Wenecja hero.jpg

Na světe existují místa, která zkrátka musíte vidět. Jedním z nich jsou Benátky – perla severní Itálie a jeden z nejdůležitějších středomořských přístavů. Rozprostírá se celkem na 117 ostrovech, které propojuje 417 mostů. Plánujete navštívit Benátky? Čtěte dál a zjistíte, proč se krásy města vyplatí pozorovat z perspektivy Vaporetta – vodního autobusu.

Nejlepší způsob na objevování Benátek

Objevit tajemná a krásná zákoutí Benátek bude nejefektivnější pěšky. Poznáte nádherné památky historického centra a budete mít skvělou příležitost dostat se na místa, která nejsou přístupná z vody – máte možnost si navíc naplánovat svou vlastní jedinečnou trasu. Chůze je v Benátkách nezbytná, protože se zde nesmí jezdit na kole. Nezapomínejte, že čas jsou peníze, a proto doporučujeme procházky kombinovat s poznáváním města na vodním autobuse. Můžete využít služby vodního taxi, gondoly a také oblíbeného vodního autobusu – Vaporetto.

Gondola on the Venetian canal © iStock
Benátky © iStock

Pěší túry mají jedinečnou atmosféru, poznávání Benátek na gondole je neuvěřitelně pohodlné a vodní autobus stanoví nejlevnější volbu. Za komornou a nezapomenutelnou plavbu gondolou nezapomeňte vřele poděkovat profesionálnímu gondoliérovi – přece jen se jedná o hlavní symbol města. Pokud však chcete během pobytu vidět co nejvíce atrakcí, doporučujeme zvolit již zmíněné Vaporetto.

Vodní autobusy spravuje městská společnost ACTV a využívá je většina lidí – od zaměstnanců restaurací a hotelů až po úředníky a zaměstnance v uniformách. Přesně proto se vyplatí zvolit tento dopravní prostředek – umožní vám pozorovat typický pracovní den a život v Benátkách.

Vodní autobus funguje na podobném principu jako metro, je levný a velice rychlý. Nejrušnější je linka číslo 1, protože autobus pluje od Piazzale Roma, via Rialto, do San Marco, před plavbou na Lido. Linku vyhledávají turisté především v noci – benátské historické centrum je tehdy nádherně osvětlené a z vody vypadá nádherně.

Beautiful Venetian buildings and a water tram © iStock
Benátky © iStock

Pomalé Benátky

Neexistuje snad malebnější destinace než Benátky. Za posledních 1100 let městu vládlo neuvěřitelných 120 panovníků. Jeho bohatství a výjimečná poloha jsou výsledkem úspěšné zahraniční politiky, diplomacie a rozsáhlého námořního obchodování. Benátky jsou hned po Římě druhým nejnavštěvovanějším městem v Itálii. Jedinečnost této destinace spočívá v tom, že zde není možné jezdit autem, takže veškerá doprava se přesunula do vody – kurýrní společnosti tímto způsobem dokonce doručují i zásilky. Okouzlí vás staré budovy a domy, které zde stojí již stovky let a architekti na jejich výstavbu použili kameny a modřín.

Dome of the Venetian church by the canal © iStock
Benátky © iStock

Během obdivování benátských památek a historického dědictví nikam nespěchejte. Jedinečný městský komplex Benátek se skládá z mnoha památek, kanálů a mostů. Benátská laguna se dokonce nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Turisté mohou prozkoumat šest čtvrtí, z nichž čtyři se nacházejí na pevnině a dvě na odlehlých ostrovech. Hlavní atrakcí města je samozřejmě náměstí svatého Marka, které je plné turistů prakticky v kteroukoli roční dobu. Stejně oblíbený je i 400 let starý Most vzdechů a 4 km dlouhý Canal Grande. Calleta Varisco čeká na lovce neobvyklých míst – jedná se o nejužší ulici na světě – je totiž široká pouhých 53 centimetrů!

Woman on the Piazza San Marco © iStock
Benátky © iStock

Kolik stojí Vaporetto v Benátkách?

Benátky účtují místním obyvatelům a turistům za dopravu vodním autobusem různé ceny. Turistům doporučujeme zvolit vícedenní vstupenku. Nejlevnější 75minutová jízdenka stojí 9,5 €, ale sotva vystačí na návštěvu jednoho ze slavných ostrovů Benátské laguny. Mnohem lepším řešením bude denní jízdenka za 25 € nebo týdenní jízdenka, která umožňuje přístup na všechny trasy za 65 €, což je levnější řešení než půlhodinová jízda gondolou pro šest osob.

Děti do šesti let mají cestu vodním autobusem zdarma a v ceně jízdenky je zahrnuto zavazadlo, součet jehož tří stran nepřesahuje 150 cm. Díky svým výhodám je Vaporetto nejoblíbenějším dopravním prostředkem v Benátkách. Pro srovnání, ceny městských vodních taxi jsou mnohonásobně vyšší a standardní plavba lagunou je pro řidiče minimálně pár stovek € v hotovosti.

62 / 5 000 Wyniki tłumaczenia Gondolas at one of Venetian squares © Agnieszka Hanusiewicz
Benátky © Agnieszka Hanusiewicz

Kde koupit jízdenky na Vaporetto?

Jízdenky na Vaporetto lze zakoupit třemi způsoby – ve vyhrazených pokladnách, které najdete před vchodem na každé nástupiště, přes mobilní aplikaci AVM Venezia, která je dostupná v App Store nebo Google Play, nebo můžete zakoupené jízdenky na Vaporetto přidat na kartu Venezia Unica City Pass.

Venice by night © iStock
Benátky © iStock

Vyplujte do Burana a Murana

Oba ostrovy leží v Benátské laguně a jsou od Benátek vzdáleny téměř 10 kilometrů. Turisty okouzlují svou barevností, zachovalou architekturou, efektní krajkou a legendárními sklářskými výrobky. Gondoliéři obvykle nepřijímají rezervace na tuto vzdálenost, takže Vaporetto bude nejlepší volbou. Pokud se chcete dostat do Murana, začněte svou plavbu z Římského náměstí, odkud na ostrov vedou dvě linky.

Nejrychlejší cesta do Burana je z přestupní stanice Fondamente Nove. Cestou po této trase máte jedinečnou příležitost obdivovat největší atrakce Benátek z trochu jiné perspektivy, což vám poskytne lepší představu o historických a architektonických mistrovských dílech města. Vaporetto se bude také hodit na návštěvu ostrovů Lido a Giudecca nebo pro rychlý návrat do vašeho hotelu prakticky odkudkoli ze Starého Města nebo širší Benátské laguny.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?