I když vám v žilách nekoluje španělská krev, pravděpodobnost, že vám srdce buší v rytmu flamenca, je tu vždy. Pokud to chcete zjistit, nejlepší bude vyrazit na dovolenou do Andalusie. Hudba, zpěv, tanec – co víc si přát? Určitě tapas, víno a slunečné počasí. Jižní Španělsko naštěstí nabízí všechno, a ještě mnohem víc!

Domovina flamenca

Přestože flamenco zná celý svět, jeho domovem je Andalusie. Romové, kteří zde žili v 15. století, nemohli najít své místo v domácí komunitě. Díky zpěvu mohli naplno vyjádřit své emoce a jejich dřívější kočovní životní styl je inspiroval k tomu, aby ve svém umění kombinovali prvky arabské a židovské kultury.

Co je to vlastně flamenco? Většina lidí si tento termín spojuje s ohnivým tancem, který odráží nespoutanou energii a temperament Španělů. To je samozřejmě dobrá asociace, ale flamenco je něčím mnohem víc – spojením zpěvu a hudby. Je to pravděpodobně proto, že flamenco je pro Španěly také způsobem života a nedílnou součástí jejich kultury a tradicí, ale i každodenního života. Pozdě večer a v noci místní obyvatelé navštěvují malé bary, které jsou ukryté v úzkých uličkách. Na pódiích vystupují umělci, jejichž zpěv a kytarové písně se rozléhají městskými uličkami.

Co vyjadřuje flamenco?

Jednoduché texty v sobě skrývají příběhy – ne vždy s veselým poselstvím. Flamenco je o bolesti, utrpení, stesku, ale také o odpuštění, lásce a radosti. Když se tomuto zážitku otevřete, zapomenete na okolní realitu.

Flamenco je způsobem sebevyjádření. Emoce zpěváci vyjadřují mimikou obličeje a také tím, že zdůrazňují jednotlivá slova. Silný emocionální náboj navíc zdůrazňuje tanec. Úkolem tanečnice či tanečníka je zprostředkovat zpěvákův příběh co nejlépe. Důležité je každé sebemenší gesto, ale emoce jsou zde vidět (a slyšet) i v pohybech šatů nebo otevírání vějíře. Dramatický dojem z představení podtrhuje i hudba.

Rytmus je ve flamencu nesmírně důležitý. Zadává ho jak zpěvák, tak i tanečník i hudebníci. Během představení se smí klepat patami, tleskat rukama do rytmu, bít do speciálních bubnů (cajony) nebo hrát na kastaněty. Kytara je zde klíčovým hudebním nástrojem – klasická, ale s tvarem, který je charakteristický pro flamencové hudebníky. Nástroj z cypřišového dřeva má mělčí a užší tělo a struny jsou zavěšeny o něco níže.

Jak tančit flamenco?

Tanec flamenco je založen především na improvizaci, i když zahrnuje i prvky choreografie, která je předávána z generace na generaci. Představení tanečníků však nespočívá pouze v tanci, ale také v kostýmech. Flamenco je spojeno s krvavě červenými šaty tanečnic, ale pokud se vydáte na flamenco představení v Andalusii, zjistíte, že tanečnice nosí šaty ve mnohem širší paletě barev.

© iStock

Ženy přitahují pozornost šaty s volánky, které zdůrazňují každý jejich pohyb. I když hudba ustane, šustění volánků nebo vlečky stále nese emoce. K šatům nosí tanečnice také šálu s třásněmi, ale i doplňky – mohou to být květiny ve vlasech nebo již zmíněný vějíř. Tanečnice flamenca vyjadřují emoce sebemenšími gesty – důležitý je pohyb rukou, prstů a také smyslné obraty nebo pohupování boků. Pohyby tanečníků flamenca jsou ve srovnání s choreografií tanečnic mnohem šetrnější, ale silnější, co se týče rytmu. Pánské flamenco oblečení zahrnuje tradiční kalhoty, košili a vestu, stejně jako šálu, čepici a boty na nižším podpatku.

Kde v Andalusii pocítíte ducha flamenca?

Ta nejlepší představení flamenca máte pochopitelně možnost vidět v jeho domovině. Pokud již máte zakoupené letenky do Andalusie a plánujete strávit dovolenou ve Španělsku, určitě si najděte čas na návštěvu některého z tablao – barů, kde můžete flamenco vidět naživo. Tato místa jsou připravena na návštěvy turistů a vstup je zde zpoplatněn (jídlo a nápoje jsou v ceně vstupenky). Ve mnoha barech je nutné si vstupenky rezervovat předem.

Nejoblíbenější tablao v Andalusii

 1. Los Gallos
  Jedno z nejstarších a tím i nejoblíbenějších tablao v Seville. Restaurace je zrekonstruována, ale zachovala si svou atmosféru – flamenco představení se zde odehrávají bez ozvučení. Místa je málo a fronty jsou dlouhé, takže rozhodně doporučujeme vstupenku zakoupit předem.
  Adresa: Plaza Santa Cruz, 11.
 2. La Couva de la Rocío
  Významným centrem flamenca je Granada a její čtvrť Sacromonte. Právě zde se nacházejí známé jeskyně na kopci, kde se pořádají představení flamenca. Jedním z nich je La Couva de la Rocio. Rodinná restaurace má kapacitu 150 osob, a navíc zdarma nabízí krásný výhled na Alhambru.
  Adresa: Cam. del Sacromonte, 70.
 3. La Carboneria
  Vracíme se do Sevilly. Bary Tablao jsou vyhledávané mezi turisty a místními obyvateli, i když ti druzí si stěžují na příliš mnoho z nich. Navzdory všemu má místo svou atmosféru a flamenco představení jsou zde zdarma.
  Adresa: C. Céspedes, 21.

Komorní představení flamenca v Andalusii

V každém koutě Andalusie snadno najdete bary, kde se podávají tradiční tapas a na pódiu zní flamenco. Pokud však hledáte mnohem komornější místa, a především flamenco v neturistickém provedení, hledejte místa označená slovem „peña“.

Jedná se o spolky, které pěstují tradici flamenca, pořádají workshopy, konference a malá představení. Většina z nich vyhrazuje místa v hledišti i lidem mimo sdružení a vstupenky se zde prodávají za symbolický poplatek. V balíčku však ne vždy dostanete jídlo a pití, ale zaručeně se můžete spolehnout na ta nejlepší a autentická flamenco představení – bez hraných emocí, které se občas vkrádají do flamencových představení pro turisty.

© iStock

Kde sledovat flamenco?

 • Peña Cultural Flamenca Torres Macarena
  Začněme Sevillou a sdružením, jehož historie sahá až do roku 1974. Flamenco představení se odehrávají v intimní atmosféře a bez ozvučení. Kupte si vstupenky předem a ujistěte se, že v publiku nejsou žádná speciální místa pro turisty.
  Adresa: C. Torrijiano, 29.

 • Peña flamenca la Platería
  Sdružení v Granadě, založené v roce 1949. Pravidelně pořádá přehlídky nebo workshopy, takže předem zkontrolujte harmonogram akcí a zakupte si vstupenku – rozhodně to bude stát za to!
  Adresa: Plaza de Toqueros, Albaycín, 7.

 • Casa de la Guitarra
  Jedno z míst v Seville, které vřele doporučujeme. Je zárukou velkolepých zážitků, i když stále pro malá publika, což usnadňuje soustředit se na zážitek z podívané.
  Adresa: C. Mesón del Moro, 12.

Festivaly flamenca v Andalusii

Festivaly flamenca jsou další skvělou příležitostí, jak poznat historii flamenca, zúčastnit se představení, hodin tance, ale také ochutnat místní kuchyni nebo se setkat s místními obyvateli Andalusie. Španělé se umí bavit a příležitostí k oslavě mají spoustu. Nejznámější festival flamenca se pořádá v Seville, ale to je jen jeden z našich tipů.

© iStock
 • Biennale Flamenco – Sevilla
  Festival se koná každé dva roky a další ročník se pořádá v roce 2024. Celý měsíc se místní i turisté baví v rytmu flamenca!
  P.S.
  V lichých letech se ve městě pořádá Septiembre es flamenco – festival trvá dva týdny.
 • Feria de Abril – Sevilla
  Dva týdny po Velikonocích v Seville začíná oslava flamenca – koňské průvody a dobré jídlo a v ulicích města se tančí párové flamenco.
 • El Potaje Gitano Festival ve městě Utrera
  Poslední červnová sobota je skvělou příležitostí proniknout do tajů flamenca ve městě Utrera. Festival se pořádá každý rok a jeho tradice sahá až do roku 1957!
 • La Noche Blanca del Flamenco de Córdoba – Cordoba
  Bílá noc flamenca je každoroční událost, která trvá až do východu slunce. Letošní ročník se pořádá v noci ze 17. na 18. června.
 • Festival de la Guitarra de Córdoba – Cordoba
  Mezinárodní kytarový festival, který zahrnuje různé hudební žánry, tedy nejen flamenco, ale také například jazz. Přesto se jedná o vyhledávanou a pozoruhodnou akci, během níž na pódiu vystupují opravdoví kytaroví virtuosové. Festival se pořádá v první polovině července.

FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?