Říká se, že cestování vzdělává. Mělo by ale být i příjemné – mnohá potěšení mohou poskytnout i neobvyklé památky, místní kuchyně nebo odpočinek od každodenního shonu. Můžeme na tento seznam ale přidat i zdraví? Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, musíme vzít v potaz dvě věci.
Za prvé, Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody. Zdravý člověk je tedy ten, který nejenže není nemocný, ale také se jednoduše cítí dobře. Výzkum vlivu cestování na zdraví se zaměřuje spíše na přínosy pro duševní zdraví – ty jsou snáze měřitelné.
Za druhé, studie životní spokojenosti nebo naplnění jsou založeny na analýze výpovědí respondentů. Je obtížné zkoumat úroveň něčího štěstí jinak než tím, že mu položíme relevantní otázky. Průzkumy však mohou mít různou metodiku (např. různé soubory otázek), a proto přinášejí různé výsledky.
Existuje tedy mezi vědci shoda ohledně přínosů cestování? Odpověď zní ano! Z přehledu literatury publikované v letech 1986-2012 jasně vyplývá, že naprostá většina studií na toto téma poukazuje na pozitivní vliv cestování na zdraví. Tuto hypotézu podporují i novější výzkumy.
Cestování vás činí šťastnými
Je možné změřit vliv cestování na štěstí? Výsledky studie zveřejněné v roce 2021 v časopise Tourism Analysis naznačují, že ano. Lidé, kteří pravidelně cestují mimo svůj domov, jsou v průměru o 7 % šťastnější než ti, kteří cestují jen příležitostně. Je diskutabilní, zda je 7 % hodně, nebo málo, ale pozitivní vliv cestování na štěstí je rozhodně měřitelný.
Zajímavé je, že studie zjistila, že pozitivní vliv mají i relativně krátké cesty – pouhých 120 kilometrů od domova stačí k tomu, abyste pocítili rozdíl. Další publikace, tentokrát z Nizozemska, naznačuje, že pozitivní účinky cestování začínají již před samotnou cestou – je to něco, na co se těšíme, takže už pouhá vyhlídka na ni nás činí šťastnějšími.
Cestování (i krátké výlety) snižuje stres
Jak dlouhá by měla být dovolená, abychom se vrátili skutečně odpočatí a zbavení stresu? Na to věda nemá jasnou odpověď. Někteří lidé potřebují čtrnáctidenní dovolenou, protože teprve po týdnu přestávají myslet na práci. Jiní zase dávají přednost kratšímu, ale častějšímu a intenzivnějšímu cestování.
Studie týkající se našeho pocitu pohody po dovolené se obvykle zabývají alespoň týden trvajícími dovolenými –kratším dovoleným se donedávna věnovala jen malá pozornost. Čím dál víc ale volíme několikadenní dovolené jako možnost odpoutat se od každodenních povinností. Je tedy několikadenní dovolená ve městě efektivním odpočinkem? Pokud můžeme věřit výzkumům, odpověď je jasná: rozhodně ano.
Take a break from everyday life on a short trip
V roce 2018 byly zveřejněny výsledky experimentu rakouských vědců. Rozdělili čtyřicet pracovníků středního managementu, kteří v práci zažívali stres, do dvou skupin. První zůstala doma, ale nepracovala. Druhá skupina odjela na čtyři celé dny do lázeňského hotelu –podle studie se její členové museli zúčastnit lekcí lehkého cvičení (např. plavání) a aktivní relaxace (např. lekcí jógy). Zbytek času měli volno.
Obě skupiny hlásily snížení úrovně stresu (účinky přetrvávaly až 45 dní!), ale odpočinek mimo domov byl při snižování vnímaného napětí zjevně účinnější. Ke zjištění přesné příčiny je zapotřebí dalšího výzkumu. Příznivě mohla působit změna prostředí na takové, které není spojeno s každodenní rutinou. Svoji zásluhu mohly mít také cvičení a relaxace vedené odborníky.
Výše zmíněná nizozemská studie však naznačuje, že cestování ne vždy snižuje stres, ale někdy může být i jeho příčinou. Na čem to závisí? Především na tom, jak si cestu naplánujete. Čím lépe jste připraveni, tím menší je pravděpodobnost, že vám něco nečekaného zvýší váš krevní tlak. Důležité je také, kdy začnete cestu plánovat – pro co nejkvalitnější zážitek a co možná největší snížení stresu, je nejlepší začít co nejdříve.
Jak si cestování co nejlépe užít?
Možná si říkáte: „Dobře, ale co si ze všech těch výzkumů mám odnést já?“ Připravili jsme pro vás 5 tipů, jak z cestování vytěžit maximum – vycházíme přitom jak z analyzovaných výzkumů, tak z našich zkušeností.
1. Důkladně se připravte
Je dobré předem myslet i na transfery z letiště, zkontrolovat si předpověď počasí a zjistit, zda má vaše banka v cílové destinaci bankomat. Lepší příprava = přínosnější cesta.
2. Zaměřte se na volný čas
Nepodlehněte pokušení udělat z dovolené jen další položku, kterou si budete moci odškrtnout ze svého seznamu. Vybírejte si místa, která opravdu chcete vidět a ne taková, která vám přinesou jen pěknou fotku na Instagram. Ujistěte se, že máte dost času nasát místní atmosféru.
3. Postarejte se o papírování
Nezapomeňte si vyřídit Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) a taky se ujistěte, že máte odpovídající pojištění. Nenechávejte balení kufrů ani odbavování na letišti na poslední chvíli. Čistá hlava znamená lepší dovolenou!
4. Cestujte aktivně
Snažte se naplánovat si cestu tak, abyste měli dostatek prostoru pro pohyb – samozřejmě přizpůsobený vašim potřebám a možnostem. Na vaší cestě vás čeká spousta kulinářských lákadel, takže zdravá dávka aktivity bude více než vítaná.
5. Mějte se na co těšit
Už samotné plánování je dobré – víte, na co se můžete těšit, a už se těšíte na to, až to přijde. Zkuste si naplánovat několik výletů ročně – kratších nebo delších, podle vašich možností. Pěstujte si své cestovatelské sny – vytvořte si vlastní seznam míst, která chcete vidět.
Odpočinek je pro vaše zdraví a pohodu zásadní. Práce je nezbytnou součástí života, ale nebudete ji moci vykonávat správně, pokud vám dojdou baterky. Najděte si vlastní způsob dovolené, který vám umožní čelit životu s novou energií. A nezapomeňte, že i krátký výlet stačí k tomu, abyste se postarali o své zdraví.
Vyrazte na eurovíkend plný odpočinku
Když už víte, že i několikadenní výlet má pozitivní vliv na duševní pohodu, nezbývá vám nic jiného, než si odpovědět na otázku – kam vyrazit? Z nezávislých zdrojů víme, že eurovíkend v jednom z těchto tří měst nikdy nezklame.
Amsterdam
V Amsterdamu vaši mysl uvolní impozantní umění – v Rijksmuseum najdete nejslavnější díla Rembrandta, Vermeera a Van Gogha. Na jiné myšlenky přijdete i během jízdy na kole mezi barevnými měšťanskými domy. Nezapomeňte si udělat přestávku na trhu a ochutnat stroopwaffel – karamelovou oplatku s jemnou chutí skořice.
Kodaň
Pokud vás to táhne ještě severněji, podívejte se do Kodaně. Pociťte uklidňující vliv zeleně a mořského vánku a vychutnejte si poklidné procházky podél barevné fasády chatek Nyhavn. Pokud chcete probudit své vnitřní dítě, navštivte Zábavní park Tivoli – jeden z nejstarších zábavních parků v Evropě. Právě zde můžete obdivovat panorama města z nejvyššího kolotoče na světě – Himmelskibet.
Malaga
Pokud máte pocit, že potřebujete středomořské klima, vsaďte na Malagu. Rozhýbejte své kosti a povzbuďte fantazii – vydejte se po stopách Arabů v pevnosti Gibralfaro nebo obdivujte andaluskou renesanci katedrály v Malaze. Na pár dní zapomeňte na každodenní rutinu, odpočívejte na prosluněných plážích a užívejte si volna v barech chiringuitos, které nikdy nespí.
Načerpejte energii na dovolené
Krátké výlety jsou sice příjemným rozptýlením, ale na opravdový odpočinek a regeneraci budete potřebovat mnohem více času. Pokud hledáte destinace na delší dovolenou, čtěte dál.
Madeira
Mírné podnebí a rozmanitá krajina Madeiry – od tropických zahrad ve Funchalu až po horské stezky – poskytuje dokonalou kombinaci odpočinku a dobrodružství. Pro regeneraci a dokonalé uvolnění doporučujeme koupel v přírodním sopečném bazénu v Porto Moniz. Když budete mít štěstí, uvidíte delfíny a možná i velrybu!
Katánie
Katánie je také dobrým místem pro delší dovolenou. Ke štěstí toho moc nepotřebujete. Celé dny se zde můžete bezstarostně toulat po barokních uličkách a rušných trzích, jako je La Pescheria. Ambicióznější cestovatelé by se měli vydat na procházku po svazích Etny – po aktivním dni si můžete večer s čistým svědomím odpočinout u sklenky sicilského vína.