Calendar2023 hero1.jpg

Konec roku je ideální příležitostí k bilancování událostí minulých měsíců, ale i spřádání nových plánů. Už víte, kam povedou vaše cestovatelské kroky v roce 2024? Vybrali jsme pro vás pár tipů na fascinující místa, kde můžete strávit jeden z nabízejících se prodloužených víkendů. Spojujte volné dny a svátky tak, abyste mohli být na cestách a dovolených co nejdéle.

Volné dny a státní svátky v roce 2024 v Česku: Kdy je ideální čas na dovolenou?

V roce 2024 nás čeká celkem třináct svátků a dnů pracovního klidu a více než sto víkendových dnů. To je docela zajímavá porce volné času, co říkáte? Pokud na to půjdete chytře, vezmete si pár dní dovolené v práci a propojíte tak nějaký ten svátek s víkendem, rázem získáte spoustu prostoru pro své oblíbené aktivity. Čtěte dál a inspirujte se našimi cestovatelskými tipy!

Nový rok v Budapešti

První příležitost k prodlouženému víkendu se rýsuje hned na přelomu let. Silvestr 2023 totiž připadá na neděli, což znamená, že Nový rok přivítáme v pondělí. Další dny v novoročním týdnu jsou již oficiální pracovní, ale nemusí být; vezměte si během nich dovolenou a odstartujte nový rok stylově! Čtyři dny volna v práci, jeden svátek a dva víkendy, to máme celkem 9 volných dní!

Budapešti © iStock
Budapešti © iStock

Stravte je například v majestátní Budapešti, jednom z nejkrásnějších hlavních měst Evropy. Možná stihnete navštívit vyhlášené budapešťské vánoční trhy; a pokud ne, Budapešť vám toho nabídne pořád dost a dost. Vynechat byste neměli hradní vrch s Budínským hradem, jedním z největších hradů na světě, který v současnosti ukrývá historické muzeum či Maďarskou národní galerii.

Vyhlášenou architektonickou památkou je také budova maďarského parlamentu, Bazilika sv. Štěpána či Rybářská bašta. Turisty však láká i budapešťské Tropikárium, případně procházka po Dunajské promenádě. Zajímavou alternativou vůči klasickým turistickým atrakcím jsou lázně Széchenyi, kde si můžete užít léčivou vodu, masáže, sauny a řadu různých tělu prospěšných procedur.

Velikonoce ve Spojených arabských emirátech

Další velmi zajímavou příležitost pro cestovatelský prodloužený víkend nabízejí svátky Velikonoc na přelomu března a dubna. 29. března máme Velký pátek, 1. dubna je zase Velikonoční pondělí; oba dny jsou sváteční, navíc je mezi nimi sobota a neděle. Tento prodloužený víkend by byla rozhodně škoda nevyužít!

Tradiční české sváteční období a nevyzpytatelné marcovo-dubenové počasí můžete vyměnit například za Blízký východ, kde si v této době užijete příjemných 25 °C v průměru. Cesta ze střední Evropy do Emirátů trvá něco přes pět hodin a pokud se plánujete zdržet méně než 90 dní, nebudete potřebovat ani víza, na cestu vám postačí pas.

Abu Dhabi
Abu Dhabi © iStock

Která místa či památky v Emirátech vám můžeme doporučit? Rozhodně to bude mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi, třetí největší mešita na světě s mimořádně pompézním interiérem, či muzeum Louvre Abu Dhabi, otevřené v roce 2017. Za úvahu určitě stojí i pohoří Jebel Jais v emirátu Ras al Khaimah. Najdete zde místa ke kempování, vyhlídkové plošiny a velmi pěkné turistické trasy.

První květen v Portugalsku – Lisabon a Porto

Poslední jarní měsíc odstartuje Svátek práce, který v roce 2024 připadl na středu. Už o týden později si ale připomeneme Den vítězství nad fašismem, což je státní svátek. To znamená, že až polovina z prvních dvanácti květnových dnů je „nepracovní“ (včetně dvou víkendů). Na zbývajících šest dní si vezměte dovolenou a rázem máte v rukou dvanáct dní, které můžete věnovat cestování.

Lisabon
Lisabon © Jakub Sokołowski

No a strávit je můžete například na Pyrenejském poloostrově. Do pozornosti vám dáváme Lisabon, hlavní město Portugalska, které nenapodobitelně kombinuje architektonické skvosty, kulturní rozmanistost, bohatou historii a bujarý noční život. V Lisabonu si určitě prohlédněte hlavní náměstí, vítězný oblouk Rua Augusta a nevynechejte ani projížďku čtvrtí Alfama či jízdu ikonickou žlutou tramvají číslo 28.

Pokud budete mít dost času, můžete své kroky nasměrovat také do města mostů a skvělého vína. Řeč je samozřejmě o Portu, které je známé svou gastronomií a překrásnými plážemi v okolí. Skvělé jídlo, kvalitní restaurace a okouzlující výhledy nabízí například čtvrť Ribeira, zařazená do světového dědictví UNESCO. Pro fanoušky Harryho Pottera je povinností návštěva Livrarie Lello, jedné z nejkrásnějších knihoven na světě, ve které našla inspiraci právě autorka příběhů o malém kouzelníkovi J.K. Rowlingová.

Letní prázdniny v Itálii

Měsíce červenec a srpen jsou vrcholem letní turistické sezóny, prodloužené víkendy však můžete využít i v této době. Na pátek 5. července připadl Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Stačí přidat pár dní volna z práce a spolu s víkendem tak dostanete pěknou porci letního prázdninového času.

Apulie
Apulie © iStock

Léto v Itálii zní možná jako klišé, ale co na tom. V zemi pizzy je stále co objevovat. Rozhodně to platí pro region Apulie, který tvoří podpatek italské „kozačky“. Nachází se na jihovýchodě Itálie, což znamená, že ji omývá Jaderské moře. Apulie je jedním z nejbohatších archeologických nalezišť v celé Itálii, nacházejí se zde však také dva národní parky: Alta Murgia a Gargano.

Vánoce 2024 ve Valencii

Vánoční svátky v roce 2024 oslavíme přímo uprostřed týdne. Štědrý den totiž bude v úterý 24.12., první svátek vánoční ve středu 25. a Druhý svátek vánoční logicky ve čtvrtek 26. prosince. Konec roku tak nabízí ideální příležitost k parádní dvoutýdenní fiestu ve Španělsku.

Valencie
Valencie © iStock

Z české zimy se můžete vydat například na pobřeží Středozemního moře, do Valencie, třetího největšího města ve Španělsku. Naleznete zde jedno z největších historických městských center v Evropě i gotickou Catedral de Santa María de Valencie, kde by se měl nacházet svatý grál z poslední večeře Ježíše Krista.

Unikátní je také Mercat central, tržiště v centru města. Můžete zde nakoupit a ochutnat čerstvou místní zeleninu, ovoce, sýry, šunky, vína či plody moře. Případně si zajděte na Playa de la Malvarrosa, od centra města je to jen kousek, nebo na přírodní pláž u vesnice El Saler; mnozí ji považují za vůbec nejkrásnější pláž v širokém okolí Valencie.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?