Procházíte přes gate na letišti, ale v mysli už prožíváte všechny góly, které uvidíte během Euro 2024. Kapitán, ten v letadle i ten na hřišti, vede svůj tým k cíli. Naplánujte si prodloužený euro-víkend během velkého fotbalového svátku!

V červnu 2024 budou oči evropských fotbalových fanoušků upřeny na Německo. V zemi čtyřnásobných mistrů světa se uskuteční finálový turnaj mistrovství Evropy, na kterém se utkají nejlepší týmy starého kontinentu. Přestože boj o vstupenky na stadiony určitě nebude jednoduchý ani levný, za to fantastické fotbalové vzrušení to stojí. Zejména když jej můžete spojit s příjemným prodlouženým víkendem. Jak se připravit na Euro 2024 a která hostitelská města byste měli navštívit?

Vyberte si balíček Let+Hotel s fotbalovou atmosférou

Euro 2024 – co byste měli vědět?

Mistrovství Evropy začne 14. června 2024 v Allianz Areně v Mnichově. Na otevírací zápas celého turnaje nastoupí domácí Němci proti Skotsku. Tím se spustí série duelů ve skupinách a později v play-off, které potrvají celý měsíc. Finále je naplánováno na 14. července 2024 na Olympiastadionu v Berlíně.

Turnaj se bude hrát na 10 stadionech v 10 německých městech: Berlín, Mnichov, Dortmund, Gelsenkirchen, Stuttgart, Hamburk, Düsseldorf, Kolín, Lipsko a Frankfurt nad Mohanem.

Podívejte se, do kterých míst můžete letět nejlevněji

Vstupenky na Euro 2024 – kolik stojí a kde je koupit?

Distribuce prvního balíku lístků proběhla v říjnu 2023. V listopadu byl zahájen prodej vstupenek pro fanoušky ze zemí, které již mají účast na turnaji jistou. V březnu budou moci o vstupenky soutěžit fanoušci týmů, které se na Euro 2024 kvalifikují prostřednictvím play-off. V lednu se pak uskuteční losování pro ty, kteří se pokusili koupit vstupenky v říjnu, ale neuspěli.

Cena vstupenek závisí na důležitosti zápasu a fázi turnaje. Nejlevnější vstupenky stojí 30 eur. Lístek na úvodní duel stojí 50 eur. Nejvíce pochopitelně stojí lístky na finále; jejich cena začíná na 95 eurech. K dispozici jsou také dražší možnosti včetně prémiových balíků.

Stadiony Euro 2024. Která města se vyplatí navštívit?

Když přijedete do Německa, neomezujte se jen na stadiony a místní bary. Prázdninová atmosféra a letní počasí jsou ideální příležitostí k prohlídce památek. Ve městech, která hostí zápasy ME ve fotbale, můžete strávit velmi pěkný prodloužený euro víkend.

Stadion ve Stuttgartu © shutterstock
Stadion ve Stuttgartu © shutterstock

Prodloužený víkend v bavorském stylu: Mnichov

Srdcem Euro 2024 bude Allianz Arena, domovský stánek Bayernu Mnichov. Prohlídku Mnichova můžete začít v historickém starém městě. Náměstí Marienplatz je dějištěm festivalů, večírků a dokonce i fotbalových oslav. Nezapomeňte si prohlédnout představení rytířů a tančících postav na radničních hodinách.

Pokud jde o jídlo, tradiční bavorskou hostinou jistě nic nezkazíte. V místních barech a hospůdkách podávají pro tuto lokalitu typická jídla, jako například pečené telecí maso, klobásy a bramborové placky. Nezapomeňte ochutnat slavné mnichovské pivo v jednom z mnoha pivovarů (je stejně dobré i když se zrovna nekoná Oktoberfest).

Staré město v Mnichově © shutterstock
Staré město v Mnichově © shutterstock

Při procházce městem poznáte různé historické epochy a umělecké styly. Starší i novější pinakotéky nabídnou obrovskou sbírku děl, zejména evropských obrazů. Pokud dáváte přednost architektuře, určitě se vydejte k paláci Nymphenburg, symbolu rokoka. Po celodenní prohlídce si odpočiňte v Anglické zahradě, jednom z největších městských parků na světě. Je to ideální místo pro relaxaci nebo piknik.

Pořádek, automobilismus a prodloužený víkend ve Stuttgartu

První věc, kterou si všimnete, když opustíte letiště ve Stuttgartu, je pořádek. Čistota v tomto městě, to je tedy něco. Svou prohlídku Stuttgartu můžete začít přímo v jeho centru, kde na vás čeká například Nový palác, často přirovnávaný k francouzskému Versailles. V palácových zahradách si můžete dopřát odpočinek po náročném dni a přidat se k piknikujícím místním obyvatelům.

Tak jako je ve městě nový palác, je zde také starý. Jedná se o bývalý augustiniánský klášter, který kdysi obýval Ludvík II. Uvnitř si můžete prohlédnout místnosti tak, jak je král opustil. Kromě toho více než 20 % rozlohy Stuttgartu tvoří zelené plochy – zmiňované palácové zahrady, rekreační oblasti a parky. Jedním z nejzajímavějších je park Rosenstein. Pokud patříte mezi automobilové nadšence, určitě navštivte Muzeum Mercedes-Benz a Muzeum Porsche, kde se dozvíte více o vývoji německého automobilového průmyslu.

Kulturní a umělecké srdce Německa, tedy Berlín

Nového mistra Evropy ve fotbale v roce 2024 poznáme přímo v hlavním městě Německa na Olympijském stadionu. Město je tichým svědkem dějin a politických změn. Je známé také jako město tisíce muzeí. Potřebujete více důvodů, proč se příští léto vydat na prodloužený víkend do Berlína?

Fragment East Side Gallery, Berlín © Agnieszka Hanusiewicz
Fragment East Side Gallery, Berlín © Agnieszka Hanusiewicz

East Side Gallery, část Berlínské zdi pokrytá barevnými grafity, je příkladem moderního umění a zároveň historickým památníkem sjednocení Německa. V Berlíně se však nachází také nespočet galerií, muzeí a desítky uměleckých čtvrtí (například Hackesche Höfe – labyrint uměleckých dvorů ve čtvrti Hackescher Markt). Kulturním eldorádem jsou místa jako Muzejní ostrov, kde můžete obdivovat různé hodnotné umělecké sbírky.

Berlínská katedrála je známá působivou kupolí a bohatým interiérem. Unikátní Památník holocaustu připomíná oběti jednoho z největších omylů v historii lidstva; toto symbolické místo sestává z betonových bloků různé výšky. Navštívit můžete i Postupimské náměstí, moderní část města s mrakodrapy, kiny, restauracemi a nákupním centrem.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?