Konec prázdninové sezóny je dokonalé období na znovuobjevení oblíbených destinací bez davů turistů. Chorvatsko, především dalmatský region, je stále oblíbenější destinací a není divu, protože nabízí širokou škálu atrakcí. Na konci léta nebo na začátku podzimu si můžete naplno vychutnat vše, co Chorvatsko nabízí, a navíc bez davů a front.

Který chorvatský region si vybrat?

Dalmácie je nejnavštěvovanějším regionem Chorvatska. Zaujímá poměrně velkou oblast, takže se dělí na jižní, střední a severní. V tomto článku se zaměříme na severní oblast, protože je jako stvořena na nové aktivity, sporty a můžete si zde také dokonale odpočinout. Rozmanitá pobřeží, četné zátoky, ostrovy, bujná vegetace, půvabná města, olivové háje a národní parky… to vše na vás čeká v severní Dalmácii – dokonalé destinaci pro výlet na konci léta!

Omiš, Croatia © iStock
© iStock

Jak naplánovat výlet do Chorvatska?

To vše závisí na vašem vkusu, očekáváních a potřebách. Společnost eSky vám nabízí možnost naplánovat si cestu přesně podle vašich představ – ať už se rozhodnete pro hotové cestovní balíčky, nebo si raději naplánujete vlastní výlet od A do Z. Nezáleží, jaký výlet upřednostníte, s eSky bude vše neuvěřitelně snadné.

Zadar, coastline © iStock
© iStock

Zadar

Zadar je jedním z hlavních rekreačních středisek severní Dalmácie, takže je to skvělá destinace, pokud si nechcete celou cestu plánovat sami a raději využijete některý z našich skvělých prázdninových balíčků eSky. Sekce Dovolená nabízí nejlepší nabídky letenek včetně ubytování, což znamená, že si můžete zarezervovat svou vysněnou dovolenou jediným kliknutím! Zadar má dobré spojení s ostatními městy a nabízí dvanáct linek veřejné autobusové dopravy, které pokrývají celé město. Díky tomu zde můžete prohlížet památky, opalovat se a dosyta si vychutnat zasloužený odpočinek.

St. Donat Church © iStock
© iStock

Historie nebo umění?

Historické staré město Zadar je zajímavou směsí římské, byzantské a benátské architektury. Podél jeho úzkých uliček můžete obdivovat četné staré středověké kostely a římské ruiny, včetně slavného kostela sv. Donáta, který byl postaven na bývalém Foru Romanu. Zajímavé jsou i samotné zříceniny – najdete zde totiž zbytky základů několika budov a korintský sloup. Nedaleko se nachází Sloup hanby, o němž se traduje, že zde byli spoutáváni zločinci od středověku až do 19. století. Doporučujeme si naplánovat návštěvu na noc, kdy jsou zříceniny osvětlené. V Zadaru se nachází největší románská katedrála v celé Dalmácii – katedrála sv. Anastázie, která vás okouzlí zdobenými dveřmi a benátskou zvonicí.

Sea Organ, Zadar © iStock
© iStock

Zadar je také známý dvěma zajímavými uměleckými instalacemi. První jsou Mořské varhany. Tento gigantický nástroj je umístěn u vody a ukryt pod mramorovými schody na oblíbeném turistickém místě. Určitě se toto místo vyplatí navštívit, sednout si na schodech a poslouchat hudbu, kterou hraje vítr a moře – zvláště při západu slunce! Když už jsme u západů slunce, zadarské jsou světoznámé a neměli byste vynechat ani kruhovou instalaci známou jako „Pozdrav Slunci“, která se nachází hned vedle Mořských varhan. Toto velkolepé dílo se skládá z 300 skleněných solárních desek, které se během dne nabíjejí sluneční energií, aby po setmění osvětlovaly prostor barevnými světly.

Krka National Park © iStock
© iStock

Národní parky nebo pláže?

Pokud chcete prozkoumat chorvatskou přírodu, udělejte si výlet ze Zadaru. Do Národního parku Plitvická jezera se ze Zadaru dostanete autobusem za necelé dvě hodiny. Působivý je také Národní park Krka, kam si lze vykoupit zájezd, nebo tam dojet autem za něco více přes hodinu. Upřednostňujete odpočinek na pláži? Historické centrum Zadaru je jen 10 minut pěšky jižně od pláže Kalovare. Můžete také zamířit na sever města, kde na vás čeká pláž Borik.

Pag, waterfront © iStock
© iStock

Ostrov Pag

Pokud si chcete let a ubytování rezervovat sami, eSky má pro vás také spoustu skvělých možností! Je to skvělá příležitost navštívit chorvatský ostrov Pag, který se vyznačuje drsnou pouštní krajinou. Skalnatý terén a řídká vegetace ostrova připomíná měsíční krajinu a v kombinaci s azurově modrou třpytivou vodou je Pag rájem pro všechny cestovatele, ať už chtějí vyzkoušet nový sport, prozkoumat okolí nebo jen tak lenošit na pláži.

Najít hotové cestovní balíčky na Pag může být složité, takže nejlepší bude, když si cestu rezervujete sami. Vyhledejte lety do Zadaru (jen hodina jízdy autem) nebo Splitu (dvě hodiny jízdy autem), rezervujte si ubytování, kupte si vstupenky na atrakce a pronajměte si auto, které vám zaručí snadnou přepravu po celém ostrově.

View of the Pag © iStock
© iStock

Někteří turisté navštíví tento ostrov na jeden nebo dva dny během pobytu v Zadaru. Nic vám však nebrání strávit tam celou dovolenou. Nachází se v severním Jaderském moři, Pag je pátým největším chorvatským ostrovem a je plný jedinečných atrakcí. Je to jak klidné místo s hluboce zakořeněnou tradicí, tak i destinace vhodná na večírky – pořádají se zde také letní festivaly jako Sonus a Hideout. Festivaly se konají na pláži Zrće, 10 km od Navalje. Nejsou zde žádní sousedé, kterým by mohl vadit hluk, což znamená, že si každý den v týdnu můžete vychutnat večírek od západu do východu slunce!

Sheep on the Pag © iStock
© iStock

Pag však nabízí mnohem víc než jen večírky. Pokud chcete trávit čas jinak, doporučujeme navštívit spíše město Pag než Navalje. Na hlavním náměstí města uvidíte renesanční kostel Panny Marie z 15. století, který je plný gotických prvků. Stojí za to navštívit Muzeum soli a solná pole, abyste viděli, jak se na ostrově vyrábí sůl již více než tisíc let. Další místní tradici můžete sledovat také v Galerii Pažské krajky.

Uvidíte tam jedinečná umělecká a řemeslná díla, dozvíte se o jejich historii a způsobu jejich výroby. Ulice města jsou plné restaurací a barů, které nabízejí tradiční Paski Sir, sýr z ovčího mléka – což je nasnadě, vzhledem k tomu, že na ostrově Pag je čtyřikrát více ovcí než lidí!

Boats in the Pag Harbour © iStock
© iStock

Pláž nebo sport?

Většina ostrova je skalnatá a bez vegetace, takže může být obtížné najít na ostrově Pag stín. Ranní podzimní výlet je proto opravdu dobrý nápad, protože slunce je vlídnější a klima příjemnější, ať už si chcete odpočinout na pláži nebo se věnovat nějaké sportovní aktivitě. Najdete zde odlehlé poklidné pláže a široké mělké zátoky, kde se můžete opalovat nebo vyzkoušet nový sport, jako je šnorchlování nebo hlubinné potápění.

Mezi nejlepší místa pro vodní sporty patří pláž Dunboka Draga, zatímco Beretnica a Prnjica jsou dobrou volbou, pokud chcete lenošit na písečné pláži. Milovníci turistiky a pěší turistiky si oblíbí pláž Rucica, kterou protíná 6 km dlouhá stezka Život na Marsu. Zajímavostí je, že tato trasa je rozšířena o 100metrový úsek Via Ferrata, který vede strmým mořským pobřežím s burácejícími vlnami. Cesta a samotná pláž se nachází nedaleko vesnice Metajna.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?