Třetí největší město Evropy nabízí celou řadu atrakcí, díky čemuž je skvělou destinací na aktivní a vzrušující dovolenou ve městě. Londýnská muzea jsou prvotřídní a podzim je ideální čas na cestu starověkými civilizacemi, kulturami a fascinujícím světem flóry a fauny. To vše, a ještě více lze nalézt v mnoha londýnských vzdělávacích institucích, které jsou všeobecně považovány za nejlepší na světě.

V tomto článku zjistíte více o mnohých londýnských muzeích a galeriích a plánu, který bude nejlépe vyhovovat vašim zájmům během dovolené v hlavním městě Spojeného království.

Jaká muzea se v Londýně vyplatí navštívit?

V britském hlavním městě je přes 60 muzeí a stálých expozic. To vám nabízí téměř neomezené možnosti, jak kreativně strávit čas ve městě známém svým rozmarným počasím – zejména na podzim. Londýnská muzea nabízejí obrovskou škálu možností se spoustou moderních a interaktivních exponátů, které potěší návštěvníky všech věkových kategorií.

The modern interior of the museum © pexels
The modern interior of the museum © pexels

Kolik stojí muzea v Londýně?

Je opravdu skvělé, že v době všudypřítomné honby za ziskem je většina muzeí v Londýně zdarma. Volný vstup do veřejných muzeí není nový nápad, ale v Londýně má obzvláště dlouhou historii. Je to velmi užitečná informace během plánování vašeho cestovního rozpočtu, zejména proto, že hlavní město Spojeného království je jedním z nejdražších evropských měst.

British Museum

Hlavní symbol britské a evropské historie – toto je nejdůležitější britské muzeum. Ukrývá osm milionů uměleckých, kulturních a historických exponátů a – zjednodušeně řečeno – dědictví celého lidstva. Slavnostní otevření Britského muzea se uskutečnilo před více než 250 lety a bylo inspirováno darem britskému státu – bohatou sbírkou artefaktů, kterou shromáždil Hans Sloane, významný člen společnosti. Nejproslulejším místem v muzeu je nádvoří královny Alžběty II., fotogenická místnost pokrytá skleněnou střechou.

Visitors in the British Museum © unsplash
Visitors in the British Museum © unsplash

Jaké exponáty lze nalézt v Britském muzeu?

Návštěvníci Britského muzea objeví fascinující svět starověkých civilizací a říší, včetně egyptských, římských a starořeckých artefaktů. Stálá expozice muzea pokrývá nejdůležitější období světových dějin a můžete zde také vidět odkaz velkých mistrů v podobě skic od Raphaela, Michelangela a Leonarda da Vinciho. Milovníci sochařství ocení Elginovy mramory – starověké mramorové rytiny z Parthenonu v Athénách a slavnou Rosettskou desku – významnou památku staroegyptské literatury. Seznam exponátů světové úrovně je dlouhý a zahrnuje všechny výše uvedené památky, spolu s pravěkým člověkem z Lindowa, předměty z královských hrobek a sarkofágů starověkého Egypta a palácové sochy z Nimrudu.

Návštěva Britského muzea je skutečnou lahůdkou pro každého, kdo se zajímá o svět. I když v muzeu strávíte celý den – i tak se sotva dostanete do srdce muzea! Vstup do Britského muzea je zdarma a není třeba ho předem rezervovat. Počítejte s velkými davy lidí a každodenními frontami, nicméně kvůli obrovskému rozsahu a rozmanitosti jednoho z nejzajímavějších světových muzeí se vyplatí počkat.

Vstupné: zdarma

One of the millions of exhibits in the British Museum © unsplash
One of the millions of exhibits in the British Museum © unsplash

Natural History Museum

Přírodovědné muzeum, které se nachází na Exhibition Road v South Kensington, ukrývá více než 70 milionů cenných exponátů z různých oborů, jako je paleontologie, botanika a entomologie. Jedná se o plně interaktivní muzeum, kde se návštěvníci mohou aktivně zapojit do poznávání fascinujícího světa přírody.

Co lze vidět v Natural History Museum?

Kde jinde na světě můžete zblízka obdivovat kostru modré velryby nebo zažít simulaci zemětřesení? Přírodovědné muzeum umožňuje návštěvníkům prohlédnout si plátek o průměru šesti metrů vyříznutý z kmene obrovské sekvoje a gigantický – a plně interaktivní – model tyranosaura, který zaručeně ohromí malé i velké návštěvníky. Projděte se mezi kostrami starověkých dinosaurů, vlněnými mamuty a fantasticky zachovalými fosiliemi a vydejte se na cestu zpět v čase až k samému počátku života na Zemi.

Přírodovědné muzeum lze obdivovat i pro jeho historickou budovu. Tato velkolepá a impozantní budova byla otevřena pro veřejnost v roce 1881 a je plná složitých mozaik, dekorací a architektonického řemesla představujícího díla londýnských designérů té doby. Doporučujeme minimálně čtyři až pět hodin návštěvy, abyste mohli plně ocenit a prozkoumat toto velkolepé muzeum.

Vstupné: zdarma

The building of Natural History Museum © unsplash
The building of Natural History Museum © unsplash

Science Museum

Další špičkové muzeum umístěné na Exhibition Road. Velmi zajímavá cesta staletími při hledání nejdůležitějších výdobytků vědy. Od parních strojů, přes novinky vojenského období 2. světové války až po dobývání vesmíru.
Každé patro muzea je samostatnou vizuálně-smyslovou podívanou. V suterénu je zahrada – kreativní prostor pro nejmenší, plný zvuků, světel, různých textur a barev.

Na přízemí se nachází galerie Making the Modern World, která je opravdovou lahůdkou pro všechny fanoušky starých lokomotiv, letadel, aut a dalších vynálezů, které změnily svět. Právě zde můžete také obdivovat sestupový modul kosmické lodi, která vzala astronauta Tima Peakea z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Na vlastní oči můžete vidět i skutečný kus Měsíce.

Realistická simulace úderu blesku je dalším příkladem objevování tajemství vědeckého světa. Zájemce o informační revoluci potěší interaktivní projekce druhého patra. Jedná se o zónu věnovanou vývoji technologie přenosu dat od telegrafu po moderní chytrý telefon. Nadšenci čísel nezapomenou na Winton Gallery, která vzdává hold matce všech věd – matematice. Na třetím patře Science Museum ve Flight Gallery můžete zažít let tryskáčem Red Arrows a sledovat film na rekordně velké obrazovce.

Vstupné: zdarma

Astronaut in the Science Museum © unsplash
Astronaut in the Science Museum © unsplash

Victoria and Albert Museum

Stejně jako sousední vědecká a přírodovědná muzea se Victoria and Albert nachází v South Kensington. Muzeum je největším londýnským muzeem umění a řemesel a obsahuje více než stoletou historii s bohatou sbírkou hinduistického, čínského, korejského, japonského, islámského a evropského dekorativního umění. Exponáty jsou seskupeny do pěti hlavních výstavních kategorií na sedmi podlažích o celkové ploše 51 000 m².

Prohlídka každého patra je fascinujícím dobrodružstvím, když odhalíte 5 000 let světového umění a kultury, budete obdivovat nejvýraznější čínský porcelán, umělecká díla východní Asie a italské renesanční a barokní sochy. Určitě si nenechte ujít renomovanou národní sbírku britských uměleckých děl, mezi nimi i výjimečné obrazy Johna Constabla.

Vstupné: zdarma

Millenium Bridge, near Tate Modern museum © iStock
Millenium Bridge, near Tate Modern museum © iStock

Tate Modern

Toto muzeum na straně Temže je nejoblíbenější galerií moderního umění na světě – dokonce více než newyorské MoMA nebo muzeum Reina Sofia v Madridu. V kostce je zde představeno více než sto let historie umění – od počátku modernismu 20. století až po nejodvážnější a nejkontroverznější kousky moderní doby. Stojí za to navštívit Tate Modern a prohlédnout si díla některých z největších umělců 20. století, včetně Holzera, Warhola, Dalího, Muncha a Picassa. Stálá sbírka zahrnuje 1500 exponátů, jako je pohyblivá socha od Henryho Moora a Ofélie od Johna Everetta Millaise.

Expozice jsou umístěny v historické odstavené budově elektrárny, která dokonale vytváří atmosféru alternativního kreativního prostoru. Stálé expozice galerie se nacházejí mezi třetím a pátým patrem, s dočasnými expozicemi na čtvrtém patře a v bývalé Turbínové hale, kde byly kdysi umístěny elektrocentrály.

Každý den se koná osm 45minutových bezplatných prohlídek s průvodcem, které prozkoumají mnoho zajímavostí výstav. Můžete si také zakoupit multimediálního průvodce a užít si doplňkové atrakce, jako jsou krátké filmy zachycující umělce, kteří vytvářejí svá kultovní díla.

Vstupné: zdarma


FAQ

Instagram

Hledáte konkrétní místo?