podrozprezentem hero.jpg

Letos jste Ježíškem vy. Místo dárků však budete rozdávat vzpomínky, a proto vezmete někoho blízkého na výlet. Jenže nejprve musíte z vánočních saní přesednout do letadla.

Pod vánočním stromečkem leží malá krabička, zatím prázdná. Brzy se ale naplní společnými vzpomínkami z dovolené. Daleko od každodenního života, tváří v tvář novým výzvám a zážitkům, se upevňují mezilidská pouta a sdílení radosti a času na cestě přináší pocit naplnění. Je to dárek, který nepřináší jen dočasné štěstí – je to investice do vašeho vztahu a společné pohody.

© iStock
© iStock

Zimní dovolená na pláži

Dovolená v zimě? Vyměňte nízké teploty, sníh a smog za sluneční paprsky a příjemné jarní klima. Takové podmínky nabízí mimo jiné Kypr a Tenerife. Zimní dovolená však nemusí znamenat jen útěk před sněhem, ale o tom až za chvíli.

Kypr

Kypr je nazýván Afroditiným ostrovem, protože se právě zde měla tato řecká bohyně narodit. V našem přehledu je to ostrov jako stvořený pro zimní dovolenou. Středomořské klima poskytuje vynikající podmínky pro poznávání, můžete počítat s průměrnou teplotou 18 °C, k tomu je zde bohatá flóra a fauna a zelená zákoutí vhodná pro procházky. Navštivte vinici v Omodosu nebo se vydejte pátrat po stopách historie do Pafosu. Uvidíte zde slavné královské hrobky, z nichž nejstarší pocházejí ze 4. století př. n. l., byzantský hrad ze 13. století nebo archeologický park, kde vás zaujmou antické mozaiky.

Pohled na Pafos © iStock
Pohled na Pafos © iStock

Když už jsme u Pafosu – už teď si můžete v oblasti zarezervovat nějakou atrakci, například lekce potápění. Každý účastník projde výcvikem pod vedením instruktora a kurz je zakončen potápěním v průzračných mořských vodách v hloubce do 5 metrů. Nedokážete si představit zimu bez sněhu? Tak si naplánujte výlet do pohoří Troodos. Právě zde lyžaři sjíždějí z vrcholu s mytologickým jménem – Olymp.

Tenerife

Tenerife v zimě je zárukou zábavy, a dokonce i pěkného opálení. Největší z Kanárských ostrovů uchvátí svou rozmanitostí. Najdete zde jeskyně, sopečné pohoří, vavřínové lesy, exotickou flóru, písečné i oblázkové pláže. Ostrov věčného jara nabízí teploty jako na jaře, i když na jeho nejvyšším vrcholu může ležet sníh. Řeč je samozřejmě o sopce Pico del Teide. Můžete se na ni dopravit lanovkou, abyste si prohlédli nádherné panorama okolí. V Národním parku Teide potkáte také mnoho nadšených pozorovatelů hvězdné oblohy – jsou tu pro ně připravena speciální vyhlídková stanoviště. Nezapomenutelné výhledy poskytují také vysoké útesy, například Los Gigantes.

Pohled na hvězdnou oblohu nad Tenerife © iStock
Pohled na hvězdnou oblohu nad Tenerife © iStock

Ve volném čase si můžete odpočinout na vinici, například v oblasti Tacoronte-Acentejo. V San Cristobal De La Laguna navštivte historické centrum, které je zapsáno na seznamu UNESCO a v němž jsou patrné koloniální vlivy – barevné budovy jsou také krásnou kulisou pro fotografie. Námi doporučenou atrakcí na Tenerife je samozřejmě plavba za pozorováním velryb a delfínů. V rozšířené variantě lze výlet doplnit o relaxaci a potápění v zátoce.

City break – evropská města

Pokud musíte dlouhou dovolenou dočasně odložit, kupte jako dárek city break. Výlet do některého z evropských hlavních měst je ideálním nápadem na prodloužené rande, dámskou/pánskou jízdu nebo výjimečné chvíle s rodinou.

Londýn

Britská metropole je jedním z nejnavštěvovanějších evropských měst. Není se čemu divit, protože turisté zde mohou zdarma navštívit řadu muzeí, historických památek nebo královských sídel. K londýnským dominantám patří London Eye, Big Ben, Hyde Park a Tower Bridge. Pokud chcete nakupovat, pak samozřejmě na Oxford Street. Chcete putovat po stopách filmových hrdinů? Notting Hill je pro to jako stvořený. Vychutnejte si fish & chips nebo asijskou kuchyni v China Town. Potřebujete nápad na zajímavou atrakci? Co třeba prohlídka legendárního stadionu? Wembley je historické místo plné sportovních a hudebních vzpomínek, hráli zde ti nejlepší. Prohlídka stadionu zahrnuje vstup do šaten fotbalistů, průchod tunelem na hřiště nebo vstup do královské lóže.

Paříž

V zimě získává město zamilovaných další nádech romantiky. Osvětlené památky a ulice vybízejí k dlouhým procházkám. Elysejská pole, Eiffelova věž, Moulin Rouge, Versailles – v Paříži se prostě nelze nudit. K tomu nakupování ve vyhlášených buticích nebo ochutnávání místních lahůdek, jako je foie gras, quiche nebo máslové croissanty s lahodnou kávou.  Pokud jde o naši nabídku atrakcí, nemohla by být jiná. Návštěva Louvru, po které hned následuje plavba po Seině. Dokonalý duet. V nejslavnějším evropském muzeu se nacházejí umělecká díla jako Mona Lisa, Venuše Milóská a další. Plavba po Seině je zase dokonalým způsobem, jak poznat město z jiné perspektivy. Cestou uvidíte mimo jiné Eiffelovu věž, Muzeum Orsay nebo katedrálu Notre-Dame.

Pohled na Eiffelovu věž v Paříži © Martyna Górna
Pohled na Eiffelovu věž v Paříži © Martyna Górna

Paříž je také ideální základnou pro výlet do Disneylandu. V doprovodu Disneyho postaviček se vrátíte do doby, kdy jste prožívali své dětské sny. Nechybí zde ani vzrušující atrakce, jako je například Space Mountain. Můžete se také plavit na lodi z Pirátů z Karibiku nebo si vyzkoušet, jaké to je být Indiana Jonesem. V další části parku se můžete setkat s procházejícími se princeznami. Den plný zábavy zakončí pohled, který všichni tak dobře známe – Disneyho hrad ve světle ohňostroje. Je to ideální příležitost, jak se podělit o vzpomínky s blízkou osobou a aspoň na chvíli se vrátit do bezstarostného dětství.

Stockholm

Celkem 53 mostů spojuje 14 ostrovů. Samotný Gamla Stan – historické centrum Stockholmu – zabírá 4 z nich. Při procházce touto čtvrtí míjíte řady starých budov natřených červenou, žlutou nebo oranžovou barvou. Po kanálech mezi ostrůvky neustále proplouvají trajekty a lodě – provoz je tu stejný jako na hlavní třídě. Při plavbě po stockholmském souostroví vytvářejí výhledy a klidná voda dokonalou kulisu pro vaše rozhovory a společně strávené chvíle.

Gamla Stan, Stockholm
Gamla Stan, Stockholm © shutterstock

V Muzeu ABBY uslyšíte Bennyho Anderssona hrát na klavír „naživo“. Ačkoli on sám ani nebude poblíž. Muzejní nástroj je totiž propojen s jeho domácím klavírem a rozezní se pokaždé, když se Benny rozhodne si zahrát. Poté, co se seznámíte s tímto fenoménem, měli byste se vydat na karaoke nebo do klubu a zatančit si na jejich populární písně. Využijte také příležitosti k návštěvě čtvrti Södermalm. Oblíbené kavárny, kluby a krámky stojí v blízkosti dřevěných domků – jedněch z nejstarších staveb v celém Stockholmu.

Nice

Hlavní město Azurového pobřeží je hojně navštěvováno umělci, turisty a milovníky luxusních butiků a vína. Když už tu budete, vyplatí se navštívit i okolní města, například Monako nebo Cannes. Vraťme se však do Nice. Toto prázdninové letovisko má co nabídnout v každém ročním období. Umělecké galerie, hotely, které jsou atrakcí samy o sobě, nebo historické centrum plné barevných starých měšťanských domů.

Ulice v Nice © Unsplash
Ulice v Nice © Unsplash

Projděte se po Anglické promenádě, navštivte přístav, kde vedle drahých jachet uvidíte tradiční rybářské lodě. Jedinečný výhled na okolí vám zaručí Zámecký vrch a Mont Boron. V rámci atrakcí doporučujeme také prohlídku Provence spojenou s ochutnávkou vína. Během jediného dne navštívíte vinici, olivovou plantáž, uvidíte vodopád nebo úchvatný výhled na Francouzskou riviéru z Gourdonu.

Dovolená jako dárek může mít samozřejmě mnoho podob. Další návrhy destinací a cestovních balíčků s ubytováním v nejrůznějších tematických kategoriích najdete po kliknutí na odkaz níže.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?