hero wieden.jpg

Vídeň každoročně láká mnoho návštěvníků svou charakteristickou okouzlující atmosférou. Jedinečný nádech Vídně najdete v barokní architektuře, ale také umění, které na vás zde čeká na každém kroku. Samotné město je domovem renomovaných muzeí a galerií, které se mohou pochlubit díly těch nejznámějších umělců. Vídeň má také skvěle rozvinutou pouliční uměleckou scénu – celé město vám během procházky může posloužit jako neopakovatelná umělecká galerie.

Galerie nebo muzea?

Vídeň nepochybně patří mezi ty nejkrásnější města a kulturní centra v Evropě. Bohatou historii můžete obdivovat v četných galeriích a muzeích, kterých je zde přes 100. Mnohé z nich se nacházejí v pěší vzdálenosti od centra Vídně – Innere Stadt.

Art History Museum in Vienna © iStock
Historie umění a uměleckohistorické muzeum © iStock

Historie umění a uměleckohistorické muzeum

Uměleckohistorické muzeum v centru Vídně je sídlem těch nejdůležitějších a nejznámějších uměleckých děl. Můžete zde obdivovat práce Michelangela, Rubense, Rembrandta, řecké a římské artefakty společně s rozsáhlými egyptskými a orientálními sbírkami. Sbírky se mohou pochlubit zachovalými mumiemi se zlatými maskami, kamennými sarkofágy faraonů, které pocházejí z 500. – 100. př. n. l. Velice fascinující jsou také malované dřevěné rakve pravděpodobně z doby 1000. – 2000. př. n. l. Největší pozornost však přitahuje Bruegelova největší sbírka, včetně slavné „Babelské věže“ a „Dětských her“, stejně jako díla velkých mistrů, jako jsou Bernardo Bellotto, Antoon van Dyck a Rafael Santi.

Budova muzea je stejně impozantní jako jeho výstavy. Uchvátí vás typickým rakousko-uherským designem z 19. století. Stropy zdobí dekorativní fresky Gustava Klimta a Hanse Makarta, které dokonale doplňují žulový a mramorový interiér. Jednorázový vstup do muzea stojí 18 € na osobu a můžete si zde dokoupit vstupenky na dočasné výstavy.

Albertina Gallery, Vienna © iStock
Galerie Albertina © iStock

Mistrovská díla v Galerii Albertina

Albertina byla založena v roce 1768 a obsahuje sbírku přibližně 50 000 kreseb a více než 1,5 milionu tisků. Muzeum se nachází v bývalém paláci princezny Marie Kristiny Habsburské a jejího manžela prince Alberta Kazimíra Sasko-Těšínského, který byl vášnivým milovníkem umění a sběratelem, proto byla galerie pojmenována galerie na jeho počest. Návštěva Albertiny se skládá ze dvou částí.

První je prohlídka s průvodcem – navštívíte místnosti, které kdysi obývali členové rodu Habsburků. V některých pokojích najdete původní vyřezávaný a pozlacený nábytek a v přízemí budovy můžete prozkoumat až 22 pokojů. Na stejném patře můžete obdivovat osm dočasných výstav, které zahrnují mistrovská díla umělců jako Dürer (dílo Mladý zajíc), Rubens a Klimt, vystavená v dočasné rotaci kvůli jejich citlivosti na světlo.

Patro Albertiny je věnováno stálým expozicím a zahrnuje 16 místností. Návštěvníci mohou obdivovat nejvýznamnější umělecká díla za posledních 130 let – od impresionismu, přes expresionismus a avantgardní styly až po současnost. Sbírka Albertiny zahrnuje Monetův obraz Jezírko s lekníny, Renoirův Portrét dívky a díla Picassa. Nechybí ani obrazy Cézanna, Matisse a Miróa. Vstupenka do Albertiny stojí 16 €.

Vienna at night © iStock
Vídeň © iStock

Kreativní oslava na festivalu pouličního umění Calle Libre

Vídeňská umělecká scéna nabízí víc než jen galerie a muzea – stačí se projít ulicemi města a hledat ty nejzajímavější nástěnné malby. Pouliční umění má zde silnou základnu především díky každoročnímu festivalu Calle Libre, který od roku 2014 zve umělce, aby zdobili městské budovy. Každý rok vznikají umělecká díla v šestém (Mariahilf) a sedmém (Neubau) obvodu Vídně. V roce 2022 se festival přesunul do Brigittenau, 20. městského obvodu, který se poprvé v historii může pochlubit vyhrazenou festivalovou zónou poblíž nádraží Nordwestbahnhof.

Rakouští i mezinárodní pouliční umělci během festivalu vytvářejí po městě rozsáhlé obrazy a sochy, čímž podporují uměleckou činnost a bojují s předsudky vůči pouličnímu umění.

Street art in Vienna © Nick Night on Unsplash
Vídeň © Nick Night on Unsplash

Mariahilf nebo Neubau?

Mariahilf a Neubau jsou sousední čtvrti, kde se nachází fasády budov s pouličním uměním. Tyto oblasti jsou jako stvořeny na procházky a najdete zde pestrobarevné, zábavné, inspirativní a občas i provokativní motivy. V centru Mariahilf na Hofmühlgasse 12, můžete obdivovat dílo slavného kolumbijského pouličního umělce jménem Stinkfish. Nástěnná malba zobrazuje otce, který nese svého syna na ramenou.

Dílo zdobí typická barevná paleta Stinkfish – se žlutou a černou barvou. Za návštěvu stojí i oblast kolem Mariahilfer Straße. Nejlepší nástěnné malby jsou ukryty na ulicích, které křižují tuto hlavní nákupní ulici. Na paralelní ulici Gumpendorfer Straße najdete barevné nástěnné malby prakticky na každém rohu. V okolí stanice metra Neubaugasse se také nacházejí zajímavé malby.

Street art by Donaukanal in Vienna © Sarah Lötscher z Pixabay
Vídeň © Sarah Lötscher z Pixabay

Dunajský kanál nebo Street Art Passage?

Dalším z vídeňských míst s pouličním uměním je Dunajský kanál. Lemují ho betonové zdi, které místní umělci používali jako plátna pro svá díla. Samozřejmě, jako v každém městě, i zde mají některá graffiti malou uměleckou hodnotu, nicméně zde najdete i vynikající díla amatérských i profesionálních umělců. Nejzajímavější nástěnné malby se nacházejí podél úseku mezi náměstím Schwedenplatz a Schottenring.

Street Art Passage, Vienna © Nick Night on Unsplash
Vídeň © Nick Night on Unsplash

Street Art Passage vede do areálu MuseumsQuartier a zdobí ho jak dočasné výstavy, tak i stálé nástěnné malby. Street Art Passage nabízí příležitost obdivovat alternativní umění vedle komorních a elegantních galerií hned za rohem. Díla francouzského umělce Invadera jsou stálou součástí této pasáže, přičemž jeho „Space Invader“ – oslnivá optická iluze z černých a modrých čtverců – patří k nejoblíbenějším kouskům. Do průchodu se dostanete přes Breite Gasse nebo přes areál muzea.


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?