Ve vzduchu je cítit vzrušení. Do uší se dostávají útržky různojazyčných rozhovorů. S prvními tóny hudby se dav začíná vlnit. Z tisíců hrdel se ozývá křik. Začíná Sziget a s ním i párty léto v Budapešti.

96 metrů. Tak vysoko ční dvě nejvyšší budovy v Budapešti (včetně parlamentu) a je to maximum, které dovoluje zákon. Takže žádné mrakodrapy, ale architektura, která zaujme. Odehrává se zde tradiční velkoměstský život; Maďaři prodávají talismany, nabízejí tradiční guláš i výborné tokajské. Hlavní město Maďarska můžete poznat od A do Z doslova za pár dní.

Poleťte s námi na eurovíkend do Budapeště

Od tichých vinic až po parní lázně. Vynikajíci langoše z pouličního stánku. Monumentální památky podél cesty, které vrhají svůj stín na uhlazené ulice. Zákoutí na každém kroku přímo vybízejí k tomu, abyste se odklonili od určené trasy a ponořili se do města ještě více…

Přátelé k návštěvě Budapešti
Přátelé k návštěvě Budapešti © iStock

Pešť nebo Buda? Budapešť!

Pokud bychom nasedli do stroje času a vrátili se do roku 1873, mohli bychom navštívit dvě města oddělená řekou Dunaj. Budín a Pešť. Později se tato města spojila. Obyvatelé západní a východní části maďarského hlavního města se však dosud domnívají, že to „jejich“ je lepší než to druhé. Po několika dnech strávených v již „ucelené“ Budapešti můžete jasně rozpoznat, že někdejší Buda je tou klidnou částí, která mnohem více odráží historickou a melancholickou atmosféru. Na druhé straně Pešť nabízí řadu restaurací se skvělým jídlem, včetně výborné maďarské kuchyně a langošů se smetanou a sýrem, vináren s typickým tokajským a množství vyhlášených tanečních klubů. Jinými slovy, právě v Pešti se odehrává klasický velkoměstský život.

Sziget – jeden z největších hudebních festivalů v Evropě

Vítá vás ocelový železniční most K-híd. Jindy působivý spíše šedivě, ale dnes je plný barev. Stuhy na něm připevněné se jemně chvějí ve větru. Od pevniny vás dělí necelých sto metrů. A je to tady – Ostrov svobody v zeleni Óbudai-sziget. Během šesti srpnových dnů a nocí ho navštíví více než půl milionu lidí z celého světa. Tady, téměř v srdci Budapešti, se od 10. do 15. srpna nachází epicentrum festivalového vesmíru. Festival Sziget – největší hudební a umělecká akce v Evropě. Vládne zde láska, svoboda a umění. S mapou v ruce si můžete naplánovat co a kdy uvidíte, kam pojedete a který koncert si dáte živě. Je z čeho vybírat. Sziget však nabízí také umělecké workshopy a různá jiná představení.

Návštěvnice festivalu Sziget
Návštěvnice festivalu Sziget © iStock

Hlavní pódium, kde v posledních letech vystoupili Ed Sheeran, Dua Lípa nebo Lana Del Rey, je opravdu působivé. Letos se na něm představí Billie Eilish a Florence + The Machine. Člověk by přivítal možnost být na více místech najednou. Vždyť během necelého jednoho týdne zde vystoupí až 1000 různých umělců na 60 různých místech. Je léto, slunce pálí, uši jsou plné hudby a kolem vysmátí lidé z celého světa. Máte pocit, že právě teď žijete naplno. Hledáte odpočinek, a tak si vyberete nejprve stín stromů a poté pláž s jemným zlatavým pískem…

Atletický šampionát v roce 2023

2 000 sportovců z 200 zemí světa. Ve dnech 19. až 27. srpna se všichni sejdou v Budapešti, kde se zúčastní 19. mistrovství světa v atletice. Jedná se o jedinečnou událost, protože akci takového rangu organizuje země ze střední a východní Evropy poprvé v historii. Zájem o organizaci mělo i africké Nairobi, Budapešť však vyložila na stůl vyšší karty. Maskotem letošního mistrovství světa v atletice bude ovce šrouborohá (racka) jménem „Youhoo“. Jedná se o typické maďarské plemeno s ostrými zkroucenými rohy. Vybrali ho proto, že oblast, kde stojí stadion (dějiště šampionátu), bylo před staletími pastvinou těchto zvířat.

Jak se dostanete na stadion, který hostí tuto atletickou slávu? Nasedněte na autobus 107, který vás odveze téměř k národnímu atletickému centru Nemzeti Atlétikai Központ. Jeho moderní podoba se vyjímá nad čtvrtí Ferencváros na Dunaji. Zdejší stadion pojme více než 37 000 lidí. Zkontrolujte si, zda máte vstupenky. Byla by přece škoda nevyužít místo pod charakteristickou markýzovou střechou.

Běžci
Běžci © iStock

Přijeli jste na místo. Zajímají vás zejména sprinty, skoky do dálky, skoky o tyči a překážkové běhy. Vaši sousedé hlasitě diskutují o tom, že jsou zde proto, aby sledovali hod kladivem a hod diskem. Na běžeckém oválu a na trávníku se objevují atleti. Na obrazovkách vidíte jejich tváře. Jsou mezi nimi světové atletické hvězdy. Sledujete nástupce Usaina Bolta Erriyona Knightona, několikanásobnou šampionku Elaine Thompson-Herahovou nebo novou královnu atletiky Sydney McLaughlinovou. Na zlomek vteřiny nastane ticho. Přeruší jej až ostrý výstřel. První běh odstartoval.

SPA pro tělo i duši

Jen v Budapešti jich je více než 100. Gellerta a Szehenyi mezi sebou stále soupeří o pomyslné prvenství. Parní lázně jsou nepochybně charakteristickými místy maďarského hlavního města. Místním obyvatelům i turistům však neposkytují pouze možnost relaxace. Jejich voda má zdraví prospěšné účinky. Můžete si ji užít ve vnitřních i venkovních bazénech termálních lázní.

Nic se ale nemá přehánět. Pobyt v léčivé vodě by neměl trvat více než 20 minut. Gellertovy lázně působí zvláštním vizuálním dojmem, jejich interiér vypadá jako pařížská umělecká galerie. Stěny jsou bohatě zdobeny četnými mozaikami. Budete se cítit jako ve starověkých orientálních lázních, které navštěvovali nejbohatší obyvatelé města.

Dívka v budapešťském metru
Dívka v budapešťském metru © iStock

Metro staré jako… Evropa

127 let. To je věk linky M1 budapešťského metra. Tato linka byla jako první na světě plně elektrifikována. Od roku 2002 je na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO. Určitě se vydejte na reprezentační budapešťskou třídu Andrassy ut. Na místní stanici metra nastoupíte do historických žlutých vozů směřujících na stanici Hosk tere. Jedná se o nejkrásnější stanici metra v Budapešti, jejíž podzemní interiér je tvořen bílou a zelenou mozaikou. Atmosféru dotváří dřevěné pokladny doslova z jiné doby. Zapůsobí i zdvořilost místních revizorů lístků, oblečených v tradičních historických kostýmech. Jdeme dál?

Oáza v centru

Srpnové prázdniny v Budapešti pomalu končí. Festivalový ruch utichl, z ulic zmizely zbytky ohňostrojů a vám se opět vrátil hlas. Vaše nohy vás již zavedly na hrad Budavári Palota a také do parlamentu – Országházu. Za sebou máte i prohlídku kostela svatého Matěje a Gellértových lázní se secesní výzdobou. Nastává ideální čas k odpočinku ve stylu Budapešťanů. Z krásného, ale přeplněného centra se vydáte k přírodním zákoutím Dunaje. Během procházky se přesvědčíte, že v případě maďarského hlavního města není divoká příroda v centru jen prázdným pojmem. Po zátoce Haros se můžete pohybovat veřejnou dopravou. Zpočátku budete putovat po dobře značených turistických stezkách. Můžete se ale toulat i bez mapy a zjevného plánu.

Na březích Dunaje a na blízkém ostrově můžete obdivovat lužní les. Je divoký a svěže zelený. Na každém kroku narazíte na stromy s ohlodanou kůrou. Ano, žijí zde bobři. Podívejte se pozorně, možná je uvidíte ve vodě. Uvolníte napětí, zhluboka se nadechnete a vystavíte tvář slunci. Máte dojem, že město zůstalo daleko za vámi, ačkoli z dálky uslyšíte jeho šum. Vydáte se na sever a projedete kolem rybářského klubu ze šedesátých let minulého století. O kousek dále jsou dvě místa, která jsou známá smaženými rybami a langoši – oblíbeným pouličním jídlem v Budapešti. Vyplatí se podlehnout jejich vůni a ochutnat tyto plážové speciality. S novou energií se pohnete dál. U budov bývalé továrny na výrobu šumivého vína Törley se ve vás probudí duch urbexového průzkumníka. A když se bude blížit západ slunce, vydáte se pěšky podél řeky směrem do centra. Zítra vás čekají další úžasná místa.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?