Žlutá tramvaj číslo 28 je klasickou lisabonskou turistickou atrakcí a dodnes živým symbolem města. Pokud plánujete výlet do hlavního města Portugalska, zaručeně si kromě všech prohlídek proslulých památek a několika zastávek na lahodnou kávu a Pasteis de Belem udělejte čas na projížďku touto historickou tramvají!

Lisabon je díky svému jedinečnému kopcovitému terénu známý také jako evropské San Francisco. Každý, kdo šel nahoru a dolů po strmých ulicích v centru města, může potvrdit hodnotu místní sítě tramvají a výtahů. Mezi ně patří Elétrico 28 – nejslavnější lisabonská tramvajová trasa.

Colorful Lisbon street © iStock
Colorful Lisbon street © iStock

Tramvaj 28 v průběhu let

Tramvaj 28 jezdí po centru Lisabonu již více než století, přičemž první tramvaj vyjela po lince 28 již v roce 1914. Dnes na trase jezdí tramvaje „remodelado“, což jsou klasické dřevěné modely natřené charakteristickou žlutou barvou linky, které byly rekonstruované v 90. letech 20. století. Proč je tedy nenahradily modernější modely? Zajímavostí je, že pouze tyto historické tramvaje zvládnou extrémní kopce lisabonského terénu, které mohou dosahovat až 14 % převýšení! Tramvaje mají speciální brzdy a sypače písku, které hází písek přímo pod ocelová kola pro větší trakci. Když osmadvacítky stoupají strmými úzkými uličkami Alafamy s jejími ostrými zatáčkami, nelze od nich odtrhnout oči.

Woman making a photo of Lisbon tram © iStock
Woman making a photo of Lisbon tram © iStock

Tramvaj 28 – dokonalá turistická trasa

Tramvaj 28 jezdí po trase o délce 7 km, propojuje Praça Martim Moriz s Campo Ourique a projíždí oblíbenými čtvrtěmi včetně Graça, Alafama, Baixa a Estrela. Linka 28 kdysi spojovala Praça de Camões s Estrelou, dnes je však trasa kratší a končí na Praça de Camões. Delší trasa byla otevřena v roce 1984 – vedla z centrálně umístěného náměstí Martim Moniz do čtvrti Prazeres. Celá delší trasa trvá přibližně 50 minut, ale často se může prodloužit kvůli dopravním zácpám a špatně zaparkovaným autům!

Woman posing on the tram view © iStock
Woman posing on the tram view © iStock

Co lze obdivovat z tramvaje 28?

Trasa 28 vede historickými čtvrtěmi centra města a můžete nastoupit a vystoupit z tramvaje a prozkoumat všechny atrakce oblasti. Trasa vede nedaleko katedrály Sé a hradu Castelo de São Jorge. V oblasti je také spousta vyhlídek, jako je Miradouro das Portas do Sol, Miradouro Nossa Senhora do Monte, Miradouro da Graça a Miradouro de Santa Luzia. Nenechte si ujít náměstí Praça da Figueira a Martim Moniz a malebnou čtvrť Alafama s úzkými uličkami a prádlem, které vám bude viset nad hlavou. Ochutnejte lisabonský noční život v Bairro Alto a vychutnejte si nezapomenutelné zážitky při jízdě jedním z historických výtahů Elevador da Bica, Elevador de Santa Justa a Elevador da Glória na vrchol města.

Woman in the Bairro Alto district © iStock
Woman in the Bairro Alto district © iStock

Kde nastoupit do tramvaje 28?

To, kde nasednete na tramvaj, záleží na tom, jak chcete trávit čas. Dáváte přednost projížďce celou trasou nebo chcete nasedat a vysedat na prohlídku památek po cestě? Pokud plánujete krátký víkendový výlet v Lisabonu v rušnějším jarním a letním období a chcete si zajistit místo v tramvaji, nastupte na těchto zastávkách – Martim Mariz nebo Campo Ourique. Vzhledem k tomu, že tramvaje přijíždějí každých 15 minut, můžete klidně počkat na další tramvaj, když je první příliš přeplněná. Jízdní řád a mapu trasy najdete na každé zastávce a také online na stránce carris.pt.

Kdy je nejlepší čas na výlet tramvají?

Správné načasování je důležité, protože žluté tramvaje nevyužívají pouze turisté, ale také obyvatelé Lisabonu. Tramvaj 28 je nejméně přeplněná brzy ráno nebo pozdě večer. Během letní sezóny tramvajová doprava z Martima Monize začíná před 06:00 a pokračuje přes den až do 23:30. Mimo hlavní turistickou sezónu tramvaje jezdí mezi 06:00 a 22:00. Dávejte pozor na cíl večerních tramvají, protože v noci často jezdí kratší trasy.

Colorful tram on the Lison street © pexels
Colorful tram on the Lison street © pexels

Savoir vivre v tramvaji 28

Stejně jako u dalších tramvajových a autobusových linek v portugalské metropoli se do tramvaje nastupuje předními dveřmi a vystupuje se zadními. Před nástupem počkejte na zastávce ve frontě na příjezd tramvaje. Při vstupu přiložte svou jízdenku na žlutou čtečku, která je umístěná vedle vchodu hned za sedadlem řidiče. Jízdenky si můžete zakoupit i u řidiče, ale pouze když máte u sebe přesnou hotovost. Nezapomínejte, že žluté tramvaje přitahují kapsáře, proto mějte fotoaparát, peněženku a telefon na bezpečném místě a vyhýbejte se stání u dveří, kde zloději využívají příležitosti nejčastěji. Při jízdě ve stoje se pevně držte, protože rozjíždění a zastavování může být prudší!

Tram in the narrow street © iStock
Tram in the narrow street © iStock

Kolik stojí tramvajenka v Lisabonu?

Tramvaj 28 naštěstí není drahá turistická atrakce, protože jedna jízdenka stojí 3 €. Použití karty Viva Viagem snižuje tuto cenu o polovinu, nicméně dobrou volbou během dovolené v Lisabonu je 24hodinová jízdenka. Stojí 6,45 €, která umožňuje neomezené cestování jakýmkoliv dopravním prostředkem ve městě, včetně historických výtahů! Umožňuje vám také libovolně vystupovat a nastupovat do a z tramvaje – což nelze například dělat s běžnou jízdenkou za 3 €.

Kde a jak koupit jízdenku na tramvaj v Lisabonu?

Lisabon má dobře rozvinutou síť jízdenek na veřejnou dopravu. Za jednu cestu za 3 € jednoduše zaplatíte řidiči při nástupu do tramvaje. Jízdenku si můžete zakoupit také u zástupců dopravce Carris během celé turistické sezóny a po celý rok na poště nebo ve žlutých stáncích Carris či MOB pointech, které jsou rozmístěné na větších ulicích po celém městě. Karty Viva Viagem jsou k dispozici také v místech Carris, zatímco 24hodinové jízdenky se prodávají výhradně ve stanicích metra, jako je náměstí Martim Moniz.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?