Tento malebný ostrov v Karibiku nabízí mnohem víc než jen překrásné pláže vyzývající k lenošení a k vodním sportům nebo vzdušné bary, kde podávají místní rum a lahodné plody moře. Objevte karibskou přírodu a historii ostrova, a pokud vám nechybí odvaha (a energie!), vydejte se na túru na dřímající sopku.
Martinik – jak se tam dostat? Kdy vyrazit?
Přímý let na Martinik trvá přibližně 15 hodin – právě dost na to, abyste se naspali do zásoby. Pokud se rozhodnete pro variantu s přestupem, bude cesta o něco delší. Optimální doba, kdy se na Martinik vydat a užít si tropickou krajinu, je v zimě a na jaře, tedy od prosince do dubna nebo dokonce do května.
Dovolená na Martiniku se vzrušením – výšlap na Mont Pelée
Mont Pelée je nejvyšší vrchol ostrova a viník všeho povyku a neuvěřitelného příběhu z úvodu. Tyčí se do výšky 1 397 m. n. m. a je považován za jednu z nejzajímavějších atrakcí této oblasti. Jedná se o dřímající sopku, která o sobě dala znát zejména v roce 1902.
Na tomto místě stojí za zmínku jistý muž jménem Cyparis. Narodil se jako Ludger Sylbaris a díky bizarní souhře náhod unikl katastrofě, která si podle odhadů vyžádala až 30 000 životů. Cyparis byl zajat místními policisty poté, co se popral v hospodě. Byl uvězněn v podzemním žaláři – a právě to mu zachránilo život. Byl nalezen tři dny po erupci. V důsledku výbuchu sopky sice utrpěl těžké popáleniny, ale přežil.
Výstup na Mont Pelée je možný ze tří stran: ze severu, západu nebo jihovýchodu. Nejčastěji lidé volí trasu začínající v Le Morne-Rouge – túra odtud trvá asi 8 hodin. Lze zvolit i kratší variantu, která se však kvůli strmějším přístupům doporučuje zkušenějším turistům. Na ostrově panuje deštivé klima, takže cesty jsou často velmi kluzké.
Výlety na Martiniku: Muzeum Franka A. Perreta – památník katastrofy z roku 1902
Pokud máte rádi nejen aktivní trávení času, ale chcete se také dozvědět více o sopečné erupci před více než 120 lety, pak se určitě vydejte do Muzea Franka A. Perreta.
Počátky tohoto místa sahají až do roku 1933 – tehdy se jednalo o místo věnované vulkanologii. Postupem času bylo obohaceno o expozici připomínající katastrofu z počátku minulého století, při níž bylo město Saint-Pierre srovnáno se zemí. Dnes je v muzeu k vidění více než 400 různých exponátů.
Karibská příroda na dosah ruky – botanická zahrada Balata
Martinik je někdy také označován jako ostrov květin. V botanické zahradě Jardin de Balata je můžete obdivovat v plné kráse. Vstupenky si nemusíte rezervovat předem – vstupné zaplatíte až na místě. Můžete obdivovat nejen přírodní krásy, ale také kreolskou architekturu domu zakladatele této oázy zeleně. A pokud vám ze všeho toho vzrušení začne kručet v žaludku, vychutnejte si kuchyni v cajunském a kreolském stylu v restauraci La Luciole, která se zahradou sousedí.
Botanická zahrada Balata je otevřena denně od 9 do 18 hodin, včetně státních svátků. Do Jardin Balata se dostanete buď veřejnou dopravou (linka 125 z Fort-de-France), taxíkem nebo autem. Na místě je k dispozici bezplatné parkoviště. Na návštěvu botanické zahrady si vyhraďte minimálně 1,5 hodiny.
La Savane des Esclaves – dovolená s nádechem historie
Něco pro milovníky historie – La Savane des Esclaves. Zábavní park v obci Trois-Ilets se rozkládá na ploše větší než 3 hektary. Na tomto místě bylo zrekonstruováno více než 400 let historie Martiniku. Není třeba spěchat – park si projdete sami (dostanete mapu) a nejdůležitější informace jsou uvedeny na 26 tabulích v angličtině a francouzštině. Můžete také využít audio průvodce.
Důležité! Martinik je zámořské území, které patří Francii – není zde nutné vízum a cestovním dokladem pro bezvízový vstup je cestovní pas nebo občanský průkaz.