Město kontrastů, kde lze obdivovat jak historické památky, tak i moderní životní styl. Od královských paláců až po renomovaná muzea a rušné čtvrtě. Jedná se o dokonalou destinaci na city break, kde ochutnáte španělskou kuchyni a ponoříte se do bohaté kultury. Chcete objevit autentickou tvář hlavního města Španělska? Podívejte se, jaká místa a atrakce v Madridu doporučují místní obyvatelé a vychutnávejte si jejich způsob života!

Proč se vyplatí navštívit Madrid?

Hlavní město Španělska je zárukou hezkého počasí, chutné kuchyně a zajímavých historických památek. Které jsou ty nejznámější? Mezi nejznámější památky patří např. Královský palác v Madridu nebo Národní muzeum Prado. Na své si přijdou i milovníci sportu, kteří zde mají možnost navštívit fotbalové stadiony Real Madrid a Atlético Madrid. Nejvyhledávanějšími místy jsou zas Puerta del Sol a Plaza Mayor. Jedná se o typicky turistická náměstí, kde najdete celou řadu restaurací a můžete se zde skvěle bavit až do pozdních nočních hodin. Ve většině případů však platí, že podniky jsou určeny především pro turisty a kvalita služeb je nižší.

Plaza de Mayor, Madrid
Plaza de Mayor, Madrid © iStock

1. Stravujte se tam, kde místní obyvatelé

Nevíte, kam zajít na snídani v Madridu? Vsaďte na místní klasiku – sladkou snídani. Doporučujeme jemné pečivo churros, které se máčí v husté čokoládě. Nejlepší churros nabízí Chocolatería de San Ginés nedaleko Puerta del Sol. Rychlá káva? Aromatickou kávu, která je pražená z těch nejlepších zrn, máte možnost ochutnat v podnicích Toma Café. Nabízejí zde i chutné toasty.

Poleťte s námi na eurovíkend do Madridu

Kam na tapas v Madridu?

Místní vřele doporučují zamířit do El Tigre. Místo se skromným interiérem nabízí velké, chutné a levné porce tradičních tapas. Dalším poznávacím znamením kvalitního podniku je dlouhá fronta Madriďanů. Fronty potkáte před tapas bary na ulici Calle Ponzano ve čtvrti Chamberi.

Tapas
Tapas © shutterstock

Nejlepší restaurace v Madridu

Stravujte se tam, kde místní obyvatelé. Bary na Plaza Mayor a Puerta de Sol jsou určeny především pro turisty, a ne všechny proto nabízejí kvalitní služby. Tradiční španělskou kuchyni z těch nejkvalitnějších ingrediencí doporučujeme ochutnat v Sobrino de Botín. Podle Guinessovy knihy rekordů se jedná o nejstarší restauraci na světě, která je otevřena od roku 1725. Klasické chody – většinou z vepřového a jehněčího masa. Chutný guláš s cizrnou zas najdete v La Bola v centru města, ve čtvrti La Latina zas doporučujeme navštívit Casa Lucio s tradičními pokrmy.

2. Pociťte atmosféru města na místním trhu!

Pokud chcete ochutnat místní speciality, vydejte se po stopách obyvatel Madridu. Vybrali jsme pro vás dvě místa plné čerstvých produktů a tradičních jídel a také jeden bleší trh pro milovníky starožitností.

Mercado de La Paz

Trh fungující od roku 1882 patří mezi oblíbená místa Madriďanů. Nápaditý interiér je kombinací tradičních řešení a moderního designu, což mu dodává výjimečný nádech. Můžete si zde pořídit všechno – ovoce, zeleninu, ryby, maso. Zajímavostí také je, že tento trh nabízí také nákupy online.

Mercado de Antón Martín

Třípatrová budova v sobě skrývá stánky s čerstvými rybami, masem, zeleninou a ovocem. Najdete zde tradiční suroviny, street food a také mezinárodní ingredience a jídla. Pokud budete potřepovat přestávku během nákupu, můžete si odpočinout v kavárně nebo… zamířit o patro výš, kde je otevřená tanečná škola.

Bleší trh – El Rastro

Ne každému turistovi musí záležet jen na jídle. Pokud milujete starožitnosti a předměty s duší, vyrazte na bleší trh – El Rastro (otevřený každou neděli a na svátky). Uličky ve čtvrti La Latina jsou plné stánků s oblečením, keramikou, uměním a také elektronikou. Zaručeně si zde pořídíte originální suvenýry z Madridu! Když už jsme u umění, podívejte se na další bod.

Street art, La Latina, Madrid
Street art, La Latina, Madrid © Zhiyuan Sun na unsplash

3. Obdivujte umění na ulicích Madridu – zdarma!

Pokud přemýšlíte, jestli jsou v Madridu nějaké atrakce zdarma, využijte zajímavé a různorodé umělecké nabídky. Nemyslíme tím muzea nebo umělecké galerie, ale neobyčejné atrakce v Madridu, které si získají srdce milovníků kina nebo streetartu. Během prohlídky umění si o něm navíc můžete popovídat s místními obyvateli a skvěle se zabavit.

La Tabacalera

Stará továrna, která se nachází ve čtvrti Lavapiés, prožívá druhé mládí. Budovu z 18. století čekala rekonstrukce, město ji však svěřilo do rukou místních obyvatel. Syrově působící stěny zdobí originální graffiti, což vytváří dokonalou kombinaci. Můžete také navštívit různé umělecké workshopy, diskuse a výstavy, které jsou samozřejmě zdarma. Zaručeně se jedná o jedno z nejzajímavějších míst v Madridu.

Plaza Dos de Mayo, Malasana
Plaza Dos de Mayo, Malasana © iStock

Cine Dore a Sala Equis

Oranžová fasáda budovy Cine Doré přitahuje pozornost všech kolemjdoucích. Uvnitř je malé kino, kde můžete sledovat staré i nezávislé filmy. Repertoár se mění jednou měsíčně a vstupenka stojí pouze několik eur. Jedná se o skvělý způsob, jak se v Madridu věnovat něčemu zajímavému i za nepříznivého počasí. Sala Equis je… bar v budově bývalého kina pro dospělé. Během posezení na pohodlných lehátkách a popíjení piva si můžete vychutnat film, akustický koncert nebo divadelní představení.

Malasaña

Umělecká čtvrť plná studentů a hipsterů – najdete zde streetart, galerie a také vintage obchody, v nichž lze najít skutečné třešničky na dortu. Toto místo je navíc jako stvořeno na večírek (společně se čtvrtí La Latina).

Cerro del Tio Pio
Cerro del Tio Pio © iStock

4. Podívejte se na město z jiné perspektivy

Cerro del Tío Pío

Obyvatelé Madridu milují obdivovat panoráma města o západu slunce. Jdou na procházku na jih, do čtvrti Puente de Vallecas. Na kopci v parku Cerro del Tío Pío se nachází nejlepší vyhlídkový bod v Madridu. Můžete zde navštívit sportovní areály a jezdit na kole na cyklostezkách.

Bary na střeše

Dokonalý výhled na Madrid se vám naskytne i z trendy barů na střechách. Nejnavštěvovanější jsou ty s výhledem na Gran Vía, jako například Circulo de Bellas Artes. Pokud upřednostňujete komornější bary, navštivte Atico 11. Madriďané také doporučují navštívit bar na střeše Azotea Forus Barceló.

Lanová dráha

Zajímavou městskou atrakcí je projížďka lanovou dráhou mezi stanicemi Rosales a Casa de Campo. Jízda v šestimístných vagonech trvá asi 11 minut. Děti do 4 let cestují zdarma.

Kupte si vstupenky na atrakce v Madridu, než se vydáte na cestu!]

5. Zamiřte s dětmi do parku!

Casa de Campo a El Retiro

Nejoblíbenější parky v Madridu. V prvním z nich najdete také zábavní park a ZOO. Navštěvují ho davy turistů, ale toto místo často vyhledávají i místní obyvatelé. Najdete zde veřejný bazén i sportovní objekty. Co uvidíte v parku Retiro? Každou sobotu a neděli se zde pořádají loutková představení. Můžete si zde také vypůjčit kola nebo plavat lodí na jezeře.

Park El Capricho a park Dehesa de la Villa

Park Capricho je klidná oáza, která se nachází mimo město a funguje již od 18. století. V rámci procházky můžete obdivovat zahrady v anglickém, italském a francouzském stylu. Zajímavou atrakcí bude jistě bunkr ze španělské občanské války – vyplatí se podívat dovnitř! Druhý park se také nachází pár kilometrů od centra Madridu. Park Dehesa de la Villa je jako stvořen pro milovníky ticha, prostoru a hustého lesa. Je to dobré místo pro odpočinek po dni plném atrakcí. Madrid v tomto provedení chutná výjimečně.

Podívejte se na lety a ubytování v Madridu

FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?