Ulice Edinburghu se mění na obrovskou otevřenou scénu, kde můžete cítit ducha svobody a kreativity. Nikdy nevíte, jakého umělce najdete za nejbližším rohem. Pokud si troufáte, můžete dokonce předvést i svůj talent.

Z hlavního města Skotska se začátkem srpna stává největší pouliční divadlo na světě. Během tří týdnů se zde setkávají umělci z různých zemí a předvádějí své dovednosti doslova všude. Jedna procházka vám tak zaručí vzrušující podívanou – od tanečních a iluzionistických představení až po slam poezii.

Victoria Street, Edinburgh
Victoria Street, Edinburgh © iStock

Pouliční divadlo. O co se jedná?

Festival pouličních divadel v Edinburghu se každý rok zaměřuje na různá amatérská a poloamatérská pouliční představení. Celá akce trvá téměř měsíc. Během této doby odehrají umělci z celého světa v různých částech města až desítky tisíc představení a centrum Edinburghu se tak promění ve scénu pro obyvatele i turisty.

Díky Festivalu pouličních divadel mohou umělci z celého světa předvést svůj talent. Této akce se může zúčastnit každý – ano, i vy! Stačí se zaregistrovat na stránkách pořadatelů festivalu a ulice Edinburghu se vám okamžitě otevřou. Můžete zahrát scénku, zpívat, tančit nebo předvést pantomimické či akrobatické představení. Výběr je jen na vás.

Intenzivně, ale podle plánu. Jak vypadá program festivalu?

Každý den můžete v ulicích Edinburghu zhlédnout desítky divadelních, cirkusových, pantomimických a tanečních představení a performance. Představení jsou obvykle krátká a trvají několik minut. Díky tomu se můžete rychle přesouvat z jednoho představení k druhému a sledovat mnoho zajímavých umělců.

Zajímavostí je, že pořadatelé festivalu předem připravují program, v němž přesně popisují, co a kde se bude dít. Lze si jej objednat v papírové nebo elektronické verzi. Upozorňujeme, že zahrnuje pouze umělce, kteří se zaregistrovali před zveřejněním programu. Během procházky ulicemi Edinburghu tedy můžete narazit na překvapení a představení, která v oficiálním programu nenajdete.

Festival pouličních divadel v Edinburghu
Festival pouličních divadel v Edinburghu © Wikipedia / Festival Fringe Society (CC BY-SA 3.0)

Umění dává svobodu. Čím je Festival pouličních divadel výjimečný?

Festival pouličních divadel v Edinburghu má především jedinečnou atmosféru. Po ulicích chodí davy lidí, místních i turistů, sledují umělce a různá představení a užívají si skvělé atmosféry. Pořadatelé festivalu mají jediný cíl – co největší otevřenost a dostupnost umění. Chtějí, aby každý mohl vystoupit na otevřené scéně Edinburghu, ale také aby každý mohl sledovat jedinečná představení. Pouliční představení jsou obvykle zdarma nebo za symbolický poplatek, což umožňuje volný přístup ke kultuře a umění pro každého, bez ohledu na sociální postavení nebo finanční prostředky.

Festival na předměstí. Jak vznikl Edinburgh Fringe Festival?

Všechno to začalo v roce 1947. Rakouský rodák Rudolf Bing uspořádal první ročník Mezinárodního festivalu v Edinburghu, jehož cílem bylo oživit skotskou kulturu po druhé světové válce. Osm divadel se v tomto prvním ročníku nekvalifikovalo. Herci a režiséři, kteří se akce nemohli zúčastnit, se však nehodlali vzdát a založili vlastní alternativní festival na předměstí. Kromě toho se některá představení pořádala i v hrabství Fife.

Z těchto dvou důvodů se tento neformální festival jmenoval The Fringe (nyní Edinburgh Fringe Festival), což znamená periferie. V pozdějších letech se představení přesunula výhradně do ulic Edinburghu, ale festival si zachoval svůj alternativní charakter. Dodnes na The Fringe není porota a pořadatelé neudělují žádné ceny.

Za zmínku stojí, že Mezinárodní festival v Edinburghu se také pořádá každý rok v srpnu. Účastní se ho nejlepší světoví umělci z oblasti hudby, divadla, opery a tance. Během akce se také pořádají různé výstavy, přednášky a workshopy.

Dress code pouličního divadla
Dress code pouličního divadla © Pexels

Dress code pouličního divadla. Jak se na festival připravit? Několik praktických tipů!

Oblečte se především ležérně a pohodlně, abyste mohli celý den chodit ulicemi města a sledovat různá představení. Skotské počasí může být vrtkavé i v srpnu, takže si s sebou vezměte pláštěnku nebo deštník. Nezapomeňte ani na hotovost. Umělci během festivalu Edinburgh Fringe Festival tradičně sbírají peníze za svá představení od návštěvníků.

Festival se pořádá v centru města – můžete ho tedy navštívit pěšky nebo na kole (stojany na kola najdete všude). Každý den v 10 hodin se můžete podívat na denní rozvrh představení v ulicích Edinburghu.

The Fringe
The Fringe © Wikipedia/Kim Traynor (CC BY-SA 3.0)

Pro nejstarší i nejmladší. Na co byste neměli zapomenout během festivalu?

Během festivalu se součástí představení může stát také publikum. Pouliční umělci vám za malý poplatek namalují také portrét, karikaturu, upletou náramek či náhrdelník nebo namalují obličej vašemu dítěti. Fringe je rodinná akce a děti jsou zde proto srdečně vítány. Nezapomínejte však, že dítě by mělo mít jmenovku s jménem a kontaktním číslem rodičů, zvláště pokud nemluví anglicky – může se hodit pro případ, že se ztratíte v davu.

Pořadatelé nezapomněli ani na ty, pro které může být hluk a davy velkou výzvou. Batohy a senzorické tašky si lze rezervovat a najdete v nich sluneční brýle, cestovní polštáře, fidget hračky a chrániče sluchu.

Pociťte svobodu, kterou vám může dát pouze umění

Festival pouličních divadel v Edinburghu 2023 probíhá od 4. do 28. srpna. Naplánujte si výlet do Skotska, určitě nebudete litovat… a kdo ví, třeba si tento zážitek zamilujete a za rok naplánujete vlastní představení!


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?