Kde bydlí Santa Claus? Asi každý z nás alespoň jednou v životě slyšel tuto otázku od nadšeného dítěte. Odpověď zní – v Rovaniemi! Malebnou vesničku Santa Clause vyhledávají davy turistů celý rok. Skvěle se tam baví děti i dospělí.

Laponsko, Turecko nebo třeba Grónsko – odkud pochází Santa Claus?

Současná podoba Santa Clause má jen málo společného s původním biskupem z Myry. Žil ve 4. století na území dnešního Turecka – jedná se o jednu z teorií ohledně jeho původu. Svou legendu o Ježíškovi mají i obyvatelé Grónska, kteří zvou turisty do chaloupky dobrého staříka s bílým plnovousem.

Panorama of Rovaniemi © iStock
© iStock

Cesty všech pátračů po Santa Clausovi vedou do… Finského Laponska. Rovaniemi, které se tam nachází, získalo v roce 2010 status oficiálního rodného města Santa Clause. Jen pár kilometrů od centra Rovaniemi se zase nachází vesnice Santa Clause, která funguje od konce 20. století.

Proč Rovaniemi? Osoba odpovědná za spojení finského Laponska s postavou Santa Clause je rozhlasový moderátor z Finska. Vytvořil rozhlasovou hru pro děti a postavě Santa Clause přihlásil trvalé bydliště do Laponska. Zajímavostí je, že dnes již kultovní obrázek Santa Clause není vizí některého z výrobců sycených nápojů. Postavu Santa Clause bez biskupského oblečení v červeném obleku již dříve představil americký ilustrátor Thomas Nast.

To the Santa Claus village © iStock
© iStock

Vesnice Santa Clause

Vesnice Santa Clause se nachází pouhých 8 km od centra města Rovaniemi. Dostanete se sem například místním autobusem číslo 8 nebo speciálním autobusem Santa Claus Bus, který jezdí každou hodinu. Kouzelná vesnice je otevřena po celý rok a nabízí řadu aktivit pro děti i dospělé. V centru vesnice se nachází Santova kancelář – právě zde se s ním můžete setkat tváří v tvář a požádat Elfy o fotografii (tato atrakce je zpoplatněná). Elfové jsou zase hlavními postavami na Poště Santa Clause. Zde dostává všechny dopisy a návštěvníci si zde mohou zakoupit suvenýry nebo poslat pohlednici s úředním razítkem vesnice svým blízkým.

Reindeers in the Santa Clause Village © iStock
© iStock

Turisté z celého světa vyhledávají také Vánoční dům paní Santa Clausové a fanoušci zimního šílenství tráví dlouhé hodiny ve Světě sněhuláků. Najdete zde kluziště, skluzavku z ledového kopce, ledovou kavárnu, bar a restauraci. Santa Park je naopak atrakcí, kde se můžete zapsat do Školy elfů nebo se naučit elfskou kaligrafii. Santa Clausova vesnice bez sobů? To by snad ani nebylo možné! Během objevování oblasti se můžete svézt na saních tažených soby nebo je vidět na farmě. Oblíbenými atrakcemi jsou také jízda na husky saních nebo jízda na sněžném skútru.

In the Santa Claus Village © iStock
© iStock

Atrakce Rovaniemi

Legenda praví, že nikdo přesně neví, kde se Santa Claus přesně nachází. Říká se, že jeho kancelář byla v Korvatunturi. Samotné Rovaniemi bylo zničeno v důsledku druhé světové války, ale nyní se město může spolehnout na turisty z celého světa. Vesnice Santa Clause není jedinou atrakcí této oblasti. V první řadě stojí za zmínku, že Rovaniemi je skvělé místo pro pozorování polární záře. Historicky významnou atrakcí města je komplex srubů LAURI, který je ukázkou tradiční finské architektury.

Santa Claus Village seen from above © iStock
© iStock

Milovníci arktické fauny by měli zajít do ZOO Ranua. Ve volném čase se vyplatí prozkoumat stezky a obdivovat místní přírodu – mnoho lidí se rozhodne například pro výlet do tajného lesa Santa Clause – Joulukka. Pro turisty jsou pořádány i exkurze do ametystového dolu. Na své si přijdou i rodiny s dětmi v Pilke Science Center. V Rovaniemi se také vyplatí navštívit kulturní centrum Korundi nebo Muzeum Arktikum Provincial.

Aurora borealis in Lapland © iStock
© iStock

FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?