Mezinárodní cestování se s příchodem nízkonákladových dopravců stalo mnohem dostupnější a levnější. Ještě stále však existují místa, která byla léta považována za velmi drahá. Máme pro vás pár tipů, jak naplánovat výlet chytře a v rámci vašeho rozpočtu.

Dnes blíže prozkoumáme dvě destinace – Island a Maledivy, i když většinu těchto tipů samozřejmě využijete i v případě jiných destinací. Podívejte se na naše tipy!

Pokud chcete dostávat denní dávku cestovatelské inspirace a cestovatelských tipů bez zbytečného utrácení – sledujte eSky na Instagramu. Naše dosavadní tipy a nápady najdete ve vybraných příbězích. Doporučujeme také využít aplikace eSky, díky níž získáte přístup k nejvýhodnějším cenovým nabídkám a nejdůležitějším informacím o vaší cestě na jednom místě.

Off-road, Island
Off-road, Island © iStock

Země elfů za skvělou cenu

Island již léta patří mezi nejdražší země světa. Hotely v Reykjavíku mohou být až o několik desítek procent dražší než v jiných skandinávských metropolích, nemluvě o cenách v restauracích. Ty mohou překročit evropský průměr téměř o polovinu. Alkohol je také velmi drahý. Jak tedy navštívit Island a nepřijít o spoustu peněz?

Camping, Island
Camping, Island © iStock

Naštěstí existuje několik způsobů, jak Island levně prozkoumat. Kempování je stále populárnější. Síť míst na kempování se neustále rozrůstá, jsou dobře zařízená a nesrovnatelně levnější než hotely nebo hostely. Nezapomínejte, že Island leží na hranici polárního kruhu a spaní ve stanu mimo letní období může být poněkud svérázným zážitkem. Sílu islandské přírody je cítit od prvních okamžiků na ostrově, takže musíte rychle reagovat na měnící se podmínky.

Krovni šator, Island
Krovni šator, Island © iStock

Stopování je nejlevnější způsob cestování po Islandu. Islanďané mluví výborně anglicky a rádi vás svezou. Nevýhodou je bezesporu omezený silniční provoz a cestování většinou pouze po hlavních tazích. Všechny ostatní způsoby cestování po ostrově, tedy pronájem auta, autobusy a vnitrostátní lety, budou pro průměrného turistu poměrně drahé. Za zvážení stojí možnost zapůjčení terénního auta se střešním stanem. Cena může zpočátku bolet vaši peněženku, ale toto řešení přináší mnoho výhod. Nemusíte si rezervovat ubytování a stravovat se v drahých restauracích. Během objevování měst se vyplatí hledat parkovací místa v levnější zóně P3, která je označená modře.

Topli izvori na Islandu
Horké prameny, Island © shutterstock

Terénní vozy jsou často vybaveny polní kuchyní pro vlastní stravování. Pokud chcete vařit sami, doporučujeme zajít do nejlevnějších obchodních řetězců Bonus a Kronan. Nemusíte kupovat balenou vodu. Voda na Islandu je jednou z nejčistších na světě a je dostatečně studená, aby se dala pít přímo z kohoutku. V Reykjavíku se vyplatí přihlásit se na bezplatnou prohlídku města v rámci Free Walking Tour. Pěší túry po hlavním městě se pořádají pravidelně a jsou velmi oblíbené. Není žádným tajemstvím, že za návštěvu hlavní atrakce Islandu s horkými prameny se často platí poplatek. Na ostrově se vyplatí hledat volná místa tohoto typu, např. Fosslaug nebo Guðrúnarlaug. Mimo sezónu v nich často panuje velmi komorní atmosféra.

Check the flight and accommodation offers in Iceland

Rajské Maledivy dostupné pro každého

Před několika lety byly Maledivy prázdninovou destinací výhradně pro bohaté. Situace se změnila s rozvojem sítě leteckých spojení, nových médií a popularizace levných způsobů cestování. Průlomová byla i změna předpisů, která na místních ostrovech umožnila otevření penzionů. Maledivy jsou fascinující zemí, kterou lze prozkoumat s rozumným cestovním rozpočtem. Vyplatí se naplánovat si výlet na souostroví a do ostrovního státu na vlastní pěst a nevyužít nabídky cestovních kanceláří, které si za tento typ dovolené účtují od několika do několika desítek tisíc korun. Upozornění na cenu u nejlevnějších letů bude dobrým způsobem, jak naplánovat cestu za rozumnou cenu. Díky této možnosti vám neuniknou pravidelné akce a budete vždy informováni o měnících se cenách vstupenek. Vyplatí se hledat levnější přestupní lety a ušetřené peníze utratit za objevování kouzel ostrovního ráje.

Trajekt na Maledivách
Trajekt na Maledivách © iStock

Smart travelling se v případě Malediv vyplatí aktivovat po přistání na letišti Velana. Turisté mířící do centra nejčastěji využívají taxi, i když levnější variantou jsou běžné trajekty. Během cesty na Maledivy navštivte několik ostrovů, které leží v těsné blízkosti, abyste ušetřili čas a udrželi rozpočet pod kontrolou. Před využitím služeb se ujistěte, že konečná cena zahrnuje daně. Mezi ostrovany je běžnou praxí, že si k cenám služeb nebo jídel připočítávají další poplatky. Seznam je dlouhý – od nákladů na letištní dopravu přes ekologický poplatek až další poplatky k hotelovým službám.

Relax, Maledivy
Relax, Maledivy © iStock

Na ostrovech jsou oblíbené tři druhy ubytování: resorty, cruisery s kajutami a penziony. Třetí možnost je cenově nejvýhodnější a často má nejblíže k místnímu folklóru a tradicím. V mnoha ohledech je cestování po Maledivách s omezeným rozpočtem mnohem lepší než pobyt v některém z luxusních resortů. Přepychové prázdninové resorty jsou často budovány na soukromých ostrovech a izolovány od zbytku země, což omezuje možnost proniknout do atmosféry ulic nebo pozorovat život obyvatel na Maledivách.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?