Dovolená pod stanem? Že vás neláká představa spacáku, karimatky a boje s komáry dlouho do noci? Tak to jste možná ještě neslyšeli o glampingu. Vlastně celkem nový způsob dovolenkování nabízí skvělé propojení romantiky, klidu a komfortu. A v Čechách i na Moravě najdete řadu míst, která jsou pro glamping jako stvořená!

Co je to glamping?

Když se řekne glamping, většině lidí na mysli nevytane vůbec nic. A není to žádná ostuda, jedná se totiž o poměrně nové slovo. Vzdáleně evokuje slovo camping, a to už míříme správným směrem. Tento výraz totiž vznikl ze dvou anglických – glamour a camping, tedy půvabné kempování.

A o co jde? Představte si to nejluxusnější kempování, jaké dokážete. Velký stan, teepee, luxusní maringotka, ubytování na stromě, velký posed nebo malá chatka, a to vše vybaveno tak, abyste se tu cítili vážně skvěle. Pohodlná postel, koberec, příjemné osvětlení, dekorace,… Jako byste se ubytovali v příjemném hotýlku nebo penzionu, jen v těsném sepjetí s přírodou. Nikde žádní další hoteloví hosté, jen vy a příjemné prostředí pro dva uprostřed klidu přírody. Dovedete si představit více romantický pobyt pro dva na samotě? Vymysleli byste si lepší způsob, jak si o dovolené odpočinout od shonu velkoměsta?

Žena ve stanu © shutterstock
Žena ve stanu © shutterstock

Kde se vzal glamping?

I když je glamping trendem posledních let, jeho historie sahá poměrně daleko. Úplný počátek lze hledat až ve 12. století v Mongolsku. Jistě se vám vybavují tradiční jurty, ve kterých kočovní pastevci žijí dodnes. A co taková jurta vlastně je? Vlastně jen velký a řádně zařízený stan. Těžko ovšem Mongoly podezřívat z čehokoli jiného než z nutnosti takového života. O žádnou rekreaci v jejich případě nešlo ve středověku a nejde ani dnes. I tu však můžeme hledat také poměrně dávno, a sice v 16. století ve Skotsku. Tehdy byl glampingový stan postaven pro krále Jiřího V. a jeho matku při návštěvě Skotské vysočiny. Stan byl vybaven luxusním nábytkem a dalšími palácovými dekoracemi. Běžní, i když i tehdy jen ti nejbohatší smrtelníci se dočkali na začátku 20. století. Africké safari se tehdy stalo velmi populárním a bohatí lovci zaplatili velmi tučné sumy za to, aby svou loveckou vášeň mohli uspokojovat z co nejluxusněji vybavených stanů. No a dnes si ji může dopřát každý, a to bez tehdejší opulentnosti.

Glampingový stan © iStock
Glampingový stan © iStock

Co s sebou na glamping?

Už jste nalákáni a začínáte přemýšlet o praktických záležitostech? Třeba hned o tom, jak se vlastně na takový glam camping sbalit. Vlastně jedete do hotelu i pod stan zároveň, takže co se vám bude hodit mít s sebou? Zapomeňte na drahé šaty a obleky. Vyrážíte přece do přírody. Pevná a pohodlná obuv a příjemné, možná i funkční oblečení upotřebíte mnohem více. Dále už to záleží na tom, v jaké části roku vyrážíte a jaké aktivity máte v plánu. Plavky, sluneční brýle, opalovací krém nebo třeba běžky…

Na co naopak můžete zapomenout, to jsou vlastní vařiče, spacáky a karimatky. Glamping stany bývají vybaveny nejen kompletní kuchyňkou včetně lednice, ale i pohodlnou postelí. Nechybí ani koupelna s tekoucí vodou a často ani topení. Prostě glamorous camping. A také ideální příležitost, jak si dopřát pořádní digitální detox. Nechte doma telefony, tablety i notebooky a relaxujte pohledem do zeleně, do ohně s knihou, s kartami nebo s deskovými hrami.

Nejlepší místa pro glamping

I když zatím byla řeč jen o Skotsku, Africe a Mongolsku, i v ČR glamping získává na oblibě. Jednak jako houby po dešti rostou místa, kde takové netradiční ubytování nabízejí, a jednak jsou Čechy i Morava takřka ideálními místy, kde si glam camping užít. Nevěříte? Tak se společně pojďme podívat na ta nej místa.

V hlubokých brdských lesích

Nejhlubší lesy ve vnitřních Čechách, které jen tu a tam protne hladina rybníka nebo rozsáhlé vřesoviště. Dovedete si představit lepší místo pro odpočinek v přírodě? Hledáte-li takové místo pro glamping, Brdy jsou jasná volba. Přímo v srdci naší nejmladší chráněné krajinné oblasti si můžete dopřát odpočinku v luxusně vybavených stanech nebo kabinách, masáží a samozřejmě i pobytu v přírodě, kterou se po téměř sto let pohybovali jen vojáci. Legendami opředený Třemšín, rozsáhlé Padrťské rybníky, zaniklé vesnice a romantická městečka v okolí,… To vše a mnohem více na vás čeká v Brdech.

Glamping na břehu jezera © iStock
Glamping na břehu jezera © iStock

Romantika nad hladinou jihočeských tůní

Romantických míst nabízí česká krajina nepřeberné množství. Jedním z těch úplně nejromantičtějších jsou jistě jižní Čechy. Kraj, kde se potkávají roviny s nekonečnou modří hladin místních rybníků se Šumavou a Novohradskými horami, je skvělým místem, kde lze znovu nabrat psychické i fyzické síly. Je úplně jedno, jestli dáte přednost bydlení v pravém jihočeském stavení a zvolíte penzion Kamínek v srdci tajemných Novohradských hor, nebo vás uchvátí vodní domky Čejkovice. Tady na kraji Českých Budějovic uprostřed rozlehlé lesnické školky najdete několik tůní a nad jejich hladinou i trojici domků. Bez elektřiny, ale s kompletním sociálním zázemím a za kvákání žab. Takto má vypadat digitální detox!

Cesky raj © shutterstock
Cesky raj © shutterstock

Jako v ráji – v Českém ráji

Kde jinde se cítit jako v ráji, když ne v Českém ráji? Romantická krajina plná lesů a skal lákala první turisty v 19. století a přilákala i první vyznavače glampingu. Právě tady najdete nejen spoustu míst, kde si užijete samotu, ale i spoustu takových, kde vám nabídnou netradiční ubytování. Vyhovoval by vám spíše mobilheim, luxusní maringotka, glamping stan, jurta, geodóm nebo dokonce hobití stavení? Tak široká je nabídka glam campingu v Českém ráji. A přesně z takových míst se pak můžete vydat do skalních hradů, k Máchovu jezeru, na hrad Trosky nebo na Bezděz. A nebo se jen tak toulat místy, kam skoro žádný turista nezabloudí, a všechny ty turistické lokality sledovat pěkně z dálky a z klidu a nechat se unášet proudem času.

 Pár během glampingu © shutterstock
Pár během glampingu © shutterstock

V tichu Orlických hor

Orlické hory, zejména místní středisko Říčky, zná spousta milovníků zimních radovánek. Byli jste tu ale někdy v létě? Turisté jako by na toto naše pohoří skoro zapomněli. Přitom je tu toho tolik k vidění. Místo lyžařů se nad Říčkami prohánějí cyklisté po trasách bikeparku. Když je to tu omrzí, mohou jen o kousek vedle na Singletrack Zdobnice. Milovníci vojenské historie pak zajásají nad zdejším historickým opevněním. Některé pěchotní sruby jsou dokonce přístupné veřejnosti. Zdejší pýchou je pak tvrz Hanička.

Mnohem příjemnější představy však v hlavě vykouzlí možnosti glampingu v Orlických horách. Jen si to představte: spaní na medu, tedy v luxusním obytném včelíně, Nebespaní v luxusních stanech na pasece nedaleko rozhledny Amálka nebo probuzení v lese v podhůří Orlických hor, ovšem v dalším pohodlně vybaveném stanu. To zní krásně, že?

Jezero v přírodním parku Brdy © shutterstock
Jezero v přírodním parku Brdy © shutterstock

U Zlína nebo na safari v Africe?

A podobně krásně zní i romantická představa divokého safari s kompletním zázemím. Pro tu se nemusíte vracet do knih o Africe z minulého, či dokonce předminulého století. Do Afriky vás vlastně nevyženeme vůbec. Stačí vyrazit na Moravu, k Baťovu městu. Jako v Africe se tu budete cítit, pokud navštívíte nedalekou ZOO Lešná. Nejnavštěvovanějšímu turistickému místu na Moravě vévodí nejen romantický zámek, ale i rozličná africká zvířena. Uvidíte tu antilopy, lvy, hyeny, nosorožce, plameňáky, surikaty, žirafy, a dokonce i africké slony.

A glampingem si tu můžete zážitek z Afriky ještě prohloubit. V těsné blízkosti zlínské ZOO totiž najdete Africa house – rodinný penzion zařízený artefakty z Mosambiku, Zimbabwe, Botswany či Zambie. Jako byste se ubytovali přímo v lovecké chatě někde uprostřed savany…

Pár rad závěrem

Už jsme vás přesvědčili, že glamorous camping je skvělým tipem nejen na romantický pobyt pro dva na samotě? Tak ještě než vyrazíte, mohlo by se vám hodit posledních několik rad. I když vyrážíte do luxusního ubytování, mížíte také do přírody. Vybavte se proto nejen nepromokavým oblečením pro případ deště, ale i repelentem proti hmyzu, baterkou a do některých glam kempů i powerbankou. Váš digitální detox někde berou skutečně vážně a ve stanech či domkách často nenajdete zdroj elektrické energie. Svítílna pro noční přesuny se tak může hodit také.

Hlavně se ale ničeho nebojte. Glamping je o slovech jako pohoda, luxus a komfort. Poskytovatelé takového ubytování jsou tu pro vás a pro to, abyste se cítili maximálně spokojení. Glam camping si tak můžete vychutnat více divoký nebo naopak více civilní. Záleží jen a jen na vás.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?