Secesní termální bazén, jeskynní lázně nebo třeba lázně ve stylu hammam pod zlatou kupolí. Vyberte si na víkend Maďarsko – čeká tu na vás více než 1 300 horkých pramenů, ideálních na podzimní nebo zimní dovolenou.

Jen v Budapešti se dnes nachází až 118 termálních pramenů a více než 50 městských lázní. Mnohé z nich se nacházejí v historických, bohatě zdobených secesních nebo novobarokních budovách. Maďarsko je ideální destinací, pokud si chcete prohřát tělo prochladlé od podzimního nebo zimního počasí. Poradíme vám, které maďarské lázně, bazény a wellness centra stojí za zvláštní pozornost.

Gellért
Gellért (c) Visit Hungary

Termální lázně a bazén Gellért (Budapešť)

Na konci mostu Svobody, již na budínské straně, se nacházejí slavné termální lázně Gellért. Za svou popularitu vděčí bohatě zdobeným budovám lázní a hotelu v secesním stylu. K jejich charakteristickým znakům patří obrovský strop ze skla a oceli, bohatě zdobené klenby, vitráže a sochy z rukou významných rakousko-uherských umělců. V lázeňských halách můžete obdivovat stěny pokryté starožitnou keramikou z porcelánky Zsolnay v Pécsi.

Bazén Gellért je ve své současné podobě v provozu od první světové války. Jako jeden z prvních se mohl pochlubit bazénem s mechanickým vlnobitím. Dnes se v termálních lázních Gellért s bazény a saunami baví mladí i staří, Maďaři i cizinci, a koupaly se zde dokonce i celebrity – například Richard Nixon, Jane Fonda nebo Ryan Gosling. Zdejší termální voda mimo jiné pomáhá při potížích s klouby.

Termální lázně Széchenyi
Termální lázně Széchenyi (c) Visit Hungary

Termální lázně Széchenyi (Budapešť)

V Budapešti se nachází také jeden z největších evropských termálních komplexů Széchenyi. Je zásobován vodou z druhého nejhlubšího vodního zdroje ve městě, pramene svatého Štěpána, a nachází se v srdci Městského parku. Nejstarší budova byla postavena v roce 1881 v novobarokním stylu a nejnovější, zastřešená výraznými kupolemi, v roce 1913 v secesním stylu. Dodnes zde můžete obdivovat složité mozaiky a novobarokní interiéry, a to již u vchodu.

Byly to první lázně otevřené na pešťské straně města a okamžitě si získaly velkou oblibu. Pozitivní účinky zdejší vody pocítí zejména lidé s problémy s klouby a páteří. Oceňují ji také hroši v místní zoo, protože její složení je podobné Nilu. Těšit se můžete na 18 bazénů, včetně bazénu s vodními proudy, který imituje horský potok. K lenivému odpočinku slouží bazénky s lavicemi, kde si můžete zahrát šachy.

Termy Szechenyi (c) Węgierska Agencja Turystyczna
Termy Szechenyi (c) Visit Hungary

Čekají tu na vás nejen bazény naplněné vodou o teplotě 27 až 34 °C. Széchenyi je proslulé také parními lázněmi, saunami a různými lázeňskými & wellness procedurami – včetně masáží a pivních koupelí – a aqua fitness. Od února do prosince se zde navíc každý víkend konají celonoční bazénové večírky SPArty! Pokud si chcete od relaxace ve vodě odpočinout, můžete navštívit nedaleké Muzeum výtvarného umění, hrad Vajdahunyad nebo zoologickou zahradu.

Turecké lázně (Eger)

Bez Turků by v Maďarsku neexistovala lázeňská kultura na takové úrovni, na jaké dnes je. To je dokonale patrné nejen v Budapešti, ale také ve 140 km vzdáleném Egeru. Právě zde najdete nejen rozsáhlé komplexy moderních termálních bazénů, ale také turecké lázně postavené pašou Arnautem, které jsou v provozu nepřetržitě od 16. století. Jejich poznávacím znamením je zlatá kupole stará více než 400 let. Můžete ale být klidní – ačkoli je původní, byla mnohokrát renovována.

Jeden den v Egeru postačí k tomu, abyste pochopili fenomén rituálů hammam. Kromě termálních lázní nebo sauny vás zde čekají tradiční pěnové koupele a turecký jablečný čaj. Při lenošení v osmistěnném bazénu se podívejte nahoru a obdivujte mozaikovou klenbu – údajně je obložena 200 000 pozlacenými kachličkami!

Turecké lázně (Eger)
Turecké lázně (Eger) (c) Visit Hungary

Hlavní atrakcí je zde originální turecký bazén (známý jako zrcadlový) pod zlatým stropem. K dispozici je také 5 dalších bazénů (včetně jednoho s horkou vodou o teplotě 38 °C), dále parní sauny a infračervené a aromaterapeutické kabiny.

V Egeru se nacházejí nejen historické turecké lázně, ale také moderní Termální lázně Eger v městském parku, které dobře poslouží rodinám s dětmi. Nezapomeňte také, že se nacházíte v hlavním městě vinařské oblasti a v Údolí krásné paní. Takže před nebo po návštěvě bazénů stojí za to navštívit i místní vinařství proslulá svými podzemními sklípky a chodbami.

Anniny lázně (Segedín)

Anniným lázním v Segedíně se přezdívá dvojče budapešťských Széchenyiho lázní. Ne nadarmo – více než 100 let stará novorenesanční budova, stejně jako ta v Pešti, zaujme svou zdobnou architekturou. Najdete zde bazény s termální vodou různých teplot – od 5 do téměř 38 °C. Na místě jsou k dispozici také různé druhy saun, včetně parní, finské, aroma, infračervené, které jsou doplněné o bazény se studenou vodou na ochlazení. Všechno se nachází pod střechou.

Anniny lázně (Segedín)
Anniny lázně (Segedín) (c) Visit Hungary

Vzhledem k absenci atrakcí, jako jsou venkovní bazény nebo skluzavky, je areál považován za termální lázně spíše pro dospělé a starší děti. Ti první ocení zejména polohu v centru města a také noční otevírací dobu s atmosférickým osvětlením. V pravém křídle více než 100 let staré památky se nachází termální část a v levém křídle část wellness.

Pokud plánujete návštěvu Segedína s dětmi, můžete se vydat také do druhého z místních termálních komplexů, do Aquapolis Napfényfürdő. Největší atrakcí je zde nejdelší skluzavka v Evropě o délce 30 m a dále je tu mnoho vnitřních i venkovních termálních bazénů.

Termální jezero (Hévíz)

V maďarském městě Hévíz se nachází největší termální jezero v Evropě o rozloze 4,4 hektaru. Můžete se v něm koupat pod širým nebem po celý rok. Je považováno za nejstarší známé termální koupaliště v zemi. Vzniklo sopečnou erupcí a údajně ho využívali již staří Římané před 2 000 lety. 

Jezioro termalne Hévíz (c) shutterstock
Termální jezero (Hévíz) (c) shutterstock

Teplota vody v této přírodní nádrži se v zimě pohybuje kolem 23-25 °C a v létě dosahuje až 36 °C. Zvláštností tohoto místa je skutečnost, že voda je v neustálém pohybu a během 72 hodin se sama zcela obmění. Koupající se to pociťují jako příjemnou masáž. Navíc na podzim a v zimě, když teplota vzduchu klesne, vzniká nad hladinou jezera v Evropě ojedinělý jev – oblak páry.

Nad jezerem byl vybudován komplex budov s charakteristickými vznosnými věžičkami. Na hladině se vznášejí lekníny, které jsou považovány za symbol tohoto místa. Hlavní vchod do areálu koupaliště střeží dva cherubíni, které na přelomu 19. a 20. století nechala vytvořit jedna z místních významných rodin.

Voda z kilometr hlubokého podzemního pramene je nejen příjemně teplá, ale má i léčivé účinky. Mimo jiné se používá k léčbě kloubních a pohybových potíží. Upozornění: koupání v tomto jezeře se nedoporučuje dětem mladším 12 let.

Jeskynní lázně (Miskolc)

Termální bazény a turecké lázně vám nestačí? Vydejte se do jeskynních lázní v Miskolci. Jedná se o přírodní koupaliště ve vápencových jeskyních, které během tisíců let vyhloubila voda. Zaplavte si v křišťálově čisté, teplé vodě z hloubi hor nebo se odreagujte v mělkých prohlubních. Podvodní proudy příjemně masírují tělo. Dobrodruzi se mohou jeskyněmi projet na loďce.

Jeskynní lázně (Miskolc)
Jeskynní lázně (Miskolc) (c) Visit Hungary

Komplex zahrnuje řadu přírodních bazénů různých velikostí, které jsou propojeny chodbami. Nejznámější z nich je Hvězdná síň – nejstarší a největší jeskynní bazén v Miskolci. Za pozornost stojí také betonová konstrukce vytvořená v brutalistickém stylu na vnější straně jeskyní, která svým tvarem připomíná mušli. U vchodu stojí za vidění také ruiny benediktinského kláštera z počátku 16. století.

V jeskyních se nacházejí také bazény pod širým nebem, kde se mohou bez omezení koupat lidé všech věkových kategorií včetně malých dětí. Ti nejmenší jistě ocení speciální mělký dětský bazén nebo koupaliště se skluzavkami. Dospělí mohou využít finskou, infračervenou a parní saunu s ochlazovacími vanami a také masáž kameny.

Na úpatí baziliky (Ostřihom)

Ostřihomská bazilika je jednou z největších v Evropě. Tyčí se nad městem a Dunajem, které můžete obdivovat z její vyhlídkové terasy. Po prohlídce tak ohromné budovy (tolik schodů!) je odpočinek v bazénu více než vítaný. Naštěstí jen kousek od baziliky se nachází bazénovo-termální komplex Aquasziget, čerstvě zrekonstruovaný v roce 2021.

Na úpatí baziliky (Ostřihom)
Na úpatí baziliky (Ostřihom) (c) shutterstock

V Aquaszigetu si odpočinete v deseti různých vnitřních i venkovních bazénech. Najděte si svůj vlastní způsob relaxace – ať už se ponoříte do vířivky, vypustíte adrenalin na tobogánu nebo si jen tak poležíte na sluncem zalité terase.

Ve wellness zóně najdete vše, co potřebujete k uklidnění svých smyslů: tematické sauny s animačními programy, různé masáže a senzorické sprchy. Zajímavostí je, že některé z wellness zón v Aquaszigetu jsou naturistické – z obavy o kvalitu ovzduší v saunách vás požádají, abyste si plavky vyměnili za čisté ručníky umístěné u vchodu.FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?