Emilia-Romagna, oblíbené místo mnoha renesančních umělců, včetně Leonarda da Vinciho, inspirovalo návštěvníky již od nepaměti. Krásný italský region je také domovem mnoha kulinářských specialit, včetně těstovin, jako jsou tagliatelle, tortellini a ravioli, které jsou známé po celém světě a šumivého vína Lambrusco, parmazánu, balzamikového octa a parmské šunky.

Region Emilia-Romagna se může pochlubit těmi nejkrásnějšími italskými městy a vesnicemi, které jsou obklopeny písečnými plážemi a četnými místy pro odpočinek. Od kulturních památek Bologne po klidné pobřeží Rimini, vychutnávejte si teplé, lákavé teplé odstíny středověkých měst a obdivujte italskou destinaci, která má něco pro každého.

Bolonia, the city centre © iStock
Bolonia, the city centre © iStock

Poklidná Bologna

Bologna je město, které vás navzdory své relativně velké rozloze okouzlí útulnou atmosférou. Téměř všechny budovy v hlavním městě Emilia-Romagna zdobí odstíny pálené cihly, které vás budou vřele vítat na každém kroku. Možná to bude také neodolatelná vůně místních pokrmů, jako jsou lasagne a tagliatelle con ragù alla bolognese, díky nimž se budete cítit jako doma. Obyvatelé Bologne, kteří jsou proslulí svou přívětivostí a město, které se nachází mezi dvěma poklidnými řekami Reno a Savena, vám zaručí dokonalý odpočinek.

Bolonia, the Basilica of San Petronio © iStock
Bolonia, the Basilica of San Petronio © iStock

Ve městě je co obdivovat! Věž Asinelli a svatyně Madonna di San Luca nabízejí nádherná panoramata na celé město a okolní kopce Emiliánských Apenin. Během procházky si vychutnejte nádherné arkády prozářeny poledním sluncem – jejich celková délka je až 53 kilometrů! — včetně kultovní Corte Isolani, dřevěné Via Marsala a Piazza Maggiore, kde si také můžete prohlédnout baziliku San Petronio, radnici Palazzo del Comune a slavnou Neptunovu fontánu.

Piazza Santo Stefano a Via Zamboni jsou mladistvým bijícím srdcem tohoto starověkého města, ale podívejte se také do Museo della Storia, kde se dozvíte více o středověké historii města. Pokud budete mít po všech těchto úžasných procházkách chuť na něco k jídlu, zamiřte do Mercato di Mezzo. Tento trh se nachází v budově bývalé nemocnice. Můžete si zde zakoupit čerstvé místní produkty přímo od farmářů, pekařů a řemeslníků. Večer si vychutnejte poklidnou procházku po horském městečku Brisighella, které v Bologni bylo zvoleno jako nejlepší místo pro život.

Modena, the City Hall © iStock
Modena, the City Hall © iStock

Luxusní Modena

Přestože je Modena známá jako domov balzamikového octa, v tomto městě vás čekají pouze ty nejsladší zážitky! Vydejte se na náměstí Piazza Grande, kde můžete navštívit krásnou katedrálu v Modeně, nebo na náměstí Piazza XX Settembre, kde si můžete v klidu vychutnat šálek kávy nebo vynikající těstoviny. Místní speciality najdete také na trhu Mercato Albinelli, kde na vás čeká celá řada zajímavých věcí, vůní a chutí. Pokud milujete spontánní toulky městem bez konkrétního cíle, začněte své dobrodružství na Via Emilio Centro. Můžete zamířit do jedné z mnoha bočních uliček a objevit historické kostely, fasády budov s dřevěnými okenicemi a romantická náměstí. Podobně jako v Bologni musíte navštívit arkády v Modeně – zkuste Via Luigi – a nezapomeňte na Palazzo Ducale, jeden z hlavních symbolů města.

Modena, the city centre © iStock
Modena, the city centre © iStock

Nenechte si ujít příležitost a ochutnejte aceto balsamico di Modena, proslulý balzamikový ocet z Modeny. Pro více informací o tomto světoznámém produktu se vydejte do malého městečka San Donnino, kde se můžete seznámit s historií této speciality a podívat se, jak se vyrábí – na výrobu pouze 1 litru tohoto „tekutého černého zlata“ je potřeba až 145 kilogramů hroznů.

Dalším známým exportním artiklem Modeny je Ferrari spolu s Maserati a Lamborghini. Ve městě uvidíte spoustu luxusních aut, vřele doporučujeme také navštívit moderní výstaviště, kde o nejrychlejších sportovních vozech světa zjistíte více informací. Pokud si budete od aut chtít odpočinout, můžete navštívit malé městečko Nonantola, asi 20 kilometrů od Modeny. Je proslulé benediktinským klášterem, románskou katedrálou a klidnou atmosférou provinční Itálie.

Levizzano Rangone, the village near Modena © iStock
Levizzano Rangone, the village near Modena © iStock

Ravenna – město s nejkrásnějšími mozaikami

Nachází se 10 kilometrů od pobřeží Jaderského moře. Ravenna není typickou oblíbenou turistickou destinací, kterou v regionu Emilia-Romagna navštěvují tisíce turistů. Ravenna možná není tak známá jako Bologna nebo Modena, je však proslulá díky dokonale zachovalým byzantským mozaikám. Najdete je v bazilice San Vitale z 6. století, mausoleu Galla Placidia (dcery Theodosiuse Velikého) a Battistero Neoniano.

Nevynechejte ani památky jako bazilika Sant Apollinare Nuovo a hrobku Dante Alighieriho z 15. století. Cestou na Piazza del Popolo, hlavní náměstí města, najdete celou řadu rušných restaurací. Místní speciality v Ravenně a v tržnici Mercato Coperto vám umožní poznat město do hloubky. Pokud chcete ochutnat něco jedinečného, vyzkoušejte zuppa di rane – žabí polévku. Můžete zde také ochutnat vynikající mořské plody a ryby.

Piazza del Popolo in Ravenna © iStock
Piazza del Popolo in Ravenna © iStock

Spojte návštěvu tohoto bývalého hlavního města západní Byzantské říše s línými dny strávenými na plážích Jaderského moře. Nedaleká letoviska Lido Adriano, Lido di Dante, Casal Borsetti a Lido degli Estensi jsou jako stvořena pro odpočinek. Rodiny a milovníky adrenalinu okouzlí také příměstský zábavní park Mirabilandia. Milovníky aktivní dovolené potěší několik kilometrů dlouhé cyklostezky v Ravenně. Díky všem památkám a atrakcím je Ravenna opravdovým rájem pro ty, kteří chtějí během dovolené propojit poznávání různých měst s odpočinkem.

The mosaics in the Basilica of San Vitale in Ravenna © iStock
The mosaics in the Basilica of San Vitale in Ravenna © iStock

Starověké Rimini

Rimini, známé jako prázdninové hlavní město Itálie, je kouzelné. Dříve známé jako Ariminium bylo jedním z nejdůležitějších měst Římské říše. Dnes se hudba a ruch návštěvníků ozývají městem ve dne i v noci. Nejen místní obyvatele, ale i turisty z celé Evropy lákají několik kilometrů široké pláže na Jadranu. Rimini je jako stvořené pro milovníky pláží všech věkových kategorií, ať už jsou to mladí lidé hledající zábavu, důchodci vyhřívající se na slunci nebo děti hrající si v písku.

Je to také oblíbená destinace italských celebrit, takže zde můžete potkat jednoho nebo dva paparazzi! Pokud plánujete během svého pobytu v Emilia-Romagna odpočinek u moře, nezapomínejte, že na většinu pláží se platí vstupné. Jedinou výjimkou je pláž u 55 metrů vysokého vyhlídkového kolotoče La Ruota Panoramica v historické čtvrti Borgo San Giuliano.

The Bridge of Tiberius in Rimini © iStock
The Bridge of Tiberius in Rimini © iStock

Rimini je známé svými vynikajícími rybami a mořskými plody každého tvaru a v každé podobě. Vychutnejte si smažené fritto misto nebo škeble s těstovinami v linguine alle vongole. Slavná piadina je placka z pšeničné mouky plněná studeným masem a sýrem a bude dokonalou polední svačinkou. Během dne vás v historickém centru města čeká spousta antických památek. Patří mezi ně pískovcový Tiberiův most, římský amfiteátr a L’arco di Augusto, údajně nejstarší vítězný oblouk v Itálii.

Skvělé nákupy si vychutnáte v buticích na Piazza Cavour a Piazza Tre Martiri. Od davů si naopak můžete odpočinout v malebných městech na kopcích v údolí Valmarecchia, jako jsou San Leo a Pennabilli. Pro zajímavost – právě tyto krajiny si můžete prohlédnout na pozadí slavného obrazu Mony Lisy Leonarda da Vinciho! Pokud milujete večírky, Rimini je město, které nikdy nespí! Jeho centrum je plné klubů a barů s živou hudbou, zatímco pláž se v noci mění na taneční parket, což je zárukou nezapomenutelných zážitků.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?