Každý ví, že k rybě se skvěle hodí bílé víno, ale ne každý ví, že Francie je jako stvořená pro milovníky kempování. Více než 10000 kilometrů dálnic, přístup k moři, oceánu a dvěma horským pásmům v kombinaci s velkou svobodou pohybu činí z výletu na čtyř kolech nezapomenutelný zážitek!

Země, kde se řidiči obytných vozů budou cítit jako ryby ve vodě

Divoké kempování ve Francii je nejen vítáno, ale také legálně povoleno, například se souhlasem místních vládních úřadů na školních hřištích nebo často na soukromých pozemcích místních obyvatel. Parkoviště mají skvělou polohu, takže klidně můžete zaparkovat přímo v centrech měst, v blízkosti sjezdovek, hlavních památek i nejvýznamnějších atrakcí této země. Přečtěte si tento článek až do konce a pochopíte, že kempování u břehu jezera, na pláži nebo u hradeb středověkých pevností je ve Francii velice snadné a bude také zárukou nezapomenutelné dovolené.

Obytný voz na poli levandule v Provence
Obytný voz na poli levandule v Provence © shutterstock

Jet obytným vozem do Francie nebo si jej pronajmout na místě?

Je třeba vzít v úvahu náklady na zpáteční cestu (včetně případných dopravních přestupků), amortizaci vozidla, snížení jeho hodnoty a čas strávený za volantem. Z Prahy do Paříže je to 1030 km, což znamená průměrnou zpáteční cenu paliva 3240 Kč. Dalších přibližně 932 Kč – 1405 Kč stojí mýtné. Zpáteční cesta trvá 12 hodin nepřetržité jízdy. Náklady na pronájem středně velkého obytného vozu ve Francii se aktuálně pohybují od 65 do 100 € za noc a od 85 do 145 € za noc u větších vozů.

Obytný vůz ve Francii – vše, co musíte vědět

Před zahájením výletu se musíte obeznámit s výškou a celkovou hmotností svého vozidla a tyto údaje si bude nejlepší zapsat do telefonu a uložit – budou se hodit během jízdy a sledování dopravních značek. Nezapomeňte sledovat také aktuální pravidla pro kempování ve volné přírodě na stránce www.rural-camping.com.

Dopravní pravidla

Nejvyšší povolená rychlost pro obytné vozy na francouzských dálnicích je 130 km/h a na rychlostních silnicích 110 km/h. Pokud však máte řidičský průkaz méně než 3 roky nebo máte výrazně omezenou viditelnost při řízení, klesá maximální rychlost na dálnicích na 110 km/h a na rychlostních silnicích na 100 km/h. V obcích je maximální povolená rychlost 30 km/h, mimo ně 80 nebo 90 km/h podle druhu silnice. Pokud váš obytný vůz váží více než 3500 kg, budete potřebovat sadu rychlostních nálepek na zadní část vozidla a nemůžete jet tak rychle. Maximální povolená rychlost mimo obec je 80 km/h, pro rychlostní silnice 100 km/h a pro dálnice 110 km/h.

Večeře s výhledem na moře
Večeře s výhledem na moře © Rdne Stock Project on pexels.com

Svodidla, která omezují výšku na vjezdech do některých tunelů, viaduktů nebo podzemních parkovišť, jsou překážkou, kterou dobře znají všichni řidiči obytných vozů. Pozor si musíte dávat také na nízkoemisní zóny (např. v centru Paříže), kde za jízdu vozem s dieselovým motorem hrozí vysoká pokuta.

Nocování v obytném voze

Parkoviště nebo místa pro obytné vozy ve Francii najdete v mobilní aplikaci Campercontact. Ve Francii však můžete přespat kdekoli, kde můžete zaparkovat své auto. Během výletu máte tyto možnosti ubytování:

  1. Aires – aire de service, plně vybavená a oblíbená bezplatná i placená parkoviště pro obytné vozy. Najdete zde vše od sprch, přes elektřinu, až po bazény. V Aires můžete obvykle zůstat 48 hodin.
  2. Městské a soukromé kempy
  3. France Passion – rozhodně nejzajímavější druh ubytování. Nabízejí jej majitelé farem a vinic výměnou za prodej svých produktů a propagaci služeb (všechno je, samozřejmě, dobrovolné). K dispozici je bezplatná aplikace, díky níž snadno najdete ubytování zdarma.

Dopravní značky s přeškrtnutým obytným vozem

Během jízdy po francouzských silnicích můžete narazit na dopravní značky, které zakazují přejezd nebo parkování obytného vozu. Přeškrtnutý obytný vůz obvykle doprovází nápis „interdiction de stationer“, který znamená „zákaz parkování“. Tyto druhy dopravních značek porušují zásady rovnosti a jsou považovány za nezákonné. V případě policejní kontroly na jednom z těchto míst (která by měla proběhnout bez problémů) se bude hodit znalost francouzštiny.

Mýtné

Dálnice a rychlostní silnice jsou ve Francii zpoplatněny. Zpoplatněn je i průjezd vybraných mostů, tunelů nebo viaduktů. Ve Francii je pět kategorií mýtného, ​​jehož výše je dána kategorií vozidla a délkou úseku silnice. Aktuální ceny najdete na autoroutes.fr. Pro každou zpoplatněnou silnici máte k dispozici alternativní trasu, kde se mýtné neplatí. Dálnice je zdarma pouze v případě, že v okolí nelze přejet jinou silnicí.

Pár obdivující západ slunce z horní části karavanu
Pár obdivující západ slunce z horní části karavanu © iStock

Kde si půjčit obytný vůz?

Pokud hledáte levnou možnost, dobrým řešením bude sdílení obytných vozů (camper sharing) – pronájem vozidla od soukromých majitelů, např. pomocí aplikace Yescapa. Během půjčování nezapomínejte, že velikost a hmotnost vozidla neovlivňuje pouze cenu a případnou spotřebu paliva na trase. Všechny obytné vozy a přívěsy (nepřipojené k tažnému vozidlu) s celkovou hmotností vyšší než 3,5 tuny musí být opatřeny nálepkou, která určuje polohu mrtvých úhlů – na bocích a v zadní části vozidla. Tato pravidla platí od 1. ledna 2021.

Jaké pojištění si zakoupit?

Na mcrent.com najdete balíček pojištění, který je určen pro váš vůz. Nezapomínejte, že v některých případech vám půjčovny naúčtují dodatečnou zálohu na vaši kreditní kartu za to, že neuzavřete další pojištění.

Objevte nejlepší trasy pro obytné vozy ve Francii

Díky velké svobodě pohybu jsou výlety po Francii návykové. Z několika desítek tras jsme pro vás proto vybrali tři nejzajímavější a při jejich výběru jsme zohlednili míru rozmanitosti, vyhlídkový a historický potenciál každé z nich.

Vinná trasa přes Bordeaux

Pokud chcete trochu zpomalit a vychutnat si sklenici vína a úžasné výhledy, vydejte se na cestu vinnými oblastmi. Na 850 km dlouhém úseku z Bordeaux přes Gageac do Beaune najdete vše, čím se Francie proslavila. Nádherná středověká města, úžasná příroda (kaňon Gorges du Tarn) a degustace skvělých vín z odrůdy Sauvignon Blanc. Navštívíte nejen mnoho malebných vinic, ale především objevíte fascinující způsob pěstování francouzské vinné révy. V regionu jsou nejoblíbenější trasy Route des Châteaux a trasa z Graves do Sauternes. Během cestování v regionu zkrátka musíte navštívit impozantní Château de la Brède, kde žil slavný Montesquieu.

Spaní v karavanu s výhledem na vinnou révu
Spaní v karavanu s výhledem na vinnou révu © shutterstock

Zámky v údolí Loiry

Údolí Loiry je jednou z nejoblíbenějších destinací pro prohlídku střední Francie. Na tomto historickém území se nachází přes 300 středověkých a renesančních hradů a zámků z doby osvícení. Zajímavostí je, že všechny leží nedaleko Loiry – nejdelší řeky Francie. Na karavanové stezce čekají mj. Orléans, Blois, Villandry a Chenonceaux. Na této trase je mnoho restaurací a vinic a také míst pro perfektní zastávku v přírodě.

Mezi alpskými vrcholy

Na této trase se vám bude hodit pojem Aire de Chainage, což znamená místo montáže sněhových řetězů. Route des Grandes Alpes začíná od Ženevského jezera na hranici se Švýcarskem a vede přes francouzské Alpy do měst ve Středozemním moři. Toto je jedno z nejkrásnějších míst k prozkoumání Francie obytným vozem.

Při výběru této varianty vás čeká 720 km silnice přes 16 průsmyků, z nichž pět se nachází v nadmořské výšce přes 2000 metrů nad mořem. Nejpozoruhodnějším úsekem bude Col de la Bonette (2802 m n. m.). Tato trasa je k dispozici od června do října, ale doporučujeme sledovat oznámení alpských bezpečnostních služeb.

Cestování dodávkou v horách
Cestování dodávkou v horách © shutterstock

Cestujete obytným vozem do Francie? Máme pro vás užitečné informace!

  1. Nezapomeňte se obeznámit s aktuálními právními předpisy ohledně pohybu a parkování obytného vozu ve Francii.
  2. Zjistěte výšku a celkovou hmotnost svého vozu.
  3. Uzavřete vhodné pojištění, které pokrývá cestování na území Francie.
  4. Připravte si mapu míst, kde můžete legálně přenocovat.
  5. Porovnejte ceny za pronájem obytných vozů a zvažte také možnost zapůjčení vozu od soukromých osob.

FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?