Znáte snad lepší město na nezapomenutelnou dovolenou na jaře než Řím? Jeho jedinečné kouzlo již dávno upoutalo pozornost filmařů, kteří si z italské metropole vytvořili kulisu pro nespočet filmových trháků. Pokud plánujete výlet do srdce regionu Lazio, proč se nevydat po stopách některých z nejznámějších tváří stříbrného plátna?

Díky příjemným teplotám a slunečnému počasí jsou duben a květen nejlepší měsíce pro návštěvu Říma. Jarní počasí vám zpříjemní prohlížení památek, procházky podél Tibery a také vám umožní si vychutnat proslulou římskou kuchyni pod širým nebem.

Rome © iStock
Rome © iStock

Kromě mnoha římských historických, uměleckých a kulinářských atrakcí vám město s filmovou tradicí zaručí zábavnou prohlídku a objevování scén slavných filmů, jako jsou Do Říma s láskou, Velká nádhera a Andělé a démoni.

Rome, the Pantheon © iStock
Rome, the Pantheon © iStock

Andělé a démoni – iluminátský Řím

Přestože od premiéry filmu podle knih Dana Browna uplynulo již 13 let, v historických ulicích Říma stále můžete potkat spoustu nadšenců filmu Andělé a démoni. Stejně jako postavy ve filmu pátrají po stopách nechvalně známých iluminátů – sdružení volnomyšlenkářů, které založili Galileo a Lorenzo Bernini. Říká se, že v mnoha sochách a budovách navržených Berninim jsou skryté stopy, které vedou ke kostelu Iluminátů – tajnému úkrytu iluminátů.

Rome, Castel Sant'Angelo © iStock
Rome, Castel Sant’Angelo © iStock

Vaším cílem je najít takzvané oltáře vědy, které souvisejí se čtyřmi živly – zemí, vzduchem, ohněm a vodou – kde byli údajně zavražděni unesení kardinálové. Projděte se po cestě osvícení a navštivte některé z nejznámějších římských atrakcí – do většiny z nich je vstup zdarma. U Pantheonu, kde se nachází hrobka Raphaela Santiho, můžete objevit zemský oltář v kostele Santa Maria Del Popolo. Před hledáním ohnivého oltáře v kostele Santa Maria Della Vittoria přejděte k vzdušnému oltáři v St. Peters ve Vatikánu. Vodní oltář lze nalézt u Berniniho fontány čtyř řek na Piazza Navona. Poté se vydejte do kostela Iluminátů, známého také jako Andělský hrad – dostanete se zde tajnou chodbou z Vatikánu s názvem Passetto di Borgo.

Rome, Piazza Navona © iStock
Rome, Piazza Navona © iStock

Velká nádhera – uvolněná stránka Říma

Film Velká nádhera od Paola Sorrentina, oceněný v roce 2013 Oscarem za nejlepší zahraniční film, bude dokonalou inspirací pro romantický výlet po nejmalebnějších zákoutích italské metropole. Historik umění Costantino D’Orazio popisuje tři cesty, které vedou přes místa filmu, kde se postavy Jep, Orietta, Viola, Ramona, Maria a mnoho dalších bavily, truchlily a milovaly. Vzhledem k tomu, že každá trasa trvá dvě až tři hodiny, máte spoustu času na jejich úspěšné absolvování!

Rome, Ponte Sisto © iStock
Rome, Ponte Sisto © iStock

První cesta vás provede půvabnými, přeplněnými náměstími, nenápadnými činžáky, a dokonce i paláci. Objevíte zde také jedno z nejkrásnějších panoramat Věčného města. Mezi budovami, které na procházce uvidíte, najdete palác Palazzo dei Penitenzieri na Via della Conciliazione, Palazzo Sacchetti na Via Giulia, Palazzo Taverna na Via di Monte Giordano a Palazzo Altemps na Piazza di Sant’Apollinare. Navštívit byste měli také slavné náměstí Piazza Navona, kde uvidíte Palazzo Pamphilj a kostel Chiesa Sant’Agnese in Agone. Poté se vydejte do Palazzo Braschi na Piazza di S. Pantaleo, Palazzo Spada ve Vicolo del Polverone a k historickému mostu Ponte Sisto, než si dáte pauzu u fontány dell’Acqua Paola na Via Garibaldi, abyste mohli obdivovat západ slunce na pahorku Janiculus.

Rome, the Trevi Fountain © iStock
Rome, the Trevi Fountain © iStock

Talentovaný pan Ripley – turistický Řím

Film Anthonyho Mighelly sleduje Matta Damona, Judea Lawa, Cate Blanchettovou a Gwyneth Paltrowou, jak se procházejí a projíždějí římskými ulicemi. Film dokonale znázorňuje touhu cestovat a radost ze života v Římě. Hlavní hrdina Tom skončí ve městě v důsledku řady omylů, ale bláznivě se do něj zamiluje. Přestože byl film točen po celé Itálii, Řím se zde právem dostal do centra pozornosti. Pokud byste chtěli navštívit místa, která viděli Tom, Dick, Marge a Meredith, budete potřebovat pohodlné boty, protože vás čeká spousta procházek!

Rome, the Spanish Steps © iStock
Rome, the Spanish Steps © iStock

Jak se na film určený pro mezinárodní publikum sluší a patří, práce Minghelly se zaměřuje na mnohé známé římské atrakce. Postavy tráví čas na Forum Romanum – nejstarším římském náměstí – a také na přeplněném náměstí Piazza Navona. Často se setkávají na světoznámých Španělských schodech, které mají 138 schodů a délku 125 metrů. Navštěvují také Kapitolská muzea, Ponte Sant’Angelo a Castel Sant’Angelo spolu s Želví fontánou na náměstí Mattei. Na záběrech z tohoto místa je okouzlující Caffè Latino na Via di Monte Testaccio, butik Dior na Via dei Condotti, akvadukt v Parco Degli Acquedotti na Via Lemonia a Vicolo Delle Grotte, kde Tom havaroval se svým skútrem. 

Rome, the Roman Forum © iStock
Rome, the Roman Forum © iStock

Do Říma s láskou – autentický Řím

Filmy Woodyho Allena se často odehrávají ve velkých městech jako například Barceloně, New Yorku, Paříži – a Římě. V roce 2012 se zde natáčel kritiky oceněný film Do Říma s láskou, a přestože od premiéry filmu uplynulo již deset let, stále můžete navštívit všechna jeho nejdůležitější místa. Řím nebyl postaven za den a nikdy se tak rychle nezměnil! Pokud se chcete zamilovat do hlavního města světa tak, jak to udělali John, Jack, Sally a Monica, měli byste začít s nejznámějšími římskými atrakcemi. Lázně Caracalla, Vatikán, Forum Romanum, Koloseum, Španělské schody a Fontána di Trevi zaručeně okouzlí každého, kdo je poprvé navštíví. Pro ty, kteří město znají nebo dávají přednost „dolce far niente“, neboli sladkému umění nicnedělání, nabídne Allenův film spoustu nápadů na výlety, protože byl natočen až na 69 místech po celém městě!

Rome, Trastevere © iStock
Rome, Trastevere © iStock

Zažijte každodenní italský život procházkou po ulicích Trastevere, oblíbené čtvrti obyvatel města. Najdete zde ty nejrušnější restaurace, vinárny a kavárny hned vedle malých stánků se zeleninou, kadeřnictví a činžáků porostlých vinnou révou – jedná se o symbol poklidného života. Přestože do Trastevere každý rok přijíždí stále více turistů, potkáte zde převážně místní obyvatele. Můžete se také vydat na rušné náměstí Piazza del Popolo, poblíž vyhlídky Terazza del Pincio a do slavné umělecké galerie Villa Borghese. Allen ve svém filmu zachytil i ruch na největším římském nádraží – Termini.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?