karnawal 2020 featured.jpg

Celé město tančí. Je oděno do třpytivých flitrů, barevného peří a masek. Během karnevalu zde život plyne v rytmu samby.

Jsou karnevaly pouze v Riu de Janeiru? Určitě stojí za to navštívit největší, nejbarevnější a nejhlučnější party na světě v Brazílii, ale… Bližší, a tedy i kratší a levnější výlet na Tenerife nebo do Benátek vás rovněž dostane do rytmu hudby a prostoupí vás zde karnevalový duch. Přečtěte si, kdy se vydat do Ria, Santa Cruz de Tenerife nebo Benátek a jaké atrakce vás tam čekají v karnevalové sezóně 2024.

Karneval v Riu de Janeiru
Karneval v Riu de Janeiru © Emanuel Tadeu on Pexels

Karneval v Riu de Janeiru

Rio de Janeiro se brzy oděje do flitrů a peří a jeho ulice ožijí tóny samby a zábavy. Karneval v Riu se bude konat od 9. do 17. února 2024. Od roku 1840, kdy Portugalci v Riu poprvé uspořádali maškarní karneval „Entrudo“ s polkou a valčíkem místo samby, se karneval koná týden před tzv. Popeleční středou, která v katolické církvi zvěstuje začátek půstu. Samotný název akce „carnival“ pochází ze slov „carne“ a „vale“ a znamená loučení se s masem.

Epicentrem karnevalu v Riu s extravagantním a živým průvodem samby je Sambodrome. Jedná se o obrovskou betonovou stavbu dlouhou 700 metrů s tribunami pro diváky po obou stranách třídy Marquês de Sapucaí. Pojme až 90 000 lidí! Na akci na Sambodromu se prodávají vstupenky. Vstupenky v roce 2024 stojí – v závislosti na typu místa – od 24 dolarů za nečíslovaná místa a místa k stání až po 794 dolarů za možnost vstupu do VIP zóny. Pamatujte, že nejrychleji se prodávají vstupenky na neděli a pondělí, které vykupují hlavně sami Brazilci. Ani v ostatních dnech karnevalového týdne však není o atrakce nouze a jsou i o něco klidnější.

Sambodrom
Sambodrom © iStock

Brazilský karneval – nejen na Sambodromu…

Karneval v Riu je bezpochyby největší, nejbarevnější, nejhlučnější a nejveselejší podívanou na světě a nejdůležitější událostí v brazilském kulturním kalendáři. Přestože jeho hlavní atrakcí jsou průvody na Sambodromu, „el carnaval“ není jen o obdivování tance na akcích se vstupným. Je to také příležitost pobavit se a vyzkoušet si sambu během pouličních večírků, které festival doprovázejí. A město během festivalu opravdu nespí! Vydejte se na bezplatné pouliční party pořádané tanečními školami a kapelami. Je jich více než 300! Ve čtvrti Cinelândia si zatančíte na hudbu ze 40.-60. let 20. století. A na Avenida Rio Branco vystupuje nejstarší pouliční kapela v Riu, Cordao do Bola Preta.

Karneval v Riu de Janeiru – odpočinek na pláži

Mezi přehlídkami samby a pouličními party v Riu de Janeiru můžete relaxovat na pláži. K nejkrásnějším plážím v Riu patří nejen slavná a zábavy plná Copacabana a sousední Leme, ale také Ipanema s vysokými vlnami pro windsurfaře. Klidnější, ale stejně velkolepá je pláž Barra da Tijuca, nebo prostě Barra, která se táhne v délce téměř 18 kilometrů! K této fenomenální laguně se dostanete nejen autem, ale také autobusem a metrem. Klid a pohodu bez nárazových větrů typických pro tuto část Brazílie najdete na pláži Vermelha – známé jako červená pláž (to kvůli narůžovělému odstínu písku).

Karneval na Tenerife

Karneval v Santa Cruz de Tenerife je druhým největším karnevalem na světě – hned po Riu de Janeiru. Díky své přátelské a bezpečné atmosféře pouličních zábav a průvodů je také mnohými považován za nejlepší akci svého druhu. Bezpochyby je také nejdelší – v roce 2024 začnou první atrakce již 12. ledna! Pokud si nechcete brát dlouhou dovolenou a utratit majlant za letenku do Brazílie, Tenerife je ideální volbou, jak na vlastní kůži pocítit karnevalovou atmosféru. První den tenerifských karnevalových oslav se koná slavnostní zahájení a začíná volba královny tohoto karnevalu ve třech věkových kategoriích. Hlavní akce jsou však naplánovány o něco později. Zahajovací průvod karnevalu se uskuteční 9. února a Coso de Carnival, což je největší karnevalový průvod v Santa Cruz de Tenerife, 13. února. Posledně jmenované datum je natolik významné, že tento den byl na Tenerife vyhlášen státním svátkem.

Tenerife
Tenerife © iStock

Karneval na Tenerife je ze všech karnevalů, které se ve Španělsku slaví, nejvíce „brazilský“. To znamená jediné – je hlučný, veselý, barevný a roztančený. Účastníci průvodů se po vzoru těch v Riu de Janeiru oblékají do peří a třpytivých a nápadných kostýmů. Tématem karnevalu na Tenerife v roce 2024 je svět televize. Další zajímavou akcí je tzv. sardinkový pohřeb, což je maškarní průvod před půstem. Účastníci se v rámci smutku za nebohou sardinku oblékají do černého.

Tenerife – nejen karnevalové atrakce

Tenerife je ideálním místem, kde můžete spojit zábavu v rytmu karnevalové hudby s dovolenou plnou slunce, na kterou si v České republice budete muset počkat o něco déle. Můžete si zde užít aktivní odpočinek, například túru soutěskou Masca nebo výšlap na nejvyšší španělskou sopku Teide a surfování v tzv. oblasti Las Americas zahrnující pláže Troy, Las Cuevitas, Del Bobo nebo Playa Honda. Pokud po nočním šílenství zatoužíte po klidu a pohodě, můžete si zalenošit na některé z pláží v oblasti Santa Cruz de Tenerife, jako je Las Teresitas s palmami, Bollullo s černým sopečným pískem nebo odlehlá Las Gaviotas. Místní speciality můžete ochutnat také v hospůdkách na náměstí Plaza de España.

Karneval v Benátkách

Historie benátského karnevalu je velmi dlouhá, neboť sahá do 15. až 14. století a možná ještě dále. Největší popularitu si však získal v 17. století. Pohnuté dějiny způsobily, že po dlouhou dobu byl maškarní karneval v Benátkách zakázán (je těžké si to vůbec představit – Benátky bez karnevalových masek?) – až do roku 1979, kdy byla tato krásná tradice nadobro obnovena. V příštím roce karnevalové veselí v Benátkách začne 8. února a potrvá do 13. února.

Wenecja w czasie karnawału © iStock
Wenecja w czasie karnawału © iStock

Charakteristickým rysem šílenství před postní dobou, které panuje ve městě na Canal Grande, jsou především neobyčejně krásné masky, skutečná umělecká díla. Zvažte, zda si jednu z nich nekoupíte jako suvenýr z cesty. Když si k tomu přidáte vhodný kostým (každý rok má karneval jiné téma), můžete splynout s jásajícím davem shromážděným na náměstí svatého Marka. To je totiž nejdůležitějším a hlavním dějištěm akcí, které se během benátského karnevalu konají. Z nich nejznámější tradicí je tzv. Let anděla, který oficiálně zahajuje karnevalové veselí. Během něj se konají plesy, vystoupení, pouliční show, divadelní představení, průvody nebo slavnostní jízdy na gondolách.

Koncerty

Během karnevalu se hudba stává univerzálním jazykem, způsobem, jak se vyjádřit a navázat kontakt s lidmi – i beze slov. Pokud po karnevalovém veselí zatoužíte po dalších hudebních zážitcích, zajděte na koncert! Zažijete energickou atmosféru koncertů zahraničních umělců, na které si můžete zakoupit vstupenky na eSky.cz. Ponořte se do hudebních zážitků a dodejte svým cestám další dávku vzrušení.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?