrique Seruca

Vodní sporty na Madeiře

Madeira je jako stvořena pro vodní sporty. Ne nadarmo se jí přezdívá i Havaj Atlantiku. Krásné, slunečné počasí jde ruku v ruce s pravidelnými vlnami. Mezi nejoblíbenější sporty patří samozřejmě surfování a po celém ostrově najdete také přírodovědné školy a půjčovny vybavení. Mezi vyhledávané aktivity patří také bodyboarding a hned za ním SUP, tedy Stand Up Puddle – jízda na prkně s pomocí pádla. Upřednostňujete něco extrémnějšího? Vyzkoušejte coastering, po jehož názvem se skrývá velká dávka adrenalinu! Jedná se o kombinaci lezení po skalách nebo útesu, skákání do vody a často i prozkoumávání jeskyní.

Madeira
Madeira © Francisco Correia

Potápění na Madeiře vám poskytne podobné, ne-li lepší zážitky, protože křišťálově čisté vody lákají ke koupání. Velkým lákadlem pro turisty je také potápění v Madalena do Mar, kde se nachází vrak lodi Bowbelle (v hloubce 21-30 metrů). Milovníci vody, kteří hledají spíše poklidnější aktivity, si mohou pronajmout loď a vyrazit na pěknou plavbu. Vyplatí se také vydat na plavbu s posádkou a pozorovat delfíny a velryby v jejich přirozeném prostředí. Na své si na Madeiře přijdou i příznivci sportovního rybolovu a kanoistiky.

Cabo Girão
Cabo Girão © iStock

Jak vidíte, Madeira má rozhodně co nabídnout. Sladké nicnedělání lze spojit s aktivním odpočinkem. Nezáleží na tom, pro jakou aktivitu se rozhodnete, můžeme si být jisti dvěma věcmi – nádherným počasím a dechberoucími výhledy.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków na Maderze

FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?