Norsko je neodmyslitelně spojeno s úžasnou divokou přírodou. Právě zde můžete obdivovat nejkrásnější fjordy, ohromující polární záře a nádhernou krajinu z vrcholků ledovců a pobřežních útesů. Tato země je také skvělou destinací pro milovníky luxusu, protože Norové dokáží ocenit vysokou kvalitu, což znamená, že zde na vás čekají restaurace, elegantní hotely a exkluzivní plavby. Co si vyberete?

Pokud plánujete navštívit Norsko, existuje mnoho způsobů, jak tuto neuvěřitelnou zemi prozkoumat. Můžete obdivovat krásy přírody a cítit se jako opravdový objevitel. Vydejte se na prohlídku města přes den a v noci pozorujte hvězdy na panenské obloze. Norsko je v Evropě druhou nejméně obydlenou zemí, což znamená, že hvězdy jsou zde vidět lépe než jinde. Upřednostňujete pohodlí nebo shon a světla větších měst? Oslo, Bergen, Trondheim a Ålesund jsou známé svou zajímavou architekturou a luxusem, který zde lze obdivovat na každém kroku.

Preikestolen, Norway © iStock
Preikestolen, Norway © iStock

Skály nebo fjordy?

Skály a fjordy – přírodní divy Norska nepochybně patří mezi jeho symboly. Výlet do této země se proto nemůže obejít bez alespoň jedné návštěvy těchto ikonických skalních útvarů. Doporučujeme navštívit Preikestolen, Kjeragbolten nebo Trolltunga. Preikestolen je 604 metrů vysoký útes, jehož stěny spadají do Lysefjordu – má téměř úplně rovný povrch, který je perfektním místem na fotografie s nádhernými výhledy. Dávejte však pozor, protože zde nejsou žádná zábradlí! Popusťte uzdu svému vnitřnímu adrenalinovému nadšenci a vydejte se na Kjeragbolten. Tato skála se nachází mezi dvěma útesy v nadmořské výšce 1000 metrů. Jedním z nejfotografovanějších míst v Norsku je „Trolí jazyk“, (Trolltunga). Plochá skála vyčnívající nad propastí nad jezerem Ringedalsvatnet láká milovníky vzrušení a fotografy z celého světa.

Naeroyfjord, Norway © iStock
Naeroyfjord, Norway © iStock

Pokud hledáte úžasné výhledy bez namáhavého trekkingu, navštivte nejoblíbenější norské fjordy. Naeroyfjord je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a králem fjordů je jistě Sognefjord s délkou přes 200 kilometrů! Nezapomenutelnou atmosféru můžete zažít ve fjordu Geirangerfjord, který je domovem norského folklóru – hory zde dosahují výšku 1700 metrů, tyčí se z vody a obklopují oblast s tradičními chatami s travnatou střechou.

Trollstigen, Norway © iStock
Trollstigen, Norway © iStock

Odpočinek nebo vzrušení?

Pokud upřednostňujete uvolněnou atmosféru norských pobřežních měst s jejich slavnými bílými dřevěnými budovami, Norská riviéra je pro vás to pravé. Po Sørlandetu můžete cestovat od vesnice k vesnici nebo od ostrova k ostrovu a nasávat jeho pohádkovou atmosféru. Doporučujeme navštívit také Risør, Tvedestrand nebo Gjeving.

Pro vzrušující zážitek se vydejte na plavbu po Norském nebo Barentsovém moři, kde můžete z paluby lodi pozorovat úžasnou přírodu západního pobřeží. Můžete také lovit norské lososy spolu s raftingem v Sjoa a Gudbrandsdalen. V Norsku najdete i vzrušující cesty s úžasným výhledem, jako je Atlanterhavsvegen neboli Atlantská cesta a Trollstigen neboli Trolí stezka.

Northern lights in Norway © iStock
Northern lights in Norway © iStock

Polární záře nebo bílé noci?

Norsko je jednou z mála evropských zemí, kde můžete obdivovat velkolepou severní polární záři (Aurora Borealis). Tuto majestátní světelnou podívanou můžete na obloze pozorovat každý rok od 21. září do 21. března a nejlépe je vidět ze severních oblastí, jako je Tromsø, Kirkenes, Lofoty, Svalbard a Bodø. Pokud navštívíte Skandinávii v létě, můžete zažít i další úžasnou přírodní podívanou – bílé noci. Nebuďte překvapeni, když si uprostřed noci uvědomíte, že ještě nenastal soumrak!

Oslo, Norway © iStock
Oslo, Norway © iStock

Nejzajímavější města Norska

Lákají vás lety do norských měst? Máme pro vás skvělou zprávu! Norská města jsou kombinací kosmopolitní atmosféry velkých metropolí a uvolněného nádechu maloměsta. Oslo, které musíte vidět, překypuje úžasnou architekturou a milovníci secesních činžáků, dřevěných vil ve skandinávském stylu a brutalismu si zde rozhodně přijdou na své. Každá ze čtvrtí Osla je překvapivá a jedinečná, takže se pozorně dívejte, když se budete toulat ulicemi města.

Bergen, Norway © iStock
Bergen, Norway © iStock

Pokud si chcete vychutnat přímořskou atmosféru a obdivovat typické barevné dřevěné domky na úbočích hor, navštivte Bergen, kde se hory setkávají s mořem. Toto město, známé jako brána do fjordů, je skutečnou lahůdkou pro každého, kdo touží navštívit typické norské krajiny. Milovníky umění potěší Trondheim, kde téměř na každém kroku čekají galerie, ateliéry a muzea. Není divu, že město je domovem jedné z nejvýznamnějších norských uměleckých akademií.

Grand Hotel, Oslo, Norway © unsplash
Grand Hotel, Oslo, Norway © unsplash

Skvělé jídlo a luxusní ubytování v Norsku

Oslo, Bergen a Trondheim jsou města mnoha tváří, kde najdete útulné ubytování se snídaní, kempy a hotely. V hlavním městě najdete také spoustu pětihvězdičkových hotelů, jako je Thon Hotel Rosenkrantz, Amerikalinjen nebo Grand Hotel. Na večeři zamiřte do jedné z mnoha kritiky uznávaných restaurací ve městě, jako je Alaise, Maaemo či Hyde. Ve městě Bergen si můžete odpočinout v hotelu Opus 16 nebo Bergen Børs a ochutnat vynikající pokrmy v restauracích Lysverket, Bare nebo Moon.

Sauna in Norway © iStock
Sauna in Norway © iStock

Pokud chcete zažít luxusní Trondheim, zamiřte do restaurací Speilsalen, Credo nebo FAGN. V pětihvězdičkovém hotelu Britannia se můžete spolehnout i na speciální péči. Doporučujeme navštívit také městské lázně, salony a sauny, které vás příjemně zahřejí po dni plném zážitků – budou se hodit zvláště během chladnějších měsíců!

Od hvězdných nocí až po pětihvězdičkový luxus – Norsko nabízí všechno! Tak na co ještě čekáte?


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?